Głównym ogniwem łączącym napływ wolnych jonów wapniowych do cytozolu z procesem wydzielania insuliny jest kalmodulina, białko o masie cząsteczkowej 17 000, występujące we wszystkich komórkach eukariotycznych w postaci wolnej w cytozolu oraz w postaci związanej z błonami i organellami. Jedna cząsteczka kalmoduliny wiąże 4 atomy Ca2+, przekształcając się zarazem w aktywne białko regulatorowe o szerokim zakresie, wpływów, będących wynikiem aktywacji kinaz fosforylujących białka. W komórkach B kalmodulina działa prawdopodobnie także w kilku miejscach. Dla procesu wydzielania insuliny istotne znaczenie ma aktywacja kinaz fosforylujących białka wchodzące w skład otoczki ziarnistości, które wówczas wiążą się z aktomiozyną mikrofilamentów, oraz aktywacja kinazy fosforylującej lekki łańcuch miozyny, co powoduje rozpad ATP, utworzenie kompleksu aktomiozyny i skurcz mikrofilamentu. Rezultatem tych procesów jest skokowe przesuwanie się ziarnistości w kierunku błony komórkowej. Drogę przemieszczania się ziarnistości wyznaczają mikrotubule, które tworzą się wskutek polimeryzacji tubuliny — procesu stymulowanego przez cAMP. Jony wapniowe są niezbędne dla pełnego działania biologicznego cAMP w komórkach B. Już dawniej sugerowano, że biorą one udział w interakcjach bodźca z receptorem błony komórkowej oraz że pełnią funkcję ogniwa sprzęgającego cAMP z czynnością wydzielniczą tych komórek. Współczesne badania potwierdzają zależność pomiędzy kalmoduliną a cAMP. Z jednej strony kalmodulina (czynna) aktywując cyklazę adenylanową błony komórkowej i fosfodiesterazę cytozolu reguluje stężenie cyklicznych nukleotydów w komórkach, z drugiej strony cAMP wpływa na redystrybucję kalmoduliny i jej aktywację przez pobudzenie przepływu jonów wapniowych ze zbiorników cytoplazmatycznych do cytozolu. Istnieją jednak także dowody na to, że oba te systemy sprzęgające rozpoznanie bodźca z procesem wydzielania insuliny mogą funkcjonować niezależnie. Nieglukozowe bodźce (np. glukagon, teofilina) zwiększają wewnątrzkomórkowe stężenie cAMP i nasilają sekrecję hormonu mimo blokowania kalmoduliny swoistym inhibitorem (trifluoperazyną). Stwierdzono także, że cAMP i kalmodulina aktywują odrębne kinazy białkowe. Można stąd wnioskować, że w sprzęganiu cAMP z układem efektorowym komórek B potrzebne są same jony wapniowe, a nie kalmodulina. Z drugiej strony opisane wyżej zmiany w układzie mikrotubul i mikrofilamentów podczas wydzielania insuliny przemawiają za współdziałaniem obu systemów.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wybór zawoduWobec konieczności wyboru zawodu stają pacjenci młodociani, chorujący najczęściej na cukrzycę typu 1, natomiast u osób w wieku dojrzałym, zwykle z cukrzycą …
Aparat na zęby stały – aparat na zęby przezroczysty cena
Posiadanie krzywych zębów to nie dla wszystkich powód do dumy. Wiadomo, że nie każdy czuje się atrakcyjnie, gdy ma krzywe zęby, dlatego …Zdrowa pizza – czy to możliwe? Dobra pizza Wrocław – pizzeria 24h
Dla wielu osób pizza to kaloryczny, tłusty i niezdrowy przysmak. Nic bardziej mylnego! Dobra pizza może być prawdziwą bombą witaminową a korzyści …- Śpiączka ketonowaNajlepiej poznana i najczęściej występująca jest śpiączka cukrzycowa rozwijająca się w przebiegu kwasicy ketonowej. Wiele dokładnych badań biochemicznych i studiów klinicznych dotyczących …
- SomatostatynaPoza hamowaniem wydzielania hormonu wzrostu i różnych funkcji przewodu pokarmowego polipeptyd ten zmniejsza czynność wydzielniczą komórek wysp trzustkowych, w szczególności zmniejsza wydzielanie …
Morskie warzywa i ich wpływ na zdrowie.
Algi morskie są znane ludzkości już od wielu wieków, ich znamienite wartości zdrowotne, lecznicze oraz pielęgnacyjne zawdzięczają przede wszystkim warunkom w których …- Pochodne biguaniduMechanizm działania stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych biguanidu nie jest związany z sekrecją insuliny. Niemniej jednak wykazano, że wywierają one niewielki wpływ …
- Budowa, biosynteza i wydzielanie somatostatynySomatostatyna jest krótkim cyklicznym polipeptydem, liczącym 14 aminokwasów (somatostatyna 14 = SS14), o masie cząsteczkowej 1638, może także występować jako peptyd liczący …
- Cukrzyca chwiejnaNazwą cukrzycy chwiejnej (diabetes mellitus labilis, brittle diabetes) określa się tę postać choroby, która cechuje się dużymi wahaniami glikemii mimo podjęcia prawidłowego …
- Wykonywanie zawoduBadania sprawności zawodowej chorych na cukrzycę nie dają jednolitego- obrazu, przeważa jednak pogląd, że tę grupę pracowników cechuje większa absencja chorobowa, częstsze …
Papryka wędzona, cukier z brzozy
Zakup żywności do własnej kuchni to bardzo poważna sprawa, ponieważ to co jemy, ma oczywiście duży wpływ na nasze zdrowie. Warto się …
Najnowsze komentarze