Insulina, podobnie jak wszystkie inne hormony białkowe, ma właściwości antygenu. Wprowadzona drogą pozajelitową powoduje u wyższych kręgowców odpowiedź komórek immunologicznie kompetentnych (limfocytów T i B). Zdolność wywoływania przez antygen odpowiedzi immunologicznej organizmu biorcy określa się mianem immunogenności. Insulina ma także drugą właściwość antygenu — antygenowość, czyli zdolność swoistego reagowania z wytworzonym przeciwciałem. Immunogenność zależy od różnych czynników, natomiast antygenowość warunkują, swoiste determinanty, których cząsteczka antygenu może mieć niekiedy więcej niż jedną. Immunogenność insuliny zależy do pewnego stopnia od budowy chemicznej jej cząsteczki: im większa jest różnica składu pomiędzy insuliną wstrzykiwaną a własną insuliną biorcy, tym większe jest jej działanie immunogenne. Insulina wieprzowa, która różni się od insuliny ludzkiej tylko jednym aminokwasem, jest dla człowieka mniej immunogenna niż insulina wołowa, różniąca się 3 aminokwasami. Poczynione obserwacje wskazują, że immunogenność insuliny maleje w miarę oczyszczania tego hormonu. Wprowadzone w ostatnich latach do leczenia cukrzycy insuliny wysoko oczyszczone są o wiele mniej immunogenne od stosowanych powszechnie preparatów konwencjonalnych. Pewnym zaskoczeniem był fakt słabego, ale wyraźnego działania immunogennego insulin allogenicznych (tego samego gatunku). Zjawisko to stwierdzono najpierw u zwierząt, później podobne obserwacje poczyniono podczas stosowania u ludzi insuliny ludzkiej (uzyskanej z trzustek ludzkich, półsyntetycznej i biosyntetycznej). Dowodzi to, że poza składem chemicznym i stopniem czystości o immunogenności insuliny decydują jeszcze inne uwarunkowania. Wśród nich wymienia się możliwość zmiany stanu fizycznego (budowy drugo- i trzeciorzędowej) cząsteczki insuliny podczas ekstrahowania lub syntezy tego hormonu, niefizjologiczną drogę jego podania (wstrzykiwanie podskórne) i osobniczą reaktywność organizmu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Rokowanie i zapobieganie śpiączki mleczanowejSpośród omawianych w tym rozdziale śpiączek występujących u chorych na cukrzycę rokowanie w śpiączce mleczanowej jest najgorsze. Śmiertelność wśród chorych, u których …
- Przewlekła neuropatia symetrycznaJest to najczęstsza postać neuropatii cukrzycowej i przytoczone wyżej dane na temat częstości występowania i uwarunkowań powikłań w obrębie obwodowego układu nerwowego …
- Alergia insulinowaWłaściwości antygenowe insuliny sprawiają, że podczas leczenia tym hormonem mogą wystąpić stany nadwrażliwości. Częstość miejscowych alergicznych odczynów skórnych u chorych leczonych insuliną …
- Patogeneza makroangiopatii cukrzycowejPrzyczyny nasilonej aterogenezy i stwardnienia tętniczek w cukrzycy nie są w pełni wyjaśnione. Z dotychczasowych badań wynika, że mogą być różne. Dowodzą …
Piękna oprawa oczu
Rzęsy i brwi stanowią swoistą oprawę naszych oczu. Dzięki zadbanym, długim i ciemnym włoskom nasz codzienny makijaż nie zajmuje zbyt dużo czasu. …- Zmiany kości w cukrzycyZmiany w kościach w cukrzycy dzieli się na pierwotne, tzn. wywołane przez samą chorobę, i wtórne, zależne od jej powikłań lub innych …
- Rozpoznanie różnicowe encefalopatii cukrzycowejSzczególnie ważna jest odpowiedź na pytanie, czy zgłaszane przez pacjenta dolegliwości (bóle) i stwierdzane u niego zmiany stopy, a zwłaszcza zakażona jej …
- Wyspiaki trzustkiW hormonalnie czynnych guzach trzustki wychodzących z komórek wysp mogą występować zaburzenia przemiany węglowodanów, wymagające różnicowania z cukrzycą idiopatyczną. Rozpoznanie hormonalnego charakteru …
- KatecholaminyHormony te, a zwłaszcza adrenalina, hamują wydzielanie insuliny, co stwierdzono w badaniach in vitro oraz in vivo. Komórki B mają receptory adrenergiczne …
- Antygenowość i immunogenność insulinyInsulina, podobnie jak wszystkie inne hormony białkowe, ma właściwości antygenu. Wprowadzona drogą pozajelitową powoduje u wyższych kręgowców odpowiedź komórek immunologicznie kompetentnych (limfocytów …
- Aktywność insulinopodobna surowicyStosując metodę biologiczną z użyciem tkanki tłuszczowej, stwierdzono w surowicy dużą frakcję aktywności insulinopodobnej, której nie hamują przeciwciała insulinowe (non suppressible insulin-like …
Najnowsze komentarze