Przed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali inkretyną [99]. Dopiero jednak w ciągu ostatnich kilkunastu lat udało się z błony śluzowej żołądka i jelit wyizolować i zidentyfikować peptydy obdarzone właściwościami stymulowania czynności wydzielniczej komórek wysp trzustkowych, przede wszystkim pobudzające sekrecję insuliny. Dotąd wyróżniono ich kilka, z tym że ich lista stale się zwiększa, a zarazem zmienia, co wynika stąd, że opisane w przeszłości właściwości inkretynowe niektórych peptydów zależały od domieszek innych peptydów. Najważniejsze z nich są wymienione w tab. 28. Biorąc pod uwagę podobieństwo struktury chemicznej i zbieżność niektórych wpływów, dzieli się je na dwie grupy: rodzinę glukagonu (glukagonopodobne peptydy jelitowe, sekretyna, GIP i VIP) oraz rodzinę gastryny-cholecystokininy. Pobudzenie komórek B (i innych komórek wysp) przez gastrynę, cholecystokininę oraz sekretynę jest słabe, krótkotrwałe i wymaga stosowania niefizjologicznie dużych dawek, z kolei C-końcowy tetrapeptyd cholecystokininy-gastryny oraz VIP pełnią w wyspach funkcję neurotransmiterów nerwów pozazwojowych. Tak więc jedynie grupę jelitowych peptydów glukagonopodobnych i GIP można uznać za hormony jelitowe, które w warunkach fizjologicznych wywierają rzeczywiste działanie inkretynowe. Wielu badaczy uważa, że GIP jest głównym hormonem inkretynowym i że to właśnie działanie stanowi jego podstawową funkcję; stąd zrodziła się propozycja zmiany jego nazwy na glukozozależny peptyd insulinotropowy (glucose-dependent insulinotiopic polypeptide). Blokowanie GIP przez swoiste przeciwciała nie znosi jednak inkretynowego wpływu wyciągów z błony śluzowej górnego odcinka jelita cienkiego, a jedynie go ogranicza. GIP pobudza wydzielanie insuliny tylko w obecności glukozy i to w stężeniach przewyższających normoglikemię. Można się w tym dopatrzyć mechanizmu chroniącego ośrodkowy układ nerwowy przed hipoglikemią w razie nadmiernego wydzielania tego peptydu. Samo komórkowe pobudzenie sekrecji insuliny przez GIP jest prawdopodobnie procesem złożonym, wymaga obecności mediatora i podlega modulacyjnemu wpływowi układu nerwowego. GIP zwiększa wydzielanie somatostatyny, przy czym ten efekt jest hamowany przez acetylocholinę i stymulację nerwu błędnego.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Polipeptyd trzustkowyJak dotąd, niewiele wiadomo o wpływie tego peptydu na czynność komórek B. W badaniach doświadczalnych stwierdzono, że u niektórych gatunków zwierząt (mysz, …
- AminokwasyWiele aminokwasów powoduje zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B do krwi. Początkowo opisano to zjawisko po podaniu L-leucyny u dzieci z wrodzoną …
- Bodźce nerwoweBodźce nerwowe przekazywane przez układ adrenergiczny i cholinergiczny wpływają tak samo na wszystkie rodzaje komórek wysp trzustkowych. Oznacza to, że te bodźce, …
- Rokowanie i zapobieganie neuropatiiRokowanie jest dobre w ostrym zapaleniu nerwu, które cofa się po upływie kilku tygodni. W pozostałych postaciach neuropatii, zwłaszcza zaawansowanych, jest ono …
- Oznaczanie związków ketonowych w moczu i we krwiW moczu mogą pojawiać się wszystkie 3 rodzaje związków ketonowych, z reguły w następującej kolejności: aceton-kwas acetooctowy, kwas B-hydroksymasłowy, jednak w praktyce …
- Przekaźniki interakcji insuliny z receptorem insulinowymPowiązanie interakcji insuliny ze swoistym receptorem błony komórkowej z dalszymi wpływami tego hormonu nie jest dotąd wyjaśnione, a przytoczone poniżej mechanizmy są …
- Jony wapnioweZ przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika, że w procesie stymulacji wydzielania insuliny przez glukozę, podobnie zresztą jak i przez bodźce nieglukozowe, …
- Hormony jelitowePrzed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali …
- Budowa glukagonu trzustkowegoGlukagon wytwarzany w komórkach A wysp trzustkowych jest pojedynczym łańcuchem peptydowym, liczącym 29 aminokwasów. W przeciwieństwie do insuliny, w jego cząsteczce nie …
- Nadczynność gruczołu tarczowegoCzęstość cukrzycy w tej chorobie oblicza się na 2—3%. Była ona przeciętnie 2 razy wyższa od chorobowości wskutek cukrzycy w ogólnych populacjach, …
Holistyczne podejście do zdrowia – na czym to polega?
Holistyczne podejście do zdrowia znane jest już od starożytności i było wówczas pielęgnowane przez filozofów oraz pierwszych medyków. Podstawowym założeniem takiego podejścia …
Najnowsze komentarze