Mogą one być wyrazem odczynu alergicznego na lek, lub też wyrazem działania pochodnych sulfonylomocznika w tkankach. Najczęstszym objawem niepożądanym są skórne reakcje alergiczne, takie jak: świąd skóry, wysypka, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, erytrodermia, złuszczające zapalenie skóry, rumień z małopłytkowością i bez niej. W razie uogólnionej reakcji alergicznej może nastąpić zgon. Częstość występowania reakcji skórnych podczas stosowania większości pochodnych sulfonylomocznika nie przekracza 0,5%, przy podawaniu acetoheksamidu i glimidyny wynosi około 1%, a podczas przyjmowania chlorpropamidu dochodzi do 1,5%. Ponieważ często występuje nadwrażliwość krzyżowa między różnymi lekami z grupy sulfonylomocznika, możliwości alternatywnego stosowania innych pochodnych z tej grupy są niewielkie. Uszkodzenie szpiku, przejawiające się agranulocytozą, małopłytkowością i niedokrwistością aplastyczną, jest powikłaniem bardzo groźnym, ale rzadkim, spotykanym najczęściej podczas stosowania karbutamidu. Innym rzadkim odczynem alergicznym jest żółtaczka cholestatyczna, którą najczęściej obserwuje się podczas stosowania karbutamidu i chlorpropamidu. Doniesiono też o sporadycznych przypadkach nadwrażliwości na światło, połączonej niekiedy z porfirynurią. Spośród innych bezpośrednich objawów niepożądanych należy wymienić niebezpieczeństwo zatrucia wodnego w czasie przyjmowania chlorpropamidu. Jest ono następstwem antydiuretycznego działania tego leku, obejmującego prawdopodobnie wzrost wydzielania ADH i wzmożenie działania ADH na cewki nerkowe, Słaby wpływ tyreostatyczny niektórych pochodnych sulfonylomocznika nie ma znaczenia praktycznego.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Peptyd C we krwiWydzielany w ilościach ekwimolarnych z insuliną peptyd C przechodzi prawie w całości przez wątrobę do obszaru pozawątrobowego i ulega rozkładowi głównie w …
- Inne choroby i zespoły kliniczneRóżne zespoły genetyczne skojarzone z zaburzeniem przemiany węglowodanów. Na ogół różnicowanie tych zespołów z cukrzycą idiopatyczną nie jest trudne, ponieważ na pierwszy …
- ortodoncja warszawa
- Metody radioimmunologiczneZastosowana po raz pierwszy do oznaczania insuliny metoda ta znalazła szerokie zastosowanie w badaniach innych hormonów peptydowych i substancji, które sprzężone z …
Olej z pestek moreli czy olej słonecznikowy. Który wybrać?
Do własnej kuchni można kupić różnego rodzaju produkty. Zwykle ludzie przykładają do tego dość wielką wagę, ponieważ to co jemy ma wpływ …- Neuropatia układu krążeniaUkładowym objawem neuropatii wegetatywnej jest hipotonia oitostatyczna, którą rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe w pozycji stojącej obniży się o ponad 4,0 kPa …
- WątrobaWpływ metaboliczny insuliny w tym narządzie zaznacza się na wszystkich szlakach kontrolowanych przez ten hormon. Jedną z głównych funkcji wątroby jest utrzymanie …
Pranie w twoim telefonie
Korzystanie z pralni bardzo ułatwia nam życie, a do tego w ostatnim czasie stało się niezwykle popularne. Pranie w pralni jest znacznie …- Psychika dziecka chorego na cukrzycęCukrzyca, jak każda przewlekła choroba, stwarza wiele problemów adaptacyjnych. Konieczność przestrzegania diety, codziennego wstrzykiwania insuliny, świadomość zagrożenia stanem niedocukrzenia krwi lub kwasicą …
Zdrowie ukryte u jabłkach.
Nie ma na w Polsce ani na świecie drugiego takiego owocu, jak jabłko wartości odżywcze jabłka stawiają innym owocom bardzo wysoką poprzeczkę, …- Zmiany łożyskaW rozwoju powikłań ciąży u kobiet chorych na cukrzycę szczególne znaczenie przypada niewydolności łożyska. Narasta ona zwykle powoli i najczęściej osiąga niewielkie …
- Organizacja opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycęRokowanie w cukrzycy zależy w dużym stopniu od opieki nad chorymi. W krajach, w których zapewniono wysoki poziom tej opieki, uzyskano najdłuższe …
Najnowsze komentarze