Aktywacji większości komórek towarzyszy przyspieszenie przemiany fosfolipidów, określanej mianem cyklu fosfatydyloinozytolu. Kluczową reakcją w toku tej przemiany jest rozpad fosfatydyloinozytolu, lub też rozpad jednego lub obu fosfoinozytydów (fosfatydyloinozytolo-4-fosforanu lub fosfatydyloinozytolo-4,5-difosforanu), przy udziale swoistych fosfolipaz C do diacyloglicerolu i inozytolofosforanów, w tym także cyklicznego inozytolo-1-2-monofosforanu. Diacyloglicerol ulega fosforylacji do fosfatydanu, a ten w reakcji z cytydynotrifosforanem (CTP) tworzy cytydynodifosfodiaeyloglicerynian (CDP-diacyloglicerynian), który następnie zostaje przekształcony przez swoistą tansferazę do fosfatydyloinozytolu. Wytwarzane w toku przemian w cyklu fosfatydyloinozytolu substraty mają duże znaczenie dla metabolizmu. Diacyloglicerol jest punktem wyjścia do syntezy fosfatydyloetanoloaminy, której metylacja do fosfatydylocholiny (lecytyny) łączy się z przemieszczeniem tego fosfolipidu z wewnętrznej na zewnętrzną powierzchnię błony komórkowej i ważnymi efektami błonowymi, jak zmiana przepuszczalności tej błony i ułatwienie interakcji pomiędzy bodźcem a receptorem błonowym. Z kolei fosfatydan jest silnym aktywatorem lipazy A2 i w ten sposób przyczynia się do uwolnienia z fosfolipidów komórkowych kwasu arachidonowego — prekursora prostaglandyn. Fosfatydan ma też właściwości jonoforu i przypuszcza się, że odgrywa istotną rolę w uwalnianiu jonów wapniowych, które towarzyszy rozpadowi fosfolipidów. Chociaż fosfoinozytydy związane z błoną komórkową stanowią małą frakcję fosfolipidów komórkowych, są one wysoce aktywne metabolicznie i odgrywają ważną rolę w regulacji różnych funkcji komórki. Cykl fosfatydyloinozytolu wpływa na przepływy jonów sodowych, potasowych i wapniowych, na interakcję receptorów błonowych ze swoistymi agonistami, na wiązanie przez fosfolipidy błonowe białek zewnątrzkomórkowych, a także na przewodzenie impulsów nerwowych i na ich przekazywanie na synapsach. Od prawidłowego przebiegu przemian w tym cyklu zależą takie funkcje komórki, jak ruch, podział, różnicowanie, egzocytoza. Cykl ten odgrywa prawdopodobnie znaczącą rolę w wydzielaniu insuliny przez komórki B, zaś zaburzeniom w jego przebiegu przypisuje się patogenetyczne znaczenie w rozwoju neuropatii cukrzycowej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Przemiana tłuszczów i białekPrzemiana tłuszczów. Glukagon działa lipolitycznie, zarówno w tkance tłuszczowej, jak i w wątrobie, i powoduje zwiększone uwalnianie kwasów tłuszczowych i ich utlenianie. …
- Okres rekonwalescencjiPo wyprowadzeniu chorego z kwasicy ketonowej, co najczęściej następuje w ciągu 24, rzadziej 48 h (wcześniej u dzieci), podaje się mu w …
- Kompleksy immunologiczneObecność w surowicy przeciwciał wiążących insulinę stwarza możliwość tworzenia rozpuszczalnych i krążących z krwią kompleksów insulina-przeciwciało (AgAb). Istotnie w surowicy chorych na …
- Ostre zapalenie nerwuPowikłanie to polega na uszkodzeniu pojedynczego nerwu czuciowego lub ruchowego o cechach ostrego zapalenia (rteuritis diabetica, mononeuropathia diabetica). Czasem może być zajęte …
- Obraz kliniczny i rozpoznanieObraz kliniczny cukrzycowej śpiączki ketonowej jest dość różnorodny, a intensywność i rodzaj występujących dolegliwości i objawów nie zawsze kształtuje się równolegle do …
- Doustny test tolerancji glukozyO ile stwierdzenie cukrzycy u dzieci, zwłaszcza młodszych, na podstawie obrazu klinicznego może nastręczać trudności, to zakres badań laboratoryjnych potrzebnych do ustalenia …
- Metoda kolorymetrycznaMetoda kolorymetryczna znalazła zastosowanie w oznaczaniu glikozylowanej albuminy lub całkowitego białka surowicy (glycosylated serum protein, GSP). Ze względu na pracochłonność oddzielania albuminy …
Ile czasu jest ważne skierowanie?
Skierowanie potrzebne jest ogólnie rzecz biorąc przed przyjęciem pacjenta przez lekarza specjalistę (kardiologa czy okulisty) w ramach NFZ, a także przed przyjęciem …Jakie garnki wybrać? Garnki berghoff cena
Na rynku istnieje wiele producentów i dystrybutorów naczyń kuchennych. Różnią się one materiałem, z którego są wykonywane, kształtem, wielkością oraz trwałością i …- Cukrzyca chwiejnaNazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego …
- Metabolizm matki w czasie ciążyGlukoza przenika od matki do płodu przez barierę łożyskową na zasadzie ułatwionej dyfuzji. Inne główne metabolity, jak aminokwasy, glicerol, związki ketonowe i …
Najnowsze komentarze