Hormony te, a zwłaszcza adrenalina, hamują wydzielanie insuliny, co stwierdzono w badaniach in vitro oraz in vivo. Komórki B mają receptory adrenergiczne typu at i 32. Pobudzenie pierwszych powoduje zahamowanie sekrecji insuliny, pobudzenie drugich — jej nasilenie. Zwiększenie się wydzielania insuliny po stymulacji receptorów 32 jest wynikiem aktywacji cyklazy adenylanowej i zwiększenia się wewnątrzkomórkowego stężenia cAMP. Mniej jasny jest mechanizm hamowania tego wydzielania w następstwie pobudzenia receptorów at (wzrost wewnątrzkomórkowego stężenia cGMP i wtórne zmniejszenie stężenia cAMP w komórkach B?). W warunkach fizjologicznych przeważa pobudzenie przez adrenalinę właśnie receptorów ar W razie ich zablokowania hamujący wpływ tego hormonu zostaje zniesiony i wówczas zwiększa on sekrecję insuliny. To zjawisko można dokładniej prześledzić, stosując noradrenalinę i izoproterenol, które słabiej pobudzają receptory aniżeli adrenalina i słabiej hamują wydzielanie insuliny. Stwierdzono, że izoproterenol, który silnie pobudza receptory 32, po zablokowaniu receptorów aj powoduje Wyraźne zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki B i ten efekt jest z kolei znoszony przez blokowanie receptorów. Hamowanie sekrecji insuliny przez adrenalinę ma duże znaczenie fizjologiczne, zwłaszcza podczas większych wysiłków, w których następuje zwiększenie lipolizy i zużytkowania kwasów tłuszczowych. Utlenianie tych kwasów nie wymaga insuliny, natomiast hormon ten wskutek działania antylipolitycznego zmniejsza ich dopływ do mięśni. Tak więc adrenalina przez aktywację cyklazy adenylanowej i silne działanie lipolityczne oraz równoczesne hamowanie sekrecji insuliny zabezpiecza zaopatrzenie tkanek w niezbędny substrat energetyczny.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Interakcja z innymi lekamiNajczęściej występuje i ma największe znaczenie interakcja pochodnych sulfonylomocznika z lekami, które nasilają i przedłużają ich działanie hipoglikemizujące. Mechanizm tej interakcji jest …
- Polipeptyd trzustkowy we krwiStężenie polipeptydu trzustkowego w osoczu, oznaczane .metodą radioimmunologiczną, wykazuje dużą zależność od wieku: między 2 a 7 dekadą życia średnie jego wartości, …
Anoreksja – ciekawostki. Czym jest, a czym nie jest anoreksja?
Główną przyczyną anoreksji jest obsesyjna niechęć do jedzenia, ze względu na paniczny lęk przed przybraniem na wadze. Osoba chora postrzega siebie jako …- Obraz kliniczny i rozpoznanieObraz kliniczny cukrzycowej śpiączki ketonowej jest dość różnorodny, a intensywność i rodzaj występujących dolegliwości i objawów nie zawsze kształtuje się równolegle do …
Przenośny koncentrator tlenu – gdzie się zaopatrzyć?
Tlenoterapia to znakomita metoda leczenia chorób takich jak niewydolność oddechowa i innych chorób, które mogą mieć związek chociażby z nałogowym paleniem papierosów. …- Postępowanie w czasie poroduPrzebieg porodu powinien być kontrolowany równocześnie przez położnika, internistę (diabetologa) i pediatrę. Obecnie najchętniej odczekuje się do porodu siłami natury (między 38 …
- Hormony gruczołu tarczowegoHormony gruczołu tarczowego działają diabetogennie u zwierząt z częściowo usuniętą trzustką oraz pogarszają przebieg cukrzycy u ludzi i zwierząt. Jest jednak wątpliwe, …
- Pozatrzustkowe choroby gruczołów dokrewnychWystępowanie nieprawidłowej tolerancji glukozy i cukrzycy w chorobach gruczołów dokrewnych może być: 1. Wyłącznym skutkiem diabetogennego wpływu wydzielanych przez te gruczoły hormonów, …
- Próba obciążenia glukagonemW próbie tej Wykorzystuje się zarówno działanie glikogenolityczne glukagonu w wątrobie, jak i pobudzanie przez ten hormon wydzielania insuliny. Pierwsza właściwość glukagonu …
- Rubeosis iridisJest to proces nowotworzenia włośniczek w tęczówce. Liczne sploty naczyniowe pojawiają się na brzegu źrenicznym tęczówki (stąd nazwa), później także w obrębie …
- Organizacja opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycęRokowanie w cukrzycy zależy w dużym stopniu od opieki nad chorymi. W krajach, w których zapewniono wysoki poziom tej opieki, uzyskano najdłuższe …
Najnowsze komentarze