Przed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali inkretyną [99]. Dopiero jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat udało się z błony śluzowej żołądka i jelit wyizolować i zidentyfikować peptydy obdarzone właściwościami stymulowania czynności wydzielniczej komórek wysp trzustkowych, przede wszystkim pobudzające sekrecję insuliny. Dotąd wyróżniono ich kilka, z tym że ich lista stale się zwiększa, a zarazem zmienia, co wynika stąd, że opisane w przeszłości właściwości inkretynowe niektórych peptydów zależały od domieszek innych peptydów. Najważniejsze z nich są wymienione w tab. 28. Biorąc pod uwagę podobieństwo struktury chemicznej i zbieżność niektórych wpływów, dzieli się je na dwie grupy: rodzinę glukagonu (glukagonopodobne peptydy jelitowe, sekretyna, GIP i VIP) oraz rodzinę gastryny-cholecystokininy. Pobudzenie komórek B (i innych komórek wysp) przez gastrynę, cholecystokininę oraz sekretynę jest słabe, krótkotrwałe i wymaga stosowania niefizjologicznie dużych dawek, z kolei C-końcowy tetrapeptyd cholecystokininy-gastryny oraz VIP pełnią w wyspach funkcję neurotransmiterów nerwów pozazwojowych. Tak więc jedynie grupę jelitowych peptydów glukagonopodobnych i GIP można uznać za hormony jelitowe, które w warunkach fizjologicznych wywierają rzeczywiste działanie inkretynowe. Wielu badaczy uważa, że GIP jest głównym hormonem inkretynowym i że to właśnie działanie stanowi jego podstawową funkcję; stąd zrodziła się propozycja zmiany jego nazwy na glukozozależny peptyd insulinotropowy (glucose-dependent insulinotiopic polypeptide). Blokowanie GIP przez swoiste przeciwciała nie znosi jednak inkretynowego wpływu wyciągów z błony śluzowej górnego odcinka jelita cienkiego, a jedynie go ogranicza. GIP pobudza wydzielanie insuliny tylko w obecności glukozy i to w stężeniach przewyższających normoglikemię. Można się w tym dopatrzyć mechanizmu chroniącego ośrodkowy układ nerwowy przed hipoglikemią w razie nadmiernego wydzielania tego peptydu. Samo komórkowe pobudzenie sekrecji insuliny przez GIP jest prawdopodobnie procesem złożonym, wymaga obecności mediatora i podlega modulacyjnemu wpływowi układu nerwowego. GIP zwiększa wydzielanie somatostatyny, przy czym ten efekt jest hamowany przez acetylocholinę i stymulację nerwu błędnego.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Błonnik witalny opinie ,dawkowanie, funkcje i źródła. Nasiona strączkowe
Błonnik stanowi niezbędny element każdej diety. Odpowiada on za oczyszczanie organizmu z treści pokarmowych znajdujących się w jelitach, dzięki czemu reguluje ich …Ile czasu jest ważne skierowanie?
Skierowanie potrzebne jest ogólnie rzecz biorąc przed przyjęciem pacjenta przez lekarza specjalistę (kardiologa czy okulisty) w ramach NFZ, a także przed przyjęciem …- Hamowanie resyntezy glukozy w wątrobieZjawisko to wykazano w badaniach doświadczalnych, przeprowadzonych na zwierzętach, pośrednio zostało też potwierdzone u ludzi. Jest więc prawdopodobne, że przyczynia się ono …
- Mechanizm działania polipeptydu trzustkowegoMechanizm komórkowego działania PP nie jest dotąd znany. Z efektów, które wywołuje u ludzi, jedynie pewnymi są: hamowanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki i …
- Obraz kliniczny cukrzycyZróżnicowanie obrazu klinicznego cukrzycy sprawiało, że już od dość dawna podejmowano próby klasyfikacji tej choroby. W ciągu ostatniego stulecia przyjmowano różne kryteria …
- Komórki DKomórki D są podobne do komórek A i dzisiaj uważa się, że są one identyczne z opisanymi poprzednio komórkami At. W odróżnieniu …
- Rokowanie i zapobieganie encefalopatii cukrzycowejRokowanie. Jest ono w chorobie naczyniowej nóg nadal niepewne i mimo dużego postępu w leczeniu chorób naczyń u chorych na cukrzycę notuje …
- Zakażenia u dzieci chorych na cukrzycęOkres dzieciństwa charakteryzuje się częstym występowaniem zakażeń, w przebiegu których mimo braku apetytu i zmniejszonego przyjmowania pokarmów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, …
- Woda i elektrolityNiedobór wody i chlorku sodowego uzupełnia się od początku leczenia. W ciągu pierwszych 2 h podaje się we wlewie dożylnym 2 1 …
- InsulinaInsulina jest białkiem o masie cząsteczkowej około 6000 (masa cząsteczkowa insuliny ludzkiej wynosi 5808, insuliny wieprzowej — 5778, insuliny wołowej — 5734, …
Jak zapuścić brodę?
Gęsta, atrakcyjnie wyglądająca broda jest marzeniem wielu mężczyzn. Co ciekawe jeszcze do niedawna było wręcz przeciwnie i zarost u mężczyzn kojarzył się …
Najnowsze komentarze