W chorobie Cushinga stężenie insuliny we krwi jest najczęściej zwiększone, podobnie jak u ludzi zdrowych, którym podano duże dawki glikokortykosteroidów. Nie jest pewne, czy nadczynności tarczycy towarzyszy swoista zmiana tego stężenia; w chorobie tej obserwowano bowiem zarówno prawidłowy przebieg, zwiększenie, jak i zmniejszenie stężenia insuliny we krwi. W niedoczynności tarczycy natomiast opisano znamiennie większe i przedłużone przyrosty insulinemii po obciążeniu glukozą i glukagonem aniżeli u ludzi zdrowych. Zmiany insulinemii w wyżej wymienionych chorobach endokrynologicznych są pośrednim skutkiem wpływu (lub jego braku) odnośnych hormonów na przemianę węglowodanów i kształtowanie się glikemii. Zwiększenie stężenia insuliny (IRI) we krwi stwierdza się także w zaawansowanych chorobach wątroby i nerek, a więc narządów, które rozkładają przeważającą ilość endogennego hormonu. W marskości wątroby wartość IRI w surowicy jest w warunkach podstawowych (na czczo) prawidłowa lub zwiększona, natomiast po obciążeniu glukozą lub tolbutamidem wzrasta w stopniu znamiennie znaczniejszym aniżeli u ludzi zdrowych. Zwrócono uwagę, że glukagon znacznie słabiej pobudza u tych chorych przyrosty insulinemii (IRI) aniżeli glukoza czy tolbutamid [90], Dokładniejsze badania wykazały, że w marskości wątroby zwiększone jest również stężenie proinsuliny we krwi i że ta hiperproinsulinemia przyczynia się w pewnym stopniu w tej chorobie do większych wartości IRI w surowicy. „Rzeczywista” insulinemia jest tu jednak także większa aniżeli u osób zdrowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- RemisjaU około 30% dzieci w pierwszym okresie leczenia zapotrzebowanie na insulinę maleje w znacznym stopniu, dając obraz remisji. Ustępują wówczas objawy kliniczne …
- Zmiany naczyniowe w nerkachZmiany te dają charakterystyczny obraz cukrzycowego stwardnienia kłębuszków nerkowych (glomerulosclerosis diabetica), któremu odpowiada kliniczny zespół nefropatii cukrzycowej. Nerki są powiększone lub prawidłowej …
- Zmiany włośniczek w cukrzycyZmiany włośniczek są swoistym morfologicznym objawem cukrzycy. Wprawdzie podobne obrazy można spotkać w niektórych innych chorobach (np. w stanach zwiększonej lepkości krwi …
- Leczenie insulinąInsuliny wymagają wszystkie dzieci z przemijającą i trwałą cukrzycą okresu noworodkowego i niemowlęcego oraz wszystkie dzieci, u których w późniejszym okresie życia …
- Choroby trzustkiCukrzyca po całkowitym chirurgicznym usunięciu trzustki (co najmniej 90% gruczołu) należy u człowieka do dużej rzadkości. W związku jednak z doskonaleniem techniki …
- Narząd wyspowySkupienie w wyspach trzustkowych różnych komórek wydzielających hormony, które mogą docierać do sąsiadujących komórek drogą bezpośrednich połączeń, czyni wielce prawdopodobną hipotezę, że …
- HemochromatozaW chorobie tej, charakteryzującej się nadmiernym odkładaniem złogów żelaza (hemosyderyny) w tkankach, głównie w wątrobie i trzustce (zawartość żelaza w tych narządach …
Błonnik witalny opinie, błonnik oczyszczający
Panie, które chcą skutecznie zadbać o swoje zdrowie muszą się odpowiednio za to zabrać. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości …- Inne choroby i zespoły kliniczneRóżne zespoły genetyczne skojarzone z zaburzeniem przemiany węglowodanów. Na ogół różnicowanie tych zespołów z cukrzycą idiopatyczną nie jest trudne, ponieważ na pierwszy …
- Cukrzyce wtórne i skojarzone (typ 3)Odróżnienie cukrzyc wtórnych i skojarzonych z innymi chorobami od cukrzycy idiopatycznej, jak również różnicowanie pomiędzy poszczególnymi rodzajami zaburzeń przemiany węglowodanów, zaliczanymi do …
- Kontrola cukrzycy w czasie operacjiBezpośrednie niebezpieczeństwo zabiegu chirurgicznego u chorego z cukrzycą sprowadza się z jednej strony do wystąpienia stanu niedocukrzenia krwi, z drugiej zaś do …
Najnowsze komentarze