Epidemiologia i patogeneza. Jest to szczególna odmiana nowotworzenia naczyń w cukrzycy, występującego w tęczówce i ciele rzęskowym, doprowadzająca do zamknięcia kanału przedniej komory oka, wtórnej jaskry i utraty wzroku. Częstość tego powikłania ocenia się na mniej niż 0,5% całej populacji chorych na cukrzycę. Występowaniu tego typu zmian sprzyja niedokrwienie siatkówki, np. zamknięcie jednej z tętniczek, odklejenie siatkówki, a także zabiegi chirurgiczne, jak usunięcie soczewki czy witrektomia. Obraz kliniczny. Głównymi objawami są silne bóle gałek ocznych spowodowane jaskrą oraz szybko postępująca utrata wzroku. Ciśnienie śródgałkowe często przekracza 6,7 kPa (50 mm Hg), co łatwo można stwierdzić badaniem palpacyjnym gałek ocznych. Obraz morfologiczny jest typowy i właściwe badanie okulistyczne pozwala ustalić rozpoznanie. Rozpoznanie różnicowe. Powyższy zespół należy różnicować z wtórnym nowotworzeniem naczyń w siatkówce, które może wystąpić poza cukrzycą w chorobach naczyniowych siatkówki, a przede wszystkim z przewlekłą jaskrą prostą (pierwotną), która u chorych na cukrzycę występuje częściej, a w której wobec zachowania drożności kanału przedniej komory oka rokowanie jest znacznie lepsze. Leczenie. Leczenie wtórnej jaskry w przebiegu rubeosis iridis jest bardzo trudne. Leki zmniejszające ciśnienie śródgałkowe, zarówno działające ogólnie (inhibitor anhydrazy węglanowej), jak i miejscowo (leki cholinergiczne), są mało skuteczne. Pewną poprawę może przynieść operacyjne wytworzenie kanału pomiędzy przednią komorą oka a przestrzenią podspojówkową. Rokowanie jest złe i w razie całkowitej utraty wzroku i bardzo silnych bólów zachodzi konieczność usunięcia gałek ocznych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Holistyczne podejście do zdrowia – na czym to polega?
Holistyczne podejście do zdrowia znane jest już od starożytności i było wówczas pielęgnowane przez filozofów oraz pierwszych medyków. Podstawowym założeniem takiego podejścia …- Pozatrzustkowe choroby gruczołów dokrewnychWystępowanie nieprawidłowej tolerancji glukozy i cukrzycy w chorobach gruczołów dokrewnych może być: 1. Wyłącznym skutkiem diabetogennego wpływu wydzielanych przez te gruczoły hormonów, …
- CukromoczeOdróżnia się stany wydalania z moczem glukozy (glycosuria) oraz innych cukrów (mellituria). Jeżeli chodzi o tę ostatnią grupę, to w różnicowaniu z …
- Rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnejDynamiczny rozwój sieci poradni cukrzycowych, jaki obecnie obserwuje się w wielu krajach, stwarza jednak problem, który wymaga racjonalnego rozwiązania. Jest nim przesunięcie …
Przyczyny uzależnień. Skąd się biorą uzależnienia?
Uzależnienie to jedna z najpoważniejszych chorób współczesnej cywilizacji. Problem dotyczy wszystkich grup społecznych i nie ogranicza się wyłącznie do alkoholizmu, narkomanii czy …- Przewlekłe powikłania cukrzycyCechą charakterystyczną dla grupy zmian narządowych, określanych mianem przewlekłych powikłań cukrzycy, jest ich powolny — rozciągający się na wiele lat — rozwój, …
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu 2W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, w typie 2 tej choroby zmiany w wyspach są niewielkie i mało swoiste. Większość zmian stwierdzanych …
Dotkliwy problem – zapalenie pęcherza moczowego
Zapalenie pęcherza – charakterystyczne objawy, oraz przyczyny Zapalenie pęcherza moczowego może być naprawdę poważnym oraz oczywiście dokuczliwym problemem. Najczęściej do zakażenia dochodzi …Co może przynieść zatrucie alkoholem? Przedawkowanie alkoholu objawy
Podobno wszystko może być lekarstwem i trucizną. Alkohol pity w dużych ilościach staje się bardzo niebezpieczny dla osoby spożywającej go. Dlatego mówi …- Neuropatia inne zaburzenia i nagłe zgonyDo obrazu neuropatii wegetatywnej należą zaburzenia czynności gruczołów potowych, wyrażające się regionalnym zwiększeniem (głowa, górna część tułowia) lub zmniejszeniem (dolna część tułowia, …
Statystyki uzależnień. Uzależnienie po polsku
Wydawać by się mogło, że nowy wiek przyniósł ze sobą nową jakość życia, nowe podejście, nowe… uzależnienia. Jednak jak podaje opublikowany w …
Najnowsze komentarze