Biosynteza insuliny podlega kontroli genu insulinowego, mieszczącego się na krótszym ramieniu chromosomu 11. U człowieka liczy on z przylegającymi regionami 1789 par zasad, w tym poza regionami kodującymi syntezę łańcuchów A, B i C zawiera on jeszcze dwa introny liczące 173 i 786 par zasad. Ten drugi intron mieści się w regionie C, który wskutek tego dzieli się u człowieka na dwie części, Proces transkrypcji rozpoczyna się od końca 5 i w jego rezultacie powstaje liczący 600 nukleotydów mRNA, który przetransportowany do cytoplazmy inicjuje proces translacji, czyli łączenia przez rybosomy aminokwasów wg określonej sekwencji w polipeptyd. W warunkach stymulacji komórek B glukozą proces ten nasila się; mechanizm tego zjawiska nie jest dotąd wyjaśniony (zwiększenie transkrypcji DNA, zwolnienie degradacji mRNA lub oba procesy łącznie). Ta reakcja ma określony zakres, co prawdopodobnie jest wynikiem tego, że gen sam ogranicza ilość produktu, którego synteza pozostaje pod jego kontrolą. U części ludzi chorych na cukrzycę typu 2 opisano zmianę w odcinku przylegającym do genu insulinowego od końca 5, wpływającym na jego ekspresję. Tej zmianie przypisuje się znaczenie w determinacji zmniejszenia sekrecji insuliny, która występuje w tym typie cukrzycy. Rozważa się także inne możliwości genetycznie uwarunkowanego zaburzenia wydzielania tego hormonu. U szczura, który podobnie jak mysz i niektóre gatunki ryb wytwarza dwa rodzaje insuliny, stwierdzono obecność dwóch odrębnych genów insulinowych. U człowieka znane, genetycznie uwarunkowane, odchylenia w budowie insuliny są bardzo rzadkie. Być może jednak jest to wynikiem niedoskonałości metod badawczych stosowanych w przeszłości. Znaczny postęp w badaniu struktury genów skłania do akceptacji hipotezy zakładającej możliwość występowania także u człowieka alleli lub wręcz odmian genu insulinowego i dopatrującej się przyczyny cukrzycy typu 2 w strukturowych nieprawidłowościach tych genów.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wstrzykiwanie i dawkowanie insulinyW przewlekłym leczeniu cukrzycy insulinę wstrzykuje się zawsze podskórnie, przy czym najbardziej równomierne jej wchłanianie następuje wówczas, gdy koniec igły dociera do …
- Stosowanie pochodnych sulfonylomocznikaRozpoczęcie leczenia cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznika powinno być w zasadzie poprzedzone ustaleniem dobowego zapotrzebowania na insulinę i wykluczeniem przeciwwskazań do tego typu leczenia. …
- SomatostatynaSomatostatyna została po raz pierwszy wyizolowana z podwzgórza i tak nazwana ze względu na właściwość hamowania wydzielania hormonu wzrostu (somatotropin release-inhibitory factor, …
Catering na przyjęcia okolicznościowe – usługi Cateringowe w Warszawie. Catering grill
Usługi cateringowe cieszą się coraz większą popularnością. Duży wybór dań, perfekcyjny smak i podanie oraz oszczędność czasu to główne powody, dla których …Jak zapuścić brodę?
Gęsta, atrakcyjnie wyglądająca broda jest marzeniem wielu mężczyzn. Co ciekawe jeszcze do niedawna było wręcz przeciwnie i zarost u mężczyzn kojarzył się …- CukromoczeOdróżnia się stany wydalania z moczem glukozy (glycosuria) oraz innych cukrów (mellituria). Jeżeli chodzi o tę ostatnią grupę, to w różnicowaniu z …
- Zmiany włośniczek w cukrzycyZmiany włośniczek są swoistym morfologicznym objawem cukrzycy. Wprawdzie podobne obrazy można spotkać w niektórych innych chorobach (np. w stanach zwiększonej lepkości krwi …
- Przeszczepianie trzustkiWyleczenie z cukrzycy jest teoretycznie i praktycznie możliwe przez przeszczepienie choremu na cukrzycę trzustki pobranej ze zwłok „zdrowego” (nie chorującego za życia …
- Tkanka tłuszczowaGłównym zadaniem insuliny w tkance tłuszczowej jest ^-szybkie przekształcenie glukozy w tłuszcz i utrzymanie tego zapasu. Zakres przemiany glukozy w tłuszcz zależy …
Zrób to sam – masło klarowane
Coraz więcej mówi się o tym, że do smażenia lepsze jest masło klarowane, jednak patrząc po cenach w sklepie, człowiek można chwycić …- Insulinooporność przedreceptorowąJest ona następstwem degradacji lub unieczynnienia insuliny obecnej we krwi i płynie międzykomórkowym przed jej interakcją z receptorem insulinowym komórek. Najlepiej poznanym …
Najnowsze komentarze