Spośród katecholamin biologicznie czynnych główny wpływ na metabolizm wywiera adrenalina. Jej fizjologiczna funkcja polega na szybkim uruchamianiu rezerw energetycznych organizmu i dostarczeniu ich do tkanek, głównie mięśni. Ma to szczególne znaczenie w stanach stresu lub wysiłku i prawdopodobnie te metaboliczne wpływy adrenaliny odegrały ważną rolę w rozwoju filogenetycznym (tight oi tlight). Adrenalina hamuje sekrecję insuliny, zwiększa wydzielanie glukagonu, poza tym wpływa bezpośrednio na przemianę węglowodanów i tłuszczów. Przemiana węglowodanów. Adrenalina — i w mniejszym stopniu noradrenalina — przez aktywację cyklazy adenylanowej i zwiększenie w komórce zawartości cAMP inicjują „dużą kaskadę” w wątrobie i mięśniach, a także powodują aktywację fosforylazy i hamowanie syntazy glikogenowej. Rezultatem tego działania w wątrobie jest nasilenie się glikogenolizy i zwiększone oddawanie glukozy przez ten narząd do krwi. W mięśniach dochodzi również do glikogenolizy, której następstwem jest jednak zwiększone oddawanie do krwi mleczanu i alaniny; te, wychwytywane przez wątrobę, zostają w tym narządzie resyntetyzowane do glukozy i w tej postaci oddane ponownie do krwi. Ostatecznym rezultatem wpływu adrenaliny na przemianę węglowodanów w wątrobie i mięśniach jest więc zwiększenie stężenia glukozy we krwi. Efekt ten jest słabszy niż W przypadku analogicznego działania glukagonu. Katecholaminy zwiększając wydzielanie tego hormonu przez komórki A wysp trzustkowych powodują jednak, że w stanach stresowych zostaje wykorzystany także jego wpływ na przemianę węglowodanów (glikogenoliza) i białek (glukoneogeneza) w wątrobie. Przemiana tłuszczów. Adrenalina wybitnie pobudza lipolizę w tkance tłuszczowej. Wpływ ten wywiera przez aktywację cyklazy adenylanowej i zwiększenie w adypocytach stężenia cAMP, który powoduje przejście nieaktywnej lipazy triglicerydowej w postać czynną. Następstwem lipolizy jest zwiększenie stężenia wolnych kwasów tłuszczowych we krwi oraz ich utleniania. Ten proces hamuje utlenianie glukozy w mięśniach. Przyrost glikemii po podaniu adrenaliny jest zatem skutkiem zarówno zwiększonego oddawania glukozy przez wątrobę do krwi, jak i zmniejszonego zużytkowania tego cukru w mięśniach. Hamowanie sekrecji insuliny przez adrenalinę ma na celu zapobieganie antylipolitycznemu działaniu tej pierwszej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Próba obciążenia tolbutamidemTen typ próby polega na pobudzeniu przez tolbutamid komórek B wysp trzustkowych do zwiększonego wydzielania insuliny, a w jej ocenie uwzględnia się …
- Ogólne wpływy insulinyPrzytaczane najczęściej mechanizmy ogólnego działania insuliny stanowią poniekąd historyczny przegląd postępu badań w dziedzinie poznawania molekularnych podstaw funkcjonowania komórki i jej struktur. …
- Wybór zawoduWobec konieczności wyboru zawodu stają pacjenci młodociani, chorujący najczęściej na cukrzycę typu 1, natomiast u osób w wieku dojrzałym, zwykle z cukrzycą …
- Oznaczenie cukru w moczuTo proste badanie, wykonywane najdawniej w celu rozpoznania i kontroli leczenia cukrzycy, znajduje nadal najszersze zastosowanie w większości krajów, w tym także …
- LipogenezaKwasy tłuszczowe mogą być syntetyzowane z dowolnego prekursora, który ulega przekształceniu do acetylo-CoA. U ssaków synteza ta przebiega dwiema drogami. Jedna z …
- Kryteria skuteczności leczenia i samokontrolaDotąd nie ma jednolitego poglądu, jakie warunki muszą być spełnione, aby uznać leczenie cukrzycy dziecięcej za prawidłowe. Obok zwolenników kryteriów rygorystycznych (wskaźników …
- Mechanizm przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznikaMimo bardzo licznych badań nie wyjaśniono dotąd w pełni, w jaki sposób pochodne sulfonylomocznika wywierają korzystny wpływ na zaburzoną w cukrzycy przemianę …
- Problemy socjalne chorych na cukrzycęMimo że cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, trwającą całe życie i stanowiącą niewątpliwie upośledzenie somatyczne, a nieraz i psychiczne, to jednak właściwe jej …
Holistyczne podejście do zdrowia – na czym to polega?
Holistyczne podejście do zdrowia znane jest już od starożytności i było wówczas pielęgnowane przez filozofów oraz pierwszych medyków. Podstawowym założeniem takiego podejścia …Coraz częściej poszukiwany transport medyczny
W ostatnim czasie coraz bardziej stały się popularne usługi z zakresu transportu medycznego. Dużo osób decyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania, …- Obraz kliniczny i rozpoznaniePonad połowa chorych przyjmowanych do szpitala z powodu śpiączki hipermolalnej jest nieprzytomna, u pozostałych stwierdza się; mniej nasilone zaburzenia świadomości, nieraz też …
Najnowsze komentarze