Stanowi ona najczęstszą postać cukrzycy wieku dziecięcego i wiele informacji dotyczących tego typu cukrzycy uzyskano, badając jego uwarunkowania, przebieg i powikłania u dzieci dotkniętych tą chorobą. Zapadalność na tę postać cukrzycy u dzieci zwiększa się z wiekiem, przy czym jej krzywa ma 2 wierzchołki — pierwszy między 5 a 8 r.ż., drugi — między 11 a 12 r.ż. u chłopców i o rok wcześniej u dziewcząt. Stwierdza się także charakterystyczną sezonowość zapadalności na cukrzycę wśród dzieci, przy czym jest ona wyraźniejsza w młodszych grupach wieku. Duża dynamika przemian metabolicznych u dziecka sprawia, że ewolucja cukrzycy jest u niego szybsza aniżeli u ludzi dorosłych, i to tym, szybsza, im dziecko jest młodsze. Przeciętnie okres od wystąpienia pierwszych objawów choroby do ustalenia rozpoznania wynosi u dzieci starszych około 1 miesiąca, u dzieci młodszych 1—2 tygodnie. Spośród tych ostatnich u co piątego dziecka cukrzyca zostaje rozpoznana dopiero po wystąpieniu śpiączki cukrzycowej (ketonowej). Przyczyną tego opóźnienia jest często mylna u młodszych dzieci interpretacja objawów zależnych od hiperglikemii i ketozy i przypisywanie ich innym chorobom wieku dziecięcego, takim jak: moczenie nocne (enuresis noctuina), choroba dróg moczowych i nerek (wielomocz), zaburzenia dyspeptyczne (wymioty, bóle brzucha), niedokrwistość (ogólne osłabienie). Głównymi objawami cukrzycy są: bardzo duże pragnienie (picie zimnej wody), wielomocz i chudnięcie. Często moczenie się dziecka w nocy jest motywem skłaniającym rodziców do szukania porady lekarskiej. O ile dzieci starsze mają duży apetyt, o tyle u dzieci młodszych przeważa brak łaknienia. W badaniu przedmiotowym stwierdza się suchość skóry i błon śluzowych (języka) i znaczne wychudzenie. Czasem mogą występować objawy ketozy (charakterystyczny zapach powietrza wydechowego). Stałym początkowym objawem u dzieci chorych na tę postać cukrzycy jest znaczne powiększenie wątroby, która jest gładka i niebolesna. Jest ono spowodowane odkładaniem się dużej ilości glikogenu w jądrach hepatocytów i lipidów w cytoplazmie hepatocytów. Po podjęciu skutecznego leczenia wątroba ulega szybko zmniejszeniu. Rozpoznanie cukrzycy ustala się łatwo na podstawie prostych badań laboratoryjnych. Glikemia na czczo z reguły przekracza 11,1 mmol/1 (200 mg%), w moczu stwierdza się dużą zawartość cukru (6—10%), a najczęściej także obecność acetonu. Bardziej specjalistyczne badania wykazują zwiększenie w surowicy (osoczu) stężenia proinsuliny i małe stężenie „rzeczywistej” insuliny i peptydu C, co odzwierciedla dysfunkcję i zanik komórek B. U dzieci z cukrzycą typu 1 można często wykazać na początku choroby obecność w surowicy przeciwciał przeciw komórkom wysp trzustkowych i autoprzeciwciał insulinowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Potencjalna nietolerancja glukozyDawniej stan ten nazywano cukrzycą potencjalną lub (retrospektywnie) stanem przedcukrzycowym (piaediabetes). Rozpoznaje się ją u osób, u których test tolerancji glukozy daje …
- Próba obciążenia insulinąPolega ona na dożylnym wstrzyknięciu na czczo insuliny krystalicznej krótko działającej (Insulinum Maxirapid Polfa) w dawce 0,1 j.m. na kg masy ciała …
Chirurgia zmian skórnych – skuteczne i bezpieczne leczenie
Na ciele każdego człowieka – niezależnie od jego wieku oraz sposobu, w jaki o siebie dba – pojawiać się mogą zmiany barwnikowe, …- Małżeństwo i planowanie rodzinyJest to problem głównie chorych na cukrzycę typu 1, gdyż ona właśnie jest najczęstsza w wieku, w którym wstępuje się w związek …
- Oznaczenie glukozy we krwiObecnie oznacza się glukozę we krwi (osoczu) 6 metodami dającymi porównywalne wyniki. Są to: 2 metody enzymatyczne (w jednej stosuje się oksydazę …
- Cykl glukoza — kwasy tłuszczowePod pojęciem tego cyklu rozumie się zależność pomiędzy utlenianiem kwasów tłuszczowych a zużytkowaniem glukozy w tkankach, przede wszystkim w mięśniach. W mięśniach …
Pranie w twoim telefonie
Korzystanie z pralni bardzo ułatwia nam życie, a do tego w ostatnim czasie stało się niezwykle popularne. Pranie w pralni jest znacznie …- Zakażenia u dzieci chorych na cukrzycęOkres dzieciństwa charakteryzuje się częstym występowaniem zakażeń, w przebiegu których mimo braku apetytu i zmniejszonego przyjmowania pokarmów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, …
- Pochodne biguaniduMechanizm działania stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych biguanidu nie jest związany z sekrecją insuliny. Niemniej jednak wykazano, że wywierają one niewielki wpływ …
- Hamowanie resyntezy glukozy w wątrobieZjawisko to wykazano w badaniach doświadczalnych, przeprowadzonych na zwierzętach, pośrednio zostało też potwierdzone u ludzi. Jest więc prawdopodobne, że przyczynia się ono …
- Inne choroby skóryDonoszono o częstym występowaniu w cukrzycy takich dermatoz, jak: liszaj płaski (lichen planus), liszaj twardzinowy i zanikowy (lichen sclerosus et atrophicus), łuszczyca …
Najnowsze komentarze