Poza cukrzycą duże zmiany w stężeniu insuliny we krwi obserwuje się w wyspiakach wychodzących z komórek B wysp trzustkowych z zachowaną czynnością dokrewną (insulinoma). Wydzielanie insuliny jest w tych przypadkach stałe, autonomiczne, mało lub wręcz niezależne od wahań glikemii. Cechą charakterystyczną dla komórek gruczolaka łagodnego, a w większym jeszcze stopniu dla raka, jest zaburzenie spichrzania i „dojrzewania” insuliny w ziarnistościach, wskutek czego zostaje ona wydzielona bezpośrednio z miejsc biosyntezy na zewnątrz komórki. W ten sposób do krwi dostają się duże ilości proinsuliny, której zawartość w surowicy może dochodzić do 80% całej immunologicznej aktywności insulinowej (IRI). Na czczo poziom IRI nie zawsze jest u tych chorych podwyższony, natomiast u większości gwałtownie wzrasta po dożylnym wstrzyknięciu glukagonu lub tolbutamidu. W czasie takiego testu może wystąpić — wskutek wyrzutu do krwi dużej ilości biologicznie czynnej insuliny — głęboka, nieraz wręcz zagrażająca życiu hipoglikemia. Maksymalne wartości IRI w surowicy, jakie się wówczas stwierdza, wahają się w dość dużych granicach, z reguły przekraczają 200 mj. w 1 l, w pojedynczych przypadkach bywają większe, a ponadto te zwiększone wartości IRI utrzymują się we krwi dłużej niż u ludzi zdrowych (p. [86]). Odchylenia w stężeniach insuliny we krwi stwierdzono także w wyspiakach wychodzących z innych komórek wysp trzustkowych. Były one na ogół zgodne z kierunkiem działania hormonów, wytwarzanych przez rozrastające się komórki, na komórki B, jednak zbyt mała liczba obserwacji nie pozwala jeszcze na wyciąganie uogólnionych wniosków. W niektórych przypadkach wyspiaka wychodzącego z komórek A (glucagonoma) przyrost insulinemii po dożylnym obciążeniu glukozą lub L-argininą osiągał wartości bardzo duże (powyżej 200 mj./l), zaś w pojedynczych dotąd przebadanych przypadkach wyspiaka wychodzącego z komórek D (somatostatinoma) stężenia insuliny były wyraźnie zmniejszone. Po operacji tych guzów następowała normalizacja insulinemii zarówno w warunkach podstawowych (na czczo), jak i po stymulacji komórek B. Spośród chorób wewnętrznego wydzielania, nie związanych z dysfunkcją wysp trzustkowych, zmiany stężenia insuliny (IRI) we krwi opisano w chorobach przysadki, nadnerczy i tarczycy. W akromegalii jest ono z reguły zwiększone, i to zarówno w przypadkach z zaburzoną, jak i prawidłową tolerancją węglowodanów. Na odwrót, w niedoczynności przysadki przyrost insulinemii po stymulacji komórek B jest mniejszy aniżeli u ludzi zdrowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Organizacja opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycęRokowanie w cukrzycy zależy w dużym stopniu od opieki nad chorymi. W krajach, w których zapewniono wysoki poziom tej opieki, uzyskano najdłuższe …
- Budowa glukagonu trzustkowegoGlukagon wytwarzany w komórkach A wysp trzustkowych jest pojedynczym łańcuchem peptydowym, liczącym 29 aminokwasów. W przeciwieństwie do insuliny, w jego cząsteczce nie …
- Pozatrzustkowe choroby gruczołów dokrewnychWystępowanie nieprawidłowej tolerancji glukozy i cukrzycy w chorobach gruczołów dokrewnych może być: 1. Wyłącznym skutkiem diabetogennego wpływu wydzielanych przez te gruczoły hormonów, …
- Mechanizm cybernetycznyMechanizm wpływu stężenia glukozy w płynie zewnątrzkomórkowym na wytwarzanie i wydzielanie insuliny jest prawdopodobnie podwójny. Pierwszy z nich można nazwać mechanizmem cybernetycznym, …
- Leczenie cukrzycyleczenie cukrzycy obejmuje; 1) przestrzeganie właściwej diety; 2) stosowanie leków przeciwcukrzycowych (insulina, doustne preparaty przeciwcukrzycowe); 3) wykorzystanie pracy mięśniowej w poprawie zaburzonej …
- Tkanka tłuszczowaGłównym zadaniem insuliny w tkance tłuszczowej jest ^-szybkie przekształcenie glukozy w tłuszcz i utrzymanie tego zapasu. Zakres przemiany glukozy w tłuszcz zależy …
- Zakażenia u dzieci chorych na cukrzycęOkres dzieciństwa charakteryzuje się częstym występowaniem zakażeń, w przebiegu których mimo braku apetytu i zmniejszonego przyjmowania pokarmów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, …
Korzyści z jedzenia pizzy – pizza na telefon Wrocław.
Choć wydaje się to niemożliwe, pizza może stanowić smaczny i zdrowy przysmak, który posiada wiele witamin, minerałów i zdrowych tłuszczu. Podstawą jest …- Cykl fosfatydyloinozytoluAktywacji większości komórek towarzyszy przyspieszenie przemiany fosfolipidów, określanej mianem cyklu fosfatydyloinozytolu. Kluczową reakcją w toku tej przemiany jest rozpad fosfatydyloinozytolu, lub też …
- Proinsulina we krwiProinsulina stanowi około 6% aktywności insulinowej (IRI) ekstrahowanej z trzustki i podobną proporcję tego prohormonu w odniesieniu do wartości IRI stwierdza się …
- Zmiany w naczyniach odżywczych nerwówZmiany w naczyniach odżywczych nerwów (vasa nervoium). Jest to najstarsza teoria tłumacząca występowanie zmian w nerwach obwodowych w cukrzycy, przedstawiona jeszcze pod …
Najnowsze komentarze