Głównym ogniwem łączącym napływ wolnych jonów wapniowych do cytozolu z procesem wydzielania insuliny jest kalmodulina, białko o masie cząsteczkowej 17 000, występujące we wszystkich komórkach eukariotycznych w postaci wolnej w cytozolu oraz w postaci związanej z błonami i organellami. Jedna cząsteczka kalmoduliny wiąże 4 atomy Ca2+, przekształcając się zarazem w aktywne białko regulatorowe o szerokim zakresie, wpływów, będących wynikiem aktywacji kinaz fosforylujących białka. W komórkach B kalmodulina działa prawdopodobnie także w kilku miejscach. Dla procesu wydzielania insuliny istotne znaczenie ma aktywacja kinaz fosforylujących białka wchodzące w skład otoczki ziarnistości, które wówczas wiążą się z aktomiozyną mikrofilamentów, oraz aktywacja kinazy fosforylującej lekki łańcuch miozyny, co powoduje rozpad ATP, utworzenie kompleksu aktomiozyny i skurcz mikrofilamentu. Rezultatem tych procesów jest skokowe przesuwanie się ziarnistości w kierunku błony komórkowej. Drogę przemieszczania się ziarnistości wyznaczają mikrotubule, które tworzą się wskutek polimeryzacji tubuliny — procesu stymulowanego przez cAMP. Jony wapniowe są niezbędne dla pełnego działania biologicznego cAMP w komórkach B. Już dawniej sugerowano, że biorą one udział w interakcjach bodźca z receptorem błony komórkowej oraz że pełnią funkcję ogniwa sprzęgającego cAMP z czynnością wydzielniczą tych komórek. Współczesne badania potwierdzają zależność pomiędzy kalmoduliną a cAMP. Z jednej strony kalmodulina (czynna) aktywując cyklazę adenylanową błony komórkowej i fosfodiesterazę cytozolu reguluje stężenie cyklicznych nukleotydów w komórkach, z drugiej strony cAMP wpływa na redystrybucję kalmoduliny i jej aktywację przez pobudzenie przepływu jonów wapniowych ze zbiorników cytoplazmatycznych do cytozolu. Istnieją jednak także dowody na to, że oba te systemy sprzęgające rozpoznanie bodźca z procesem wydzielania insuliny mogą funkcjonować niezależnie. Nieglukozowe bodźce (np. glukagon, teofilina) zwiększają wewnątrzkomórkowe stężenie cAMP i nasilają sekrecję hormonu mimo blokowania kalmoduliny swoistym inhibitorem (trifluoperazyną). Stwierdzono także, że cAMP i kalmodulina aktywują odrębne kinazy białkowe. Można stąd wnioskować, że w sprzęganiu cAMP z układem efektorowym komórek B potrzebne są same jony wapniowe, a nie kalmodulina. Z drugiej strony opisane wyżej zmiany w układzie mikrotubul i mikrofilamentów podczas wydzielania insuliny przemawiają za współdziałaniem obu systemów.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Regulacja metaboliczna-glukozaGlukoza jako regulacja metaboliczna. Stężenie glukozy we krwi napływającej do trzustki jest najsilniejszym i najważniejszym czynnikiem fizjologicznym regulującym wytwarzanie i wyrzut insuliny. …
- Próby czynnościoweSpośród prób czynnościowych, używanych w diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów, najszersze zastosowanie znajdują próby obciążenia glukozą, w których po podaniu testowej dawki tego …
Przenośny koncentrator tlenu – gdzie się zaopatrzyć?
Tlenoterapia to znakomita metoda leczenia chorób takich jak niewydolność oddechowa i innych chorób, które mogą mieć związek chociażby z nałogowym paleniem papierosów. …- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u chorych na cukrzycęU ludzi chorych na cukrzycę reakcja metaboliczna na wysiłek fizyczny może być odmienna aniżeli u zdrowych, co zależy od szczegółowej roli insuliny, …
- Glukagonopodobne peptydy jelitowe (enteroglukagon)Z błony śluzowej żołądka i jelit wszystkich kręgowców uzyskano substancję o właściwościach immunologicznych i częściowo biologicznych zbliżonych do właściwości glukagonu wytwarzanego przez …
- Wpływ hormonów pozatrzustkowychNa procesy metaboliczne kontrolowane przez insulinę wywierają wpływ różne hormony wytwarzane poza obszarem wysp trzustkowych. Mogą one działać pośrednio, hamując lub pobudzając …
- Cukrzyca lipoatrolicznaJest to rzadko występująca postać cukrzycy, opisana po raz pierwszy przez Lawrence’a w 1946 r., charakteryzująca się uogólnionym lub ograniczonym zanikiem tkanki …
- Rozpoznanie różnicowe cukrzycy idiopatycznejW rozpoznaniu cukrzycy idiopatycznej, czyli typu 1 i 2, należy uwzględnić: 1. Cukromocze na innym tle. 2. Hiperglikemie w przebiegu różnych chorób …
Błonnik witalny opinie ,dawkowanie, funkcje i źródła. Nasiona strączkowe
Błonnik stanowi niezbędny element każdej diety. Odpowiada on za oczyszczanie organizmu z treści pokarmowych znajdujących się w jelitach, dzięki czemu reguluje ich …- Rozpoznanie różnicoweNa ogół rozpoznanie ketonowej śpiączki cukrzycowej nie jest trudne i można je wstępnie ustalić u osoby ze znaną cukrzycą na podstawie całokształtu …
- Komórki PPTen typ komórek występuje najobficiej w wyspach mieszczących się w tylnej części głowy trzustki, w sumie jednak jest ich w całej trzustce …
Najnowsze komentarze