W wyższych organizmach insulina pełni przede wszystkim funkcję hormonu dokrewnego (endokrynnego), tzn. jest wydzielana przez syntetyzujące ją komórki B wysp trzustkowych do krwi i z krwią jest przenoszona do tkanek docelowych, w których wywiera swoiste działanie biologiczne. Interesujące hipotezy na temat jej funkcji jako hormonu parakrynnego (w integracji czynnościowej wysp trzustkowych) czy neurotransmitera (w ośrodkowym układzie nerwowym) nie podważają oczywistego faktu, że dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w tkankach niezbędny jest stały dopływ z krwią insuliny wytworzonej w komórkach B. Podejmowane od dziesiątków lat wysiłki zmierzające do miarodajnego określenia insulinemii zostały uwieńczone sukcesem dopiero z chwilą opracowania przez Yalow i Bersona radioimmunologicznej metody oznaczania tego hormonu we krwi, W toku tych badań okazało się, że we krwi obok insuliny wytwarzanej w komórkach B wysp trzustkowych występują także substancje o zbliżonej strukturze i znacznie od niej słabszym działaniu biologicznym. Oznaczanie metodą radioimmunologiczną insuliny we krwi (z reguły we krwi żylnej) zarówno w warunkach podstawowych, jak i po stosowaniu różnych bodźców i inhibitorów stanowiło w ostatnim dwudziestoleciu nie tylko podstawową metodę badania czynności komórek B in vivo, ale pozwalało wnioskować o biologicznej efektywności tego hormonu w tkankach. Na podstawie tych badań uzyskano wiele istotnych informacji o wydzielaniu, transporcie i działaniu insuliny w cukrzycy i niektórych innych chorobach łub stanach patologicznych (np. w otyłości). Ostatnio przekonano się, że dla dokładnej oceny sprawności czynnościowej komórek B niezbędne jest oznaczenie we krwi także innych wytworów tych komórek — peptydu C i proinsuliny. Pozwoli to zapewne w przyszłości poszerzyć wiadomości o wydzielaniu i transporcie insuliny zarówno w stanie zdrowia, jak i w chorobach, w których te procesy mogą ulegać zaburzeniu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- OtyłośćDynamika zmian stężenia insuliny (IRI) we krwi ludzi zdrowych zmienia się w ciąży, w otyłości i w okresie głodzenia. W ciąży wskutek …
Dlaczego warto jeść pizzę? Pizzeria nocna Kraków
Pizza to jedna z najbardziej popularnych potraw na całym świecie. Choć głównie kojarzymy ją z Włochami – i bez wątpienia to tam …- Komórki PPTen typ komórek występuje najobficiej w wyspach mieszczących się w tylnej części głowy trzustki, w sumie jednak jest ich w całej trzustce …
- Cukrzyca a ciążaDzięki wprowadzeniu insuliny do leczenia cukrzycy młode dziewczęta dotknięte tą chorobą mogą osiągać dojrzałość płciową, a młode kobiety zachodzić w ciążę i …
- Neuropatia cukrzycowaPod nazwą neuropatia cukrzycowa (neuropathia diabetica) rozumie się różnego rodzaju uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, występujące w cukrzycy i przyczynowo z nią związane. …
- Leczenie cukrzycy pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu stanowią drugą grupę skutecznie działających doustnych leków przeciwcukrzycowych. Od pochodnych sulfonylomocznika różnią się strukturą chemiczną, mechanizmem działania oraz zakresem wskazań. …
- Glukagonopodobne peptydy jelitowe (enteroglukagon)Z błony śluzowej żołądka i jelit wszystkich kręgowców uzyskano substancję o właściwościach immunologicznych i częściowo biologicznych zbliżonych do właściwości glukagonu wytwarzanego przez …
- Transport tłuszczówZ wyjątkiem kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach cały tłuszcz pokarmowy przedostaje się do krwi za pośrednictwem naczyń chłonnych. Komórki jelita estryfikują kwasy …
- jaskra wtórnaEpidemiologia i patogeneza. Jest to szczególna odmiana nowotworzenia naczyń w cukrzycy, występującego w tęczówce i ciele rzęskowym, doprowadzająca do zamknięcia kanału przedniej …
Zrób to sam – masło klarowane
Coraz więcej mówi się o tym, że do smażenia lepsze jest masło klarowane, jednak patrząc po cenach w sklepie, człowiek można chwycić …- Leczenie neuropatiiW razie niewyrównania cukrzycy należy dokonać korekty jej leczenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Neuropatia cukrzycowa nie narzuca pod tym względem specjalnych …
Najnowsze komentarze