W wyższych organizmach insulina pełni przede wszystkim funkcję hormonu dokrewnego (endokrynnego), tzn. jest wydzielana przez syntetyzujące ją komórki B wysp trzustkowych do krwi i z krwią jest przenoszona do tkanek docelowych, w których wywiera swoiste działanie biologiczne. Interesujące hipotezy na temat jej funkcji jako hormonu parakrynnego (w integracji czynnościowej wysp trzustkowych) czy neurotransmitera (w ośrodkowym układzie nerwowym) nie podważają oczywistego faktu, że dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych w tkankach niezbędny jest stały dopływ z krwią insuliny wytworzonej w komórkach B. Podejmowane od dziesiątków lat wysiłki zmierzające do miarodajnego określenia insulinemii zostały uwieńczone sukcesem dopiero z chwilą opracowania przez Yalow i Bersona radioimmunologicznej metody oznaczania tego hormonu we krwi, W toku tych badań okazało się, że we krwi obok insuliny wytwarzanej w komórkach B wysp trzustkowych występują także substancje o zbliżonej strukturze i znacznie od niej słabszym działaniu biologicznym. Oznaczanie metodą radioimmunologiczną insuliny we krwi (z reguły we krwi żylnej) zarówno w warunkach podstawowych, jak i po stosowaniu różnych bodźców i inhibitorów stanowiło w ostatnim dwudziestoleciu nie tylko podstawową metodę badania czynności komórek B in vivo, ale pozwalało wnioskować o biologicznej efektywności tego hormonu w tkankach. Na podstawie tych badań uzyskano wiele istotnych informacji o wydzielaniu, transporcie i działaniu insuliny w cukrzycy i niektórych innych chorobach łub stanach patologicznych (np. w otyłości). Ostatnio przekonano się, że dla dokładnej oceny sprawności czynnościowej komórek B niezbędne jest oznaczenie we krwi także innych wytworów tych komórek — peptydu C i proinsuliny. Pozwoli to zapewne w przyszłości poszerzyć wiadomości o wydzielaniu i transporcie insuliny zarówno w stanie zdrowia, jak i w chorobach, w których te procesy mogą ulegać zaburzeniu.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Jony sodowe i potasoweWydzielanie insuliny przez komórki B zmniejsza się w razie niedoboru jonów sodowych i potasowych. Uważa się, że mechanizm tego zaburzenia sprowadza się …
Jakie garnki wybrać? Garnki berghoff cena
Na rynku istnieje wiele producentów i dystrybutorów naczyń kuchennych. Różnią się one materiałem, z którego są wykonywane, kształtem, wielkością oraz trwałością i …Statystyki uzależnień. Uzależnienie po polsku
Wydawać by się mogło, że nowy wiek przyniósł ze sobą nową jakość życia, nowe podejście, nowe… uzależnienia. Jednak jak podaje opublikowany w …- Teoria metabolicznaW świetle tej teorii występowanie mikroangiopatii jest następstwem niedoboru insuliny i spowodowanych nim zaburzeń metabolicznych, przede wszystkim hiperglikemii. Zmiany naczyniowe stanowić zatem …
- Zaburzenia hemostazy osoczowej w cukrzycyGłówna nieprawidłowość dotyczy aktywności fibrynolitycznej krwi, aczkolwiek u chorych na cukrzycę stwierdzono także przyspieszenie przekształcenia fibrynogenu w fibrynę (nasilone uwalnianie czynnika płytkowego …
- HemochromatozaW chorobie tej, charakteryzującej się nadmiernym odkładaniem złogów żelaza (hemosyderyny) w tkankach, głównie w wątrobie i trzustce (zawartość żelaza w tych narządach …
- Rokowanie i zapobieganie zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowegoŚmiertelność w przebiegu cukrzycowej śpiączki ketonowej ocenia się na 5—15%, przeciętnie na około 10%, przypadków. Należy oczekiwać, że w miarę szerszego stosowania …
- Rokowanie i zapobieganie nefropatii cukrzycowejRokowanie. Do czasu leczenia substytucyjnego dializami, a zwłaszcza przeszczepieniem obcej nerki, rokowanie było złe. Chorzy od pojawienia się dużego białkomoczu nie żyją …
- Cukrzyca typu dorosłych u młodocianychTen szczególny rodzaj cukrzycy typu 2 występuje u dzieci rzadko i dotąd niewiele jest informacji na temat jego częstości w populacjach poniżej …
- Powikłania związane z cukrzycą u dzieciDzieci wśród chorych na cukrzycę stanowią populację o potencjalnie najdłuższym okresie przeżycia, ale zarazem grupę, w której szkody spowodowane tą chorobą występują …
- Cukrzyca insulinoniezależna (typu 2)Jest to najczęstsza postać cukrzycy, występująca u osób ze swoistym genotypem „cukrzycorodnym” pod wpływem różnych czynników środowiskowych. Pojawia się w późniejszym okresie …
Najnowsze komentarze