Obejmuje ona swoim nadzorem określoną sieć poradni terenowych. Do jej zadań należy: 1. Udzielanie konsultacji chorym kierowanym przez terenowe poradnie cukrzycowe w razie trudności w ich leczeniu. W szczególnych przepadkach centralna poradnia cukrzycowa może okresowo prowadzić tych i innych pacjentów, a dopiero po uzyskaniu wyrównania cukrzycy przekazać ich do dalszego leczenia poradniom terenowym lub lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej. 2. Leczenie niektórych przewlekłych powikłań cukrzycy, wymagających specjalnej aparatury i doświadczenia, jak powikłań ocznych (fotokoagulacja), powikłań nerkowych (hemodializa), choroby naczyniowej nóg łącznie ze zgorzelą i in. 3. Nadzór nad działalnością zapobiegawczą poradni terenowych, a w szczególności organizowanie badań epidemiologicznych i kierowanie nimi. 4. Szkolenie w zakresie diabetologii lekarzy i średniego personelu medycznego poradni terenowych i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. 5. Nadzór nad poziomem opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycę w całym podległym regionie. Centralna poradnia cukrzycowa działa najczęściej w ścisłym powiązaniu z oddziałem specjalistycznego szpitala uniwersyteckiego lub szpitala analogicznego szczebla, a jej zaplecze stanowią laboratorium i specjalistyczne pracownie diagnostyczne oraz jednostki lecznicze tego szpitala. Łączność pomiędzy centralną poradnią cukrzycową a oddziałem szpitalnym realizuje się najlepiej przez powierzenie kierownictwa obu placówek temu samemu specjaliście diabetologowi lub lekarzowi o dużym doświadczeniu klinicznym z zakresu diabetologii. Powinien on mieć do pomocy asystentów, którzy również będą zatrudnieni i na oddziale szpitalnym, i w poradni. Poza tym w centralnej poradni cukrzycowej muszą być dostępni (najlepiej zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin) specjaliści: okulista, neurolog, pediatra, dermatolog, chirurg, położnik.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Nerwowa regulacja wydzielania insulinyNerwowa regulacja wydzielania insuliny i pozostałych hormonów wysp trzustkowych podlega kontroli podwzgórza, a w szczególności ośrodka układu adrenergicznego, mieszczącego się w jądrze …
- Neuropatia przewodu pokarmowegoZaburzenia czynnościowe, spowodowane neuropatią wegetatywną, można wykazać na całej długości przewodu pokarmowego, jednak tylko nieliczne ujawniają się klinicznie i sprawiają dolegliwości. Wspólną …
- Somatostatyna we krwiW związku z tym, że głównym źródłem somatostatyny we krwi jest przewód pokarmowy i że wątroba zatrzymuje i degraduje znaczne ilości tego …
- Wyspiak wydzielający insulinęW tym typie wyspiaków obok typowych stanów hipoglikemicznych może występować zmniejszenie tolerancji glukozy, wyrażające się dużymi wartościami glikemii po doustnym obciążeniu glukozą. …
- Teoria genetycznaPodług tej teorii zmiany we włośniczkach w cukrzycy są uwarunkowane genetycznie obecnością określonych konstelacji zmutowanych genów i są objawem towarzyszącym zaburzeniu tolerancji …
- Hormon wzrostuWbrew swej nazwie hormon wzrostu odgrywa ważną rolę w kontroli przemiany materii także po zakończeniu wzrostu, zarówno przez pobudzanie syntezy białek, jak …
- Leczenie uzdrowiskoweW Polsce, podobnie jak w niektórych innych krajach, utworzono dla chorych na cukrzycę (oddzielnie dla dorosłych i dla dzieci) oddziały specjalistyczne w …
Słodkości w zdrowej diecie: ekologiczne słodycze. Bezglutenowe słodycze
Wielu z nas nie wyobraża sobie diety bez słodyczy – nie musimy z nich jednak rezygnować całkowicie. Batony, cukierki i mleczne czekolady …Błonnik witalny opinie, błonnik oczyszczający
Panie, które chcą skutecznie zadbać o swoje zdrowie muszą się odpowiednio za to zabrać. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości …- InsulinaInsulina jest białkiem o masie cząsteczkowej około 6000 (masa cząsteczkowa insuliny ludzkiej wynosi 5808, insuliny wieprzowej — 5778, insuliny wołowej — 5734, …
Konsekwencje alkoholizmu. Jakie mogą być skutki długofalowego picia alkoholu?
Alkoholizm to poważny problem i jedna z groźniejszych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Choć w małych ilościach alkohol nie szkodzi, w większych, przyjmowanych …
Najnowsze komentarze