Hormony te, a zwłaszcza adrenalina, hamują wydzielanie insuliny, co stwierdzono w badaniach in vitro oraz in vivo. Komórki B mają receptory adrenergiczne typu at i 32. Pobudzenie pierwszych powoduje zahamowanie sekrecji insuliny, pobudzenie drugich — jej nasilenie. Zwiększenie się wydzielania insuliny po stymulacji receptorów 32 jest wynikiem aktywacji cyklazy adenylanowej i zwiększenia się wewnątrzkomórkowego stężenia cAMP. Mniej jasny jest mechanizm hamowania tego wydzielania w następstwie pobudzenia receptorów at (wzrost wewnątrzkomórkowego stężenia cGMP i wtórne zmniejszenie stężenia cAMP w komórkach B?). W warunkach fizjologicznych przeważa pobudzenie przez adrenalinę właśnie receptorów ar W razie ich zablokowania hamujący wpływ tego hormonu zostaje zniesiony i wówczas zwiększa on sekrecję insuliny. To zjawisko można dokładniej prześledzić, stosując noradrenalinę i izoproterenol, które słabiej pobudzają receptory aniżeli adrenalina i słabiej hamują wydzielanie insuliny. Stwierdzono, że izoproterenol, który silnie pobudza receptory 32, po zablokowaniu receptorów aj powoduje Wyraźne zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B i ten efekt jest z kolei znoszony przez blokowanie receptorów. Hamowanie sekrecji insuliny przez adrenalinę ma duże znaczenie fizjologiczne, zwłaszcza podczas większych wysiłków, w których następuje zwiększenie lipolizy i zużytkowania kwasów tłuszczowych. Utlenianie tych kwasów nie wymaga insuliny, natomiast hormon ten wskutek działania antylipolitycznego zmniejsza ich dopływ do mięśni. Tak więc adrenalina przez aktywację cyklazy adenylanowej i silne działanie lipolityczne oraz równoczesne hamowanie sekrecji insuliny zabezpiecza zaopatrzenie tkanek w niezbędny substrat energetyczny.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- InsulinaInsulina jest białkiem o masie cząsteczkowej około 6000 (masa cząsteczkowa insuliny ludzkiej wynosi 5808, insuliny wieprzowej — 5778, insuliny wołowej — 5734, …
- Ogólne wpływy insulinyPrzytaczane najczęściej mechanizmy ogólnego działania insuliny stanowią poniekąd historyczny przegląd postępu badań w dziedzinie poznawania molekularnych podstaw funkcjonowania komórki i jej struktur. …
- KatecholaminySpośród katecholamin biologicznie czynnych główny wpływ na metabolizm wywiera adrenalina. Jej fizjologiczna funkcja polega na szybkim uruchamianiu rezerw energetycznych organizmu i dostarczeniu …
- Choroby skóry spowodowane mikroangiopatiąW tej grupie chorób skórnych zasadniczą nieprawidłowością są zmiany naczyń włosowatych skóry, typowe dla mikroangiopatii cukrzycowej. Są one poniekąd szczególną postacią choroby …
- Wpływ insuliny na przemianę aminokwasów i białekInsulina jest hormonem anabolicznym, zwiększającym syntezę i hamującym rozpad białka. Dotychczas poznano następujące jej wpływy na przemianę aminokwasów i syntezę białek: 1. …
Przyczyny uzależnień. Skąd się biorą uzależnienia?
Uzależnienie to jedna z najpoważniejszych chorób współczesnej cywilizacji. Problem dotyczy wszystkich grup społecznych i nie ogranicza się wyłącznie do alkoholizmu, narkomanii czy …Ciekawostki o marihuanie. Marihuana – czy naprawdę nie uzależnia?
W społeczeństwie funkcjonuje większa tolerancja na używanie marihuany niż innych narkotyków. Jest uważana za tak zwany „narkotyk miękki”, którego zadaniem jest poprawianie …Anoreksja – ciekawostki. Czym jest, a czym nie jest anoreksja?
Główną przyczyną anoreksji jest obsesyjna niechęć do jedzenia, ze względu na paniczny lęk przed przybraniem na wadze. Osoba chora postrzega siebie jako …- Rozpoznanie różnicowe encefalopatii cukrzycowejSzczególnie ważna jest odpowiedź na pytanie, czy zgłaszane przez pacjenta dolegliwości (bóle) i stwierdzane u niego zmiany stopy, a zwłaszcza zakażona jej …
Na czym polega terapia alkoholowa? Jak leczyć chorobę alkoholową?
Alkoholizm to poważna choroba wyniszczająca organizm osoby uzależnionej, mająca destruktywny wpływ na jej psychikę oraz kontakty z innymi ludźmi. Doprowadza do zmian …- Cukrzyca a ciążaDzięki wprowadzeniu insuliny do leczenia cukrzycy młode dziewczęta dotknięte tą chorobą mogą osiągać dojrzałość płciową, a młode kobiety zachodzić w ciążę i …
Najnowsze komentarze