U człowieka, podobnie jak u wszystkich kręgowców, insulina jest wytwarzana w swoistych komórkach B wysp trzustkowych, a następnie wydzielana do krwi, z którą trafia do różnych tkanek. W ostatnich latach poczyniono jednak obserwacje, które przemawiają za tym, że hormon ten może byćtakże wytwarzany poza obszarem trzustki. Ma to miejsce u bezkręgowców: u mięczaków substancję o właściwościach biologicznych i immunologicznych insuliny wytwarzają komórki rozsiane w ścianie przewodu pokarmowego i oddają ją do hemolimfy; u muchy mięsnej jest ona wytwarzana przez neurosekrecyjne komórki części grzbietowej mózgu, której usunięcie wywołuje zespół przypominający cukrzycę. Substancję o właściwościach insuliny otrzymano także z jednokomórkowych eukariontów (pierwotniaki, grzyby) i z bakterii. U kręgowców również stwierdzono w mózgu, w pniu nerwu błędnego i w niektórych tkankach (wątroba, mięśnie) obecność substancji, którą zidentyfikowano jako insulinę, a której stężenie było niezależne od stężenia tego hormonu we krwi. W mózgu kręgowców obecne są receptory insulinowe, a ich liczba i powinowactwo nie zmieniają się w stanach hipo- i hiperglikemii. Te obserwacje przemawiają za miejscowym wydzielaniem insuliny w układzie nerwowym i w innych tkankach kręgowców. Znaczenie tego zjawiska nie jest dotąd wyjaśnione. Być może stanowi ono pozostałość przekazanego w rozwoju filogenetycznym systemu regulacji metabolicznej niższych organizmów, nie można jednak wykluczyć, że pełni ono w układzie nerwowym i w niektórych innych narządach określone, na razie nie poznane funkcje [106]. To miejscowe wytwarzanie insuliny w mózgu, nerwach i innych tkankach nie jest w stanie skompensować jej niedoboru, spowodowanego zniszczeniem lub dysfunkcją komórek B wysp trzustkowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Teoria immunologicznaTłumaczy ona występowanie mikroangiopatii cukrzycowej, głównie nefropatii, odczynem immunologicznym błony podstawnej wobec heterologicznej (egzogennej) insuliny i odkładaniem się w niej kompleksów immunologicznych. …
- Małżeństwo i planowanie rodzinyJest to problem głównie chorych na cukrzycę typu 1, gdyż ona właśnie jest najczęstsza w wieku, w którym wstępuje się w związek …
- Lipoliza wewnątrzkomórkowa i utlenianie kwasów tłuszczowychLipoproteiny przenoszące triglicerydy, wydzielane drogą egzocytozy przez enterocyty do przestrzeni międzykomórkowej (chyloimikrony), a przez komórki wątrobowe do przestrzeni okołozatokowych Dissego (VLDL), nie …
Chirurgia zmian skórnych – skuteczne i bezpieczne leczenie
Na ciele każdego człowieka – niezależnie od jego wieku oraz sposobu, w jaki o siebie dba – pojawiać się mogą zmiany barwnikowe, …- Rokowanie i zapobieganie choroby niedokrwienna sercaRokowanie. Jest ono u chorych na cukrzycę gorsze aniżeli u pacjentów z prawidłową przemianą węglowodanów. Jest to widoczne w przebiegu zawału mięśnia …
- GlukagonGlukagon jest drugim hormonem wysp trzustkowych, wywierającym silny wpływ na przemianą węglowodanów, tłuszczów i białek. Działanie tego hormonu jest ukierunkowane na zabezpieczenia …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie śpiączki mleczanowejŚpiączka mleczanowa najczęściej występuje nagle, jej objawy mogą jednak również (rzadziej) narastać powoli. Stan ogólny chorych jest zły, niejednokrotnie także z powodu …
Moczenie nocne u chłopców – leczenie
Moczenie nocne u chłopców powinno wzbudzić niepokój rodziców lub opiekunów. Nie można pozostawić tego problemu pod pretekstem, że z czasem dziecko z …- Immunologiczna insulinooporność przedreceptorowaZ klinicznego punktu widzenia istotne znaczenie ma pytanie, jak dalece przeciwciała wiążące insulinę mogą przesądzać o zapotrzebowaniu na ten hormon u chorych …
- Swoisty system transportuW usuwaniu nadmiaru cholesterolu z komórek do wątroby, która jest głównym narządem wydalającym go z organizmu, szczególną rolę odgrywa swoisty system transportu …
- Cukrzyca typu 1Stanowi ona najczęstszą postać cukrzycy wieku dziecięcego i wiele informacji dotyczących tego typu cukrzycy uzyskano, badając jego uwarunkowania, przebieg i powikłania u …
Najnowsze komentarze