Częstość gruźlicy płuc wśród osób z cukrzycą uległa w ciągu ostatniego półwiecza bardzo dużej zmianie. O ile w okresie przedinsulinowym stwierdzano zaawansowane zmiany gruźlicze u 50°/o tych chorych, to obecnie ich częstość nie przekracza 1%. Zjawisko to ilustrują wyraźnie badania przeprowadzone w Polsce. Fejkiel stwierdził gruźlicę płuc u 35% badanych pośmiertnie osób z cukrzycą zmarłych na terenie Krakowa w latach 1901—1955, przy czym była ona bezpośrednią przyczyną zgonu u 12,7% spośród nich. W Łodzi natomiast w latach 1965—1969 gruźlica stanowiła już tylko 3,4% przyczyn zgonów chorych na cukrzycę, zaś w badaniach prospektywnych przeprowadzonych w Warszawie w latach 1974—1983 odsetek ten zmniejszył się do 0,3 i był 3-krotnie mniejszy niż w ogólnej populacji Warszawy. Chociaż umieralność z powodu gruźlicy płuc wśród chorych na cukrzycę zmalała tak bardzo, to jednak zagrożenie jej wystąpieniem u tych osób jest ciągle jeszcze kilkakrotnie większe niż w ogólnej populacji. Cukrzyca wydaje się usposabiać do wznowy już przebytej i wyleczonej gruźlicy. Obserwuje się to szczególnie u chorych wymagających stosowania dużych dawek insuliny oraz u chorych z niedoborem masy ciała. Niekiedy gruźlica płuc rozwija się po przebyciu śpiączki cukrzycowej, co jest raczej następstwem ogólnego upośledzenia stanu ogólnego, zaburzenia przemiany węglowodanów, a nie samej ketozy. U osób młodocianych obserwowano zbieżność występowania zmian gruźliczych i zaćmy. Gruźlica płuc u chorych na cukrzycę nie leczonych lub niedostatecznie wyrównanych metabolicznie rozwija się szybko i w krótkim czasie doprowadza do serowacenia i rozpadu, natomiast w stanach wyrównania metabolicznego poddaje się leczeniu farmakologicznemu i operacyjnemu w tym samym stopniu co u osób bez cukrzycy. W cukrzycy powikłanej gruźlicą typu wytwórczego, o powolnym i łagodnym przebiegu, można stosować, jeżeli są ku temu wskazania, leki doustne z grupy sulfonylomocznika, natomiast w okresie obostrzeń i w postaciach bardziej aktywnych należy stosować insulinę. Szczególny nacisk należy położyć na zapobieganie gruźlicy u chorych na cukrzycę. Obejmuje ono: optymalne wyrównanie metaboliczne, unikanie kontaktu z chorymi na gruźlicę oraz okresowe (raz w roku) badanie radiologiczne płuc. Zaleca się także wykonywanie u tych osób co jakiś czas próby tuberkulinowej. W razie dodatniego jej wyniku niektórzy zalecają leczenie przeciwprątkowe przez okres jednego roku, także przy prawidłowym obrazie radiologicznym płuc.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- KalmodulinaGłównym ogniwem łączącym napływ wolnych jonów wapniowych do cytozolu z procesem wydzielania insuliny jest kalmodulina, białko o masie cząsteczkowej 17 000, występujące …
- Receptor insulinowyObecność receptora insulinowego stwierdzono w błonie licznych komórek, takich jak adypocyty, komórki mięśniowe, hepatocyty, limfocyty, inonocyty i in. Zasługuje na uwagę, że …
- Otyłość w przebiegu cukrzycyHiperinsulinemia towarzysząca otyłości w przebiegu cukrzycy typu 2 jest następstwem otyłości i jest co najwyżej modyfikowana przez dysfunkcję komórek B. Przekonywającego dowodu, …
Słodkości w zdrowej diecie: ekologiczne słodycze. Bezglutenowe słodycze
Wielu z nas nie wyobraża sobie diety bez słodyczy – nie musimy z nich jednak rezygnować całkowicie. Batony, cukierki i mleczne czekolady …- Insulina rzeczywistaSwoistość radioimmunologicznej metody oznaczania insuliny jest wynikiem wybiórczego wiązania grup antygenowych tego hormonu z immunoglobulinami G skierowanymi przeciwko tym właśnie grupom. Są …
- Nieprawidłowa tolerancja glukozyJest to stan, który odpowiada według dawniejszych określeń cukrzycy chemicznej (diabetes mellitus chemicus, Chemical diabetes) lub tzw. przypadkom granicznym (borderline cases). Stężenie …
- Nadwrażliwość typu humoralnegoJest ona wywołana obecnością w surowicy w stężeniach ponadprogowych przeciwciał przeciwinsulinowych, wytwarzanych przez plazmocyty powstałe w wyniku proliferacji — stymulowanej przez insulinę …
Anoreksja – ciekawostki. Czym jest, a czym nie jest anoreksja?
Główną przyczyną anoreksji jest obsesyjna niechęć do jedzenia, ze względu na paniczny lęk przed przybraniem na wadze. Osoba chora postrzega siebie jako …- Bezpośrednie objawy niepożądaneMogą one być wyrazem odczynu alergicznego na lek, lub też wyrazem działania pochodnych sulfonylomocznika w tkankach. Najczęstszym objawem niepożądanym są skórne reakcje …
- Somatostatyna we krwiW związku z tym, że głównym źródłem somatostatyny we krwi jest przewód pokarmowy i że wątroba zatrzymuje i degraduje znaczne ilości tego …
- Metabolizm matki w czasie ciążyGlukoza przenika od matki do płodu przez barierę łożyskową na zasadzie ułatwionej dyfuzji. Inne główne metabolity, jak aminokwasy, glicerol, związki ketonowe i …
Najnowsze komentarze