Bodźce nerwowe przekazywane przez układ adrenergiczny i cholinergiczny wpływają tak samo na wszystkie rodzaje komórek wysp trzustkowych. Oznacza to, że te bodźce, które zwiększają wydzielanie insuliny przez komórki B, stymulują także czynność wydzielniczą komórek A, D i PP. Jak była o tym mowa wyżej, komórki B mają dwa rodzaje receptorów adrenergicznych, z których receptory te hamują, a receptory 32 zwiększają wydzielanie insuliny. W wyspach trzustkowych stwierdzono także obecność zakończeń nerwowych wydzielających somatostatynę, nie wiadomo jednak, czy są to zakończenia odrębnych włókien somatostatynergicznych, czy też włókien adrenergicznych wydzielających obok noradrenaliny także ten tetradekapeptyd. Włókna adrenergiczne docierają również do komórek zwojowych i na tej drodze mogą wpływać na czynność wydzielniczą komórek wysp. Komórki B zaopatrzone są w receptory cholinergiczne typu muskhrynowego, pobudzenie których powoduje szybkie dwufazowe wydzielanie insuliny. Zablokowanie tych receptorów atropiną znosi ten wpływ. Mediatorem działania acetylocholiny jest cGMP, którego wewnątrzkomórkowe stężenie zwiększa się w następstwie stymulacji receptorów muskarynowych i aktywacji cyklazy guanylanowej. W zakończeniach nerwów przedzwojowych stwierdzono obecność kilku peptydów, jednak w zakończeniach cholinergicznych nerwów pozazwojowych tylko dwa: C-końcowy tetrapeptyd cholecystokininy oraz wazoaktywny peptyd jelitowy (VIP), Oba te peptydy powodują zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B; podobnie zwiększają one czynność wydzielniczą pozostałych typów komórek wysp trzustkowych. Efekt ten jest następstwem ich interakcji ze swoistymi receptorami błonowymi, aktywacji cyklazy adenylanowej i wzrostu stężenia cAMP w komórkach. Szczególnie silnym aktywatorem cyklazy adenylanowej jest VIP, który zdaje się odgrywać dużą rolę w przekazywaniu bodźców przez pozazwojowe włókna chohnergiczne. Zasługuje w związku z tym na uwagę obserwacja, że wydzielane przez zakończenia cholinergicznych nerwów pozazwojowych różne transmitery (acetylocholina i VIP), działające za pośrednictwem różnych i w zasadzie przeciwstawnych przekaźników (cGMP i cAMP), dają w komórkach B i innych komórkach wysp trzustkowych podobny efekt i wzajemnie się uzupełniają w cholinergicznej regulacji czynności wydzielniczej tych komórek (szybkie działanie acetylocholiny + powolne peptydu).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Pedagogika medycznaCukrzycy nie można skutecznie leczyć be z współpracy z pacjentem dobrze poinlormowanym o swojej chorobie, przeszkolonym w określonych czynnościach i zachowaniach zdrowotnych …
- Przewlekła neuropatia symetrycznaJest to najczęstsza postać neuropatii cukrzycowej i przytoczone wyżej dane na temat częstości występowania i uwarunkowań powikłań w obrębie obwodowego układu nerwowego …
- dietetyk Bydgoszcz
- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u ludzi zdrowychWysiłki fizyczne dzieli się na: dynamiczne i statyczne, na krótkotrwałe (do kilkunastu minut), cechujące się dużą intensywnością i szybkim występowaniem zmęczenia, oraz …
- Preparaty insuliny krótko działająceNależą tu preparaty, których działanie rozpoczyna się wkrótce po wstrzyknięciu podskórnym i nie przekracza 12 h. Najstarszą i w Polsce już nie …
Laryngolog – kiedy się do niego wybrać?
Czym zajmuje się laryngolog? Laryngolog to specjalista, który zajmuje się wieloma aspektami związanymi z ludzkim zdrowiem i leczeniem. Jego wiedza i praktyka …Pierwsze sztućce dla dziecka – rosenthal: ceny
Wybór sztućców dla dziecka możemy być nie lada problem dla każdego rodzica: z pewnością musimy kierować się wiekiem i zdolnościami malucha, ale …- Biosynteza insulinyBiosynteza insuliny podlega kontroli genu insulinowego, mieszczącego się na krótszym ramieniu chromosomu 11. U człowieka liczy on z przylegającymi regionami 1789 par …
- Przemiana fosfolipidów w komórkach BPrzemiana fosfolipidów w komórkach B. W ostatnich latach ustalono, że aktywacji komórek B wysp trzustkowych towarzyszy nasilenie przemiany fosfolipidów, szczególnie w cyklu …
- Cukrzyca insulinozależna (typu 1)Etiologię tej postaci cukrzycy pojawia się ona najczęściej w dzieciństwie i wieku dojrzewania, znacznie rzadziej w późniejszym okresie życia. Masa ciała chorych …
- Cukrzyca lipoatrolicznaJest to rzadko występująca postać cukrzycy, opisana po raz pierwszy przez Lawrence’a w 1946 r., charakteryzująca się uogólnionym lub ograniczonym zanikiem tkanki …
- Próchnica zębówObecnie próchnicę zębów (caiies dentium) stwierdza się rzadziej wśród chorych na cukrzycę aniżeli w ogólnej populacji. Ta różnica jest szczególnie widoczna u …
Najnowsze komentarze