Bodźce nerwowe przekazywane przez układ adrenergiczny i cholinergiczny wpływają tak samo na wszystkie rodzaje komórek wysp trzustkowych. Oznacza to, że te bodźce, które zwiększają wydzielanie insuliny przez komórki B, stymulują także czynność wydzielniczą komórek A, D i PP. Jak była o tym mowa wyżej, komórki B mają dwa rodzaje receptorów adrenergicznych, z których receptory te hamują, a receptory 32 zwiększają wydzielanie insuliny. W wyspach trzustkowych stwierdzono także obecność zakończeń nerwowych wydzielających somatostatynę, nie wiadomo jednak, czy są to zakończenia odrębnych włókien somatostatynergicznych, czy też włókien adrenergicznych wydzielających obok noradrenaliny także ten tetradekapeptyd. Włókna adrenergiczne docierają również do komórek zwojowych i na tej drodze mogą wpływać na czynność wydzielniczą komórek wysp. Komórki B zaopatrzone są w receptory cholinergiczne typu muskhrynowego, pobudzenie których powoduje szybkie dwufazowe wydzielanie insuliny. Zablokowanie tych receptorów atropiną znosi ten wpływ. Mediatorem działania acetylocholiny jest cGMP, którego wewnątrzkomórkowe stężenie zwiększa się w następstwie stymulacji receptorów muskarynowych i aktywacji cyklazy guanylanowej. W zakończeniach nerwów przedzwojowych stwierdzono obecność kilku peptydów, jednak w zakończeniach cholinergicznych nerwów pozazwojowych tylko dwa: C-końcowy tetrapeptyd cholecystokininy oraz wazoaktywny peptyd jelitowy (VIP), Oba te peptydy powodują zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B; podobnie zwiększają one czynność wydzielniczą pozostałych typów komórek wysp trzustkowych. Efekt ten jest następstwem ich interakcji ze swoistymi receptorami błonowymi, aktywacji cyklazy adenylanowej i wzrostu stężenia cAMP w komórkach. Szczególnie silnym aktywatorem cyklazy adenylanowej jest VIP, który zdaje się odgrywać dużą rolę w przekazywaniu bodźców przez pozazwojowe włókna chohnergiczne. Zasługuje w związku z tym na uwagę obserwacja, że wydzielane przez zakończenia cholinergicznych nerwów pozazwojowych różne transmitery (acetylocholina i VIP), działające za pośrednictwem różnych i w zasadzie przeciwstawnych przekaźników (cGMP i cAMP), dają w komórkach B i innych komórkach wysp trzustkowych podobny efekt i wzajemnie się uzupełniają w cholinergicznej regulacji czynności wydzielniczej tych komórek (szybkie działanie acetylocholiny + powolne peptydu).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Cukrzyca ciężarnychCukrzyca ciężarnych (diabetes gravidarum, gestational diabetes). Jest to przejściowe zaburzenie przemiany węglowodanów, wyrażające się hiperglikemią i cukromoczem, które pojawia się u zdrowych …
Powody alkoholizmu – przyczyny uzależnienia od alkoholu. Alkoholizm – jaka może być przyczyna picia?
Nie ma jednego konkretnego powodu powstawania uzależnień takich, jak na przykład alkoholizm. Przyczyny sięgania po alkohol mogą mieć różne podłoże i być …Co może przynieść zatrucie alkoholem? Przedawkowanie alkoholu objawy
Podobno wszystko może być lekarstwem i trucizną. Alkohol pity w dużych ilościach staje się bardzo niebezpieczny dla osoby spożywającej go. Dlatego mówi …Konsekwencje alkoholizmu. Jakie mogą być skutki długofalowego picia alkoholu?
Alkoholizm to poważny problem i jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Choć w małych ilościach alkohol nie szkodzi, w większych, przyjmowanych …- EgzocytozaEgzocytoza nie jest jedyną drogą wydzielania insuliny przez komórki B. W rachubę wchodzi jeszcze stopniowe wewnątrzkomórkowe rozpuszczanie się części hormonu zawartego w …
- Proinsulina we krwiProinsulina stanowi około 6% aktywności insulinowej (IRI) ekstrahowanej z trzustki i podobną proporcję tego prohormonu w odniesieniu do wartości IRI stwierdza się …
- Okres przedoperacyjnyPrzed operacją mogą wyłonić się trudności związane z rozpoznaniem oraz z kwalifikacją i przygotowaniem chorego do zabiegu. W chorobach jamy brzusznej niektóre …
- Etiopatogeneza mikroangiopatii cukrzycowejMechanizm rozwoju mikroangiopatii cukrzycowej mimo licznych badań ciągle nie jest wyjaśniony do końca. Czynniki środowiskowe nie odgrywają tu — w przeciwieństwie do …
- Pierwotny hiperaldosteronizmU około 50% chorych z tym zespołem stwierdza się łagodne zaburzenie przemiany węglowodanów: stężenie glukozy we krwi na czczo jest na ogół …
Catering na przyjęcia okolicznościowe – usługi Cateringowe w Warszawie. Catering grill
Usługi cateringowe cieszą się coraz większą popularnością. Duży wybór dań, perfekcyjny smak i podanie oraz oszczędność czasu to główne powody, dla których …- Opieka nad ciężarną chorą na cukrzycęPonieważ prawidłowy metabolizm matki ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży i dla urodzenia zdrowego dziecka, optymalne wyrównanie cukrzycy jest naczelnym zadaniem …
Najnowsze komentarze