Epidemiologia i patogeneza. Jest to szczególna odmiana nowotworzenia naczyń w cukrzycy, występującego w tęczówce i ciele rzęskowym, doprowadzająca do zamknięcia kanału przedniej komory oka, wtórnej jaskry i utraty wzroku. Częstość tego powikłania ocenia się na mniej niż 0,5% całej populacji chorych na cukrzycę. Występowaniu tego typu zmian sprzyja niedokrwienie siatkówki, np. zamknięcie jednej z tętniczek, odklejenie siatkówki, a także zabiegi chirurgiczne, jak usunięcie soczewki czy witrektomia. Obraz kliniczny. Głównymi objawami są silne bóle gałek ocznych spowodowane jaskrą oraz szybko postępująca utrata wzroku. Ciśnienie śródgałkowe często przekracza 6,7 kPa (50 mm Hg), co łatwo można stwierdzić badaniem palpacyjnym gałek ocznych. Obraz morfologiczny jest typowy i właściwe badanie okulistyczne pozwala ustalić rozpoznanie. Rozpoznanie różnicowe. Powyższy zespół należy różnicować z wtórnym nowotworzeniem naczyń w siatkówce, które może wystąpić poza cukrzycą w chorobach naczyniowych siatkówki, a przede wszystkim z przewlekłą jaskrą prostą (pierwotną), która u chorych na cukrzycę występuje częściej, a w której wobec zachowania drożności kanału przedniej komory oka rokowanie jest znacznie lepsze. Leczenie. Leczenie wtórnej jaskry w przebiegu rubeosis iridis jest bardzo trudne. Leki zmniejszające ciśnienie śródgałkowe, zarówno działające ogólnie (inhibitor anhydrazy węglanowej), jak i miejscowo (leki cholinergiczne), są mało skuteczne. Pewną poprawę może przynieść operacyjne wytworzenie kanału pomiędzy przednią komorą oka a przestrzenią podspojówkową. Rokowanie jest złe i w razie całkowitej utraty wzroku i bardzo silnych bólów zachodzi konieczność usunięcia gałek ocznych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Błona podstawnaZmiany w strukturze i czynności błony podstawnej stanowią zasadniczy element mikroangiopatii cukrzycowej i w ciągu ostatnich lat błona ta stała się przedmiotem …
- Obraz morfologiczny i hipotezy patogenetyczne encefalopatii cukrzycowejNajbardziej istotnym następstwem zmian w naczyniach kończyn dolnych jest zmniejszenie przepływu maksymalnego, a później także spoczynkowego, w mięśniach. Prawidłowo spoczynkowy przepływ mięśniowy …
- fizykoterapia warszawa
- Duże operacje ze wskazań przewlekłychCiągły wlew insuliny. W ostatnich latach przy dużych operacjach u chorych na cukrzycę coraz częściej wykorzystuje się urządzenia do ciągłego wlewu małych …
- Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPrzeciwwskazaniem do doustnego leczenia pochodnymi sulfonylomocznika jest cukrzyca typu 1, cukrzyca chwiejna, najczęściej także cukrzyca typu 3, a w szczególności cukrzyce wtórne …
- Wyspiaki trzustkiW hormonalnie czynnych guzach trzustki wychodzących z komórek wysp mogą występować zaburzenia przemiany węglowodanów, wymagające różnicowania z cukrzycą idiopatyczną. Rozpoznanie hormonalnego charakteru …
- Rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnejDynamiczny rozwój sieci poradni cukrzycowych, jaki obecnie obserwuje się w wielu krajach, stwarza jednak problem, który wymaga racjonalnego rozwiązania. Jest nim przesunięcie …
- Hipoglikemia poinsulinowąStany niedocukrzenia krwi o różnym nasileniu stanowią najczęstsze powikłanie, spotykane wśród chorych leczonych insuliną. Ich przyczyną jest zalecenie niewłaściwej dawki hormonu przez …
- Kryteria skuteczności leczenia i samokontrolaDotąd nie ma jednolitego poglądu, jakie warunki muszą być spełnione, aby uznać leczenie cukrzycy dziecięcej za prawidłowe. Obok zwolenników kryteriów rygorystycznych (wskaźników …
- Peptyd C we krwiWydzielany w ilościach ekwimolarnych z insuliną peptyd C przechodzi prawie w całości przez wątrobę do obszaru pozawątrobowego i ulega rozkładowi głównie w …
- Zakażenia u dzieci chorych na cukrzycęOkres dzieciństwa charakteryzuje się częstym występowaniem zakażeń, w przebiegu których mimo braku apetytu i zmniejszonego przyjmowania pokarmów zapotrzebowanie na insulinę zwiększa się, …
- Leczenie insulinąStosowanie insuliny konieczne jest u przeciętnie 20% wszystkich chorych na cukrzycę, z czego połowę (10% ogółu chorych) stanowią osoby z cukrzycą typu …
Najnowsze komentarze