Częstość gruźlicy płuc wśród osób z cukrzycą uległa w ciągu ostatniego półwiecza bardzo dużej zmianie. O ile w okresie przedinsulinowym stwierdzano zaawansowane zmiany gruźlicze u 50°/o tych chorych, to obecnie ich częstość nie przekracza 1%. Zjawisko to ilustrują wyraźnie badania przeprowadzone w Polsce. Fejkiel stwierdził gruźlicę płuc u 35% badanych pośmiertnie osób z cukrzycą zmarłych na terenie Krakowa w latach 1901—1955, przy czym była ona bezpośrednią przyczyną zgonu u 12,7% spośród nich. W Łodzi natomiast w latach 1965—1969 gruźlica stanowiła już tylko 3,4% przyczyn zgonów chorych na cukrzycę, zaś w badaniach prospektywnych przeprowadzonych w Warszawie w latach 1974—1983 odsetek ten zmniejszył się do 0,3 i był 3-krotnie mniejszy niż w ogólnej populacji Warszawy. Chociaż umieralność z powodu gruźlicy płuc wśród chorych na cukrzycę zmalała tak bardzo, to jednak zagrożenie jej wystąpieniem u tych osób jest ciągle jeszcze kilkakrotnie większe niż w ogólnej populacji. Cukrzyca wydaje się usposabiać do wznowy już przebytej i wyleczonej gruźlicy. Obserwuje się to szczególnie u chorych wymagających stosowania dużych dawek insuliny oraz u chorych z niedoborem masy ciała. Niekiedy gruźlica płuc rozwija się po przebyciu śpiączki cukrzycowej, co jest raczej następstwem ogólnego upośledzenia stanu ogólnego, zaburzenia przemiany węglowodanów, a nie samej ketozy. U osób młodocianych obserwowano zbieżność występowania zmian gruźliczych i zaćmy. Gruźlica płuc u chorych na cukrzycę nie leczonych lub niedostatecznie wyrównanych metabolicznie rozwija się szybko i w krótkim czasie doprowadza do serowacenia i rozpadu, natomiast w stanach wyrównania metabolicznego poddaje się leczeniu farmakologicznemu i operacyjnemu w tym samym stopniu co u osób bez cukrzycy. W cukrzycy powikłanej gruźlicą typu wytwórczego, o powolnym i łagodnym przebiegu, można stosować, jeżeli są ku temu wskazania, leki doustne z grupy sulfonylomocznika, natomiast w okresie obostrzeń i w postaciach bardziej aktywnych należy stosować insulinę. Szczególny nacisk należy położyć na zapobieganie gruźlicy u chorych na cukrzycę. Obejmuje ono: optymalne wyrównanie metaboliczne, unikanie kontaktu z chorymi na gruźlicę oraz okresowe (raz w roku) badanie radiologiczne płuc. Zaleca się także wykonywanie u tych osób co jakiś czas próby tuberkulinowej. W razie dodatniego jej wyniku niektórzy zalecają leczenie przeciwprątkowe przez okres jednego roku, także przy prawidłowym obrazie radiologicznym płuc.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Obraz kliniczny i rozpoznaniePonad połowa chorych przyjmowanych do szpitala z powodu śpiączki hipermolalnej jest nieprzytomna, u pozostałych stwierdza się; mniej nasilone zaburzenia świadomości, nieraz też …
Laryngolog – kiedy się do niego wybrać?
Czym zajmuje się laryngolog? Laryngolog to specjalista, który zajmuje się wieloma aspektami związanymi z ludzkim zdrowiem i leczeniem. Jego wiedza i praktyka …Zdrowie ukryte u jabłkach.
Nie ma na w Polsce ani na świecie drugiego takiego owocu, jak jabłko wartości odżywcze jabłka stawiają innym owocom bardzo wysoką poprzeczkę, …- „Suche testy" do enzymatycznego oznaczania glikemiiSą one przeznaczone dla chorych na cukrzycą, którzy mogą w ten sposób w domu — w ramach samokontroli — oznaczyć dość dokładnie …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie retinopatii cukrzycowejSpośród różnych proponowanych podziałów retinopatii cukrzycowej przyjęła się klasyfikacja, która wyróżnia: 1. Retinopatię prostą (retinopathia simplex, background retinopathy), która obejmuje takie zmiany, …
- Somatostatyna we krwiW związku z tym, że głównym źródłem somatostatyny we krwi jest przewód pokarmowy i że wątroba zatrzymuje i degraduje znaczne ilości tego …
- Choroby skóry spowodowane mikroangiopatiąW tej grupie chorób skórnych zasadniczą nieprawidłowością są zmiany naczyń włosowatych skóry, typowe dla mikroangiopatii cukrzycowej. Są one poniekąd szczególną postacią choroby …
- Alergia insulinowaWłaściwości antygenowe insuliny sprawiają, że podczas leczenia tym hormonem mogą wystąpić stany nadwrażliwości. Częstość miejscowych alergicznych odczynów skórnych u chorych leczonych insuliną …
- Dynamika zmian stężenia insuliny we krwi u ludziW żywym organizmie komórki B podlegają zmiennym wpływom naturalnej regulacji metabolicznej, hormonalnej i nerwowej, co znajduje wyraz w ciągłych zmianach stężenia tego …
- Insulinooporność przedreceptorowąJest ona następstwem degradacji lub unieczynnienia insuliny obecnej we krwi i płynie międzykomórkowym przed jej interakcją z receptorem insulinowym komórek. Najlepiej poznanym …
- Wyspiak wydzielający somatostatynęZaburzenie przemiany węglowodanów, dające obraz łagodnej cukrzycy, stwierdzono we wszystkich prawie dotychczas opisanych przypadkach guzów wydzielających somatostatynę, wychodzących z komórek D wysp …
Najnowsze komentarze