Komórki A występują zawsze w wyspach trzustkowych u człowieka i większości zwierząt. Ich liczba jest mniejsza w wyspach mieszczących się w głowie aniżeli w wyspach pozostałej części trzustki. U ptaków i gadów komórki te są skupione w oddzielnych, tzw. ciemnych, wyspach (daik islets), natomiast komórki B tworzą u tych zwierząt tzw. jasne wyspy (light islets). U gryzoni, podobnie jak u człowieka w dzieciństwie, komórki A mieszczą się na obwodzie wyspy. Jądro ich jest większe niż w komórkach B, ma ono nieregularny zarys, grudkowatą chromatynę i niekształtne jąderko. Ziarnistości cytoplazmy komórek A są kwasochłonne i podczas barwienia wysp hematoksyliną chromową lub odczynnikiem aldehydowo-fuksynowym i floksyną lub eozyną wg Gomoriego przybierają zabarwienie czerwone; dają też dodatni odczyn na grupy indolowe (tryptofan). Metodą immunofluorescencyjną stwierdzono w nich glukagon. W mikroskopie elektronowym widać je w postaci dużych ziarnistości, o średnicy ocenianej przez różnych autorów w granicach 200— —400 nm; jest ich więcej niż w komórkach B, tak że stanowią około 10% objętości cytoplazmy. Można w nich wyróżnić część środkową, utworzoną przez jednorodną zbitą substancję, którą od cienkiej błonki oddziela jaśniejsza przestrzeń. Nowsze badania immunofluorescencyjne z zastosowaniem swoistych przeciwciał wykazały, że w zbitej części środkowej zawarty jest glukagon, natomiast w jaśniejszej części obwodowej — jego prekursor: glicentyna, Komórki A mają w porównaniu z komórkami B mniej mitochondriów, które są również mniejsze, oraz słabiej rozwinięte: aparat Golgiego i ziarnistą siateczkę śródplazmatyczną.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Budowa, biosynteza i wydzielanie polipeptydu trzustkowegoLudzki polipeptyd trzustkowy (hPP) jest pojedynczym łańcuchem, składającym się z 36 aminokwasów, o masie cząsteczkowej około 4200. U ssaków różnice w budowie …
- Czynności wydzielnicze komórek B w cukrzycy typu 1Jak dotąd, oznaczanie peptydu C we krwi znajduje zastosowanie w ocenie resztkowej czynności wydzielniczej komórek B w cukrzycy typu 1, zwłaszcza w …
- Neuropatia przewodu pokarmowegoZaburzenia czynnościowe, spowodowane neuropatią wegetatywną, można wykazać na całej długości przewodu pokarmowego, jednak tylko nieliczne ujawniają się klinicznie i sprawiają dolegliwości. Wspólną …
- Wykonywanie zawoduBadania sprawności zawodowej chorych na cukrzycę nie dają jednolitego- obrazu, przeważa jednak pogląd, że tę grupę pracowników cechuje większa absencja chorobowa, częstsze …
Szybkie dania z dowozem do domu – pizzeria 24h Warszawa. Pizza nocą catering z dowozem
Młodzi ludzie coraz chętniej korzystają z zamawiania potraw z dostawą do domu: tryb i szybkość życia oraz brak czasu na przyrządzenie bardziej …- jaskra wtórnaEpidemiologia i patogeneza. Jest to szczególna odmiana nowotworzenia naczyń w cukrzycy, występującego w tęczówce i ciele rzęskowym, doprowadzająca do zamknięcia kanału przedniej …
- Wpływ leków na wydzielanie insulinyNiektóre leki wpływają na biosyntezę i (lub) wydzielanie insuliny. Ma to znaczenie w klinice ze względu zarówno na wykorzystanie w terapii cukrzycy …
- Wpływ pochodnych sulfonyłomocznika na wątrobęDowodem tego wpływu jest zwiększenie zawartości glikogenu w wątrobie, który’obserwuje się stale u zwierząt i u ludzi otrzymujących te leki. Uważa się, …
Pranie w twoim telefonie
Korzystanie z pralni bardzo ułatwia nam życie, a do tego w ostatnim czasie stało się niezwykle popularne. Pranie w pralni jest znacznie …- Inne choroby skóryDonoszono o częstym występowaniu w cukrzycy takich dermatoz, jak: liszaj płaski (lichen planus), liszaj twardzinowy i zanikowy (lichen sclerosus et atrophicus), łuszczyca …
- Próba dożylnego obciążenia glukoząPolega ona na szybkim dożylnym wstrzyknięciu (w ciągu 1—2 min) 50% roztworu glukozy, w dawce 0,33 g tego cukru na kg masy …
Najnowsze komentarze