Jak dotąd, oznaczanie peptydu C we krwi znajduje zastosowanie w ocenie resztkowej czynności wydzielniczej komórek B w cukrzycy typu 1, zwłaszcza w jej początkowym okresie, w cukrzycy chwiejnej, rzadziej w niektórych postaciach cukrzycy typu 2, a poza cukrzycą — w rozpoznawaniu wyspiaka wydzielającego insulinę (insulinoma) oraz hipoglikemii wywołanej wstrzyknięciem egzogennej insuliny. W związku z tym, że głównym miejscem degradacji tego peptydu są nerki, podejmowane są próby wykorzystania jego oznaczania w ocenie wydolności tego narządu. W przypadku insulinoma dożylne wstrzyknięcie dużej dawki insuliny (0,15 j. na kg masy ciała) nie powoduje oczekiwanego zmniejszenia stężenia peptydu C w surowicy, zaś dla hypoglycaemia iactitia charakterystyczne jest skojarzenie niedocukrzenia krwi i dużego stężenia insuliny (IRI) z małym stężeniem peptydu C. Równoczesne oznaczenie we krwi obwodowej peptydu C i IRI oraz obliczenie stosunku molarnego obu tych składników daje wgląd w dalsze losy insuliny wydzielonej przez komórki B — przede wszystkim w klirens wątrobowy tego hormonu. Aczkolwiek dłuższy okres półtrwania peptydu C oddziaływa na wartość tego stosunku, to jednak decydujący wpływ na jego kształtowanie się ma stopień pobierania insuliny przez wątrobę. Stosunek molarny PC : IRI we krwi obwodowej wynosi w warunkach podstawowych (na czczo) według różnych autorów 5—15, po zastosowaniu bodźca stymulującego komórki B szybko się zmniejsza (np. u ludzi zdrowych zmniejsza się do połowy wartości wyjściowej w 15 min po doustnym spożyciu testowej dawki glukozy), po czym wraca do wartości wyjściowej. Podejmowane są też próby oznaczania peptydu C w moczu, z którym jest on wydalany w znacznie większym stężeniu aniżeli insulina. Ten typ badań może być szczególnie przydatny w sytuacjach, w których pobieranie krwi nastręcza trudności.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Budowa glukagonu trzustkowegoGlukagon wytwarzany w komórkach A wysp trzustkowych jest pojedynczym łańcuchem peptydowym, liczącym 29 aminokwasów. W przeciwieństwie do insuliny, w jego cząsteczce nie …
- Stan przedmiotowy chorego na cukrzycęW cukrzycy idiopatycznej (typu 1 i 2) leczonej skutecznie i przebiegającej bez powikłań odchylenia od stanu prawidłowego są na ogół niewielkie. Znacznie …
- Leczenie i profilaktyka powikłańPowikłania, które występują w śpiączce cukrzycowej, dzieli się na te, które są następstwem choroby, oraz na te, które są wynikiem niewłaściwej terapii. …
- Czynności wydzielnicze komórek B w cukrzycy typu 1Jak dotąd, oznaczanie peptydu C we krwi znajduje zastosowanie w ocenie resztkowej czynności wydzielniczej komórek B w cukrzycy typu 1, zwłaszcza w …
- Rokowanie i zapobieganie śpiączki hipermolalnejRokowanie w śpiączce hipermolalnej jest gorsze niż w ketonowej. Śmiertelność w tym zespole jest przez różnych autorów podawana w bardzo szerokich granicach …
- Biosynteza insulinyBiosynteza insuliny podlega kontroli genu insulinowego, mieszczącego się na krótszym ramieniu chromosomu 11. U człowieka liczy on z przylegającymi regionami 1789 par …
- Wpływ insuliny na przemianę węglowodanówW zakresie przemiany węglowodanów insulina działa następująco: 1. Nasila ona transport glukozy i monosacharydów o analogicznym układzie przestrzennym przy węglach C1—C3 (D-galaktoza, …
- Przewlekłe powikłania cukrzycyCechą charakterystyczną dla grupy zmian narządowych, określanych mianem przewlekłych powikłań cukrzycy, jest ich powolny — rozciągający się na wiele lat — rozwój, …
- Obraz morfologiczny i hipotezy patogenetyczne encefalopatii cukrzycowejNajbardziej istotnym następstwem zmian w naczyniach kończyn dolnych jest zmniejszenie przepływu maksymalnego, a później także spoczynkowego, w mięśniach. Prawidłowo spoczynkowy przepływ mięśniowy …
- Cykliczne nukleotydyInsulina zmniejsza stężenie cAMP w komórkach, głównie przez aktywację fosfodiesterazy, i powoduje przejściowy wzrost stężenia cGMP. Wpływ hormonu na cAMP występuje jednak …
- Oddział szpitalnyJest ciągle jeszcze sprawą otwartą, czy w przedstawionej strukturze organizacyjnej należy tworzyć odrębne oddziały diabetologiczne w szpitalach szczebla uniwersyteckiego lub analogicznego, czy …
Najnowsze komentarze