Alkohol to substancja psychoaktywna, czyli wpływająca w sposób bezpośredni na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, wywołując efekty takie, jak: zmiany postrzegania, świadomości i nastroju. Istotę zachowań alkoholików tłumaczy się przez psychologiczne mechanizmy uzależnienia od alkoholu. Na czym one polegają?

Najczęstsze mechanizmy uzależnień i ich charakterystyka

Mechanizm iluzji i zaprzeczenia polega na zaburzeniu funkcji poznawczych, poprzez nie dostrzeganie problemów. Alkoholik nie widzi tego, że jest uzależniony oraz że ta sytuacja niszczy życie jego i otoczenia, nawet gdy bliscy zwracają mu na to uwagę.

Nałogowe regulowanie uczuć jest z kolei związane z głodem alkoholowym. W momencie silnego stresu alkoholik odczuwa olbrzymi stres, który stłumić może wyłącznie sięgnięcie po kieliszek. Wtedy pojawia się ulga, która trwa tylko do momentu, gdy poziom alkoholu we krwi znów spadnie. Powstające w ten sposób błędne koło, prowadzi do kolejnych problemów, z których osoba uzależniona nie wychodzi, a tylko odkłada je na bok.

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja” daje złudne poczucie kontroli nad swoim życiem. Pod wpływem trunków człowiek uzależniony czuje, że ma wpływ na to, co dzieje się, że poradzi sobie ze wszystkimi problemami. W momencie trzeźwości następuje kryzys, poczucie porażki i przeświadczenie o niemożności działania. Jedyną ucieczką od tego stanu staje się ponowne sięgnięcie po kieliszek.

Ludzie uzależniają się z wielu powodów. Często poszczególne mechanizmy łączą się, tworząc trudne do pokonania bariery, które przezwyciężyć można wyłącznie z pomocą wykwalifikowanych specjalistów.