Nazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego leczenia. W zasadzie chodzi tu o szczególny przebieg cukrzycy, najczęściej typu 1, ale także (choć znacznie rzadziej) pozostałych typów; dlatego też cukrzyca chwiejna nie została wyodrębniona w obecnej klasyfikacji WHO. Do objawów klinicznych, charakterystycznych dla cukrzycy chwiejnej, należą: niedobór masy ciała, konieczność insulinoterapii, zmienna wrażliwość na insulinę i duża skłonność do ketozy. Mechanizm patogenetyczny takiego właśnie przebiegu choroby nie jest dotąd wyjaśniony. Pewne znaczenie przypisuje się zmiennej dynamice krążenia, zmiennemu oddziaływaniu czynników antagonistycznych wobec insuliny lub przeciwciał ją wiążących (i unieczynniających), zmiennej wrażliwości wątroby na działanie tego hormonu, brakowi koordynacji między wątrobowym i tkankowym działaniem insuliny, nadmiernej lub zmniejszonej sekrecji glukagonu. Cukrzyca może mieć także chwiejny przebieg, jeżeli współistnieje z innymi chorobami. Obserwuje się to w razie kojarzenia się cukrzycy z niektórymi chorobami gruczołów wewnętrznego wydzielania, jak niedoczynność części gruczołowej przysadki, niedoczynność kory nadnerczy, nadczynność tarczycy, a także w zaburzeniach hormonalnych w przebiegu miesiączki lub ciąży, w chorobach wątroby, nerek, w niektórych nowotworach, niekiedy także w nerwicach. Od właściwej cukrzycy chwiejnej należy odróżnić chwiejny przebieg choroby wskutek nieprawidłowego leczenia; chodzi tu w szczególności o takie nieprawidłowości, jak przedawkowanie insuliny, niewłaściwy dobór jej preparatów, nieprzestrzeganie diety itp.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Chirurgia zmian skórnych – skuteczne i bezpieczne leczenie
Na ciele każdego człowieka – niezależnie od jego wieku oraz sposobu, w jaki o siebie dba – pojawiać się mogą zmiany barwnikowe, …- Metoda kolorymetrycznaMetoda kolorymetryczna znalazła zastosowanie w oznaczaniu glikozylowanej albuminy lub całkowitego białka surowicy (glycosylated serum protein, GSP). Ze względu na pracochłonność oddzielania albuminy …
- Leczenie cukrzycy pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu stanowią drugą grupę skutecznie działających doustnych leków przeciwcukrzycowych. Od pochodnych sulfonylomocznika różnią się strukturą chemiczną, mechanizmem działania oraz zakresem wskazań. …
- Choroby trzustkiCukrzyca po całkowitym chirurgicznym usunięciu trzustki (co najmniej 90% gruczołu) należy u człowieka do dużej rzadkości. W związku jednak z doskonaleniem techniki …
- Postępowanie w czasie poroduPrzebieg porodu powinien być kontrolowany równocześnie przez położnika, internistę (diabetologa) i pediatrę. Obecnie najchętniej odczekuje się do porodu siłami natury (między 38 …
Najlepsze źródła antyoksydantów – Grecka oliwa z oliwek sklep internetowy.
Antyoksydanty stanowią bardzo ważny składnik naszej diety – to one zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, regulują poziom cukru, polecane są także osobom, …Przygotowania do wesela – od czego je rozpocząć? Restauracja na bankiety Bydgoszcz: wina dla gości weselnych
Przygotowanie do wesela do czas pełen stresu i nerwów. Warto odpowiednio wcześnie rozpocząć wszystkie czynności, które zagwarantują nam i naszym gościom niezapomniane …Armani Exchange – jak otworzyć sklep?
Armani Exchange to jedna z najbardziej prestiżowych i najlepiej rozpoznawalnych marek odzieżowych na całym świecie. Brand zrodził się pod skrzydłami Giorgia Armaniego, …- Przemijająca nietolerancja glukozyStan ten określano dawniej nazwą cukrzycy przemijającej lub utajonej (diabetes mellitus transitorius vel latens, transient, letal, suspected diabetes). Rozumie się przezeń okresowe …
- GłodzenieGłodzenie, zarówno krótkoterminowe, jak i przedłużone, idzie w parze ze zmniejszaniem się stężenia insuliny we krwi na czczo. Najczęściej stwierdza się wówczas …
- Zmiany włośniczek w cukrzycyZmiany włośniczek są swoistym morfologicznym objawem cukrzycy. Wprawdzie podobne obrazy można spotkać w niektórych innych chorobach (np. w stanach zwiększonej lepkości krwi …
Najnowsze komentarze