Komórki B mają kuliste lub owalne jądro, o gładkich zarysach i chromatynie rozmieszczonej częściowo równomiernie, a częściowo tworzącej grudkowate skupienia, i dobrze widoczne jąderko. Pomiędzy obiema błonkami jądra znajduje się wyraźnie zaznaczona przestrzeń okołojądrowa. Istotnym składnikiem cytoplazmy są ziarnistości zawierające insulinę. Mają one u człowieka różną wielkość i kształt. Ich przeciętna średnica wynosi 250—300 nm; zajmują one około 5% objętości cytoplazmy. Barwione wg Gomoriego hematoksyliną chromową przybierają kolor ciemnoniebieski, zaś pod wpływem odczynnika aldehydowo-fuksynowego barwią się na kolor purpurowofioletowy. Ponieważ sama insulina nie daje tych reakcji barwnych, należy wnioskować, że zabarwieniu ulega białko związane z hormonem. Obecność insuliny w ziarnistościach komórek B wykazano metodą immunofluorescencyjną już w połowie lat. pięćdziesiątych. Badania w mikroskopie elektronowym wykazały, że ziarnistości mieszczą się w cienkich woreczkach w postaci pojedynczego lub kilku zbitych tworów, oddzielonych dość szeroką przestrzenią od otaczającej błonki. Kształt ich zależy od gatunku: są one okrągłe u szczura i królika, pałeczkowate u psa i wielokształtne u człowieka. Przy bardzo dużym powiększeniu uwidacznia się ich struktura krystaliczna, co przemawia za tym, że insulina jest w nich odkładana w postaci heksamerów Komórki B zawierają ponadto w cytoplazmie dobrze wykształcone organelle, które stają się dobrze widoczne wówczas, gdy liczba ziarnistości maleje. Mitochondria mają kształt owalny i można w nich wyróżnić zarówno podwójny zarys błonki, jak i poprzecznie przebiegające grzebienie. W pobliżu jądra mieści się aparat Golgiego, w którego wnętrzu stwierdza się substancję bezpostaciową łub ziarnistą, stanowiącą materiał do tworzenia ziarnistości. Do licznych zatok i kanalików siateczki śródplazmatycznej przyczepione są rybosomy, stwierdza się też wolne rybosomy, zaś wewnątrz tego układu widoczna jest bezpostaciowa lub drobnoziarnista substancja. Komórki B dorosłego człowieka wytwarzają w ciągu doby 1—2 mg insuliny, co odpowiada 24—48 j.m. Ilość tego hormonu, jaką można wyekstrahować z trzustki, jest jednak większa, gdyż znaczna jego część jest spichrzona w ziarnistościach. Zależy ona także od liczby komórek B, zawartości w nich ziarnistości oraz stosunku całkowitej masy wysp do masy trzustki. Dlatego z trzustki dzieci uzyskuje się przeciętnie 4 j.m. z 1 g gruczołu, zaś u dorosłych 2 j.m. z 1 g gruczołu. Wynika stąd, że trzustka dorosłego człowieka zawiera 100—200 j.m. insuliny. Przeciętnie 6% aktywności insulinowej ekstrahowanej z trzustki stanowi proinsulina.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Przemiana tłuszczówTłuszcz stanowi najbardziej skondensowaną postać spichrzania substratów energetycznych w wyższych organizmach. Ma on 2-krotnie większą wartość energetyczną (39 kJ/g, czyli 9,3 kcal/g) …
- Program terapeutycznyZ tego, co powiedziano wyżej, wynika, że włączanie stałego, kontrolowanego wysiłku do programu leczenia chorych na cukrzycę wymaga przestrzegania wskazań, a w …
Moczenie nocne u chłopców – leczenie
Moczenie nocne u chłopców powinno wzbudzić niepokój rodziców lub opiekunów. Nie można pozostawić tego problemu pod pretekstem, że z czasem dziecko z …- Metody biologicznePunktem wyjścia do oznaczeń biologicznych były spostrzeżenia, że in vivo stężenie glukozy zmniejsza się po wstrzyknięciu wyciągów trzustkowych. W celu zwiększenia wrażliwości …
- Leczenie cukrzycy pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu stanowią drugą grupę skutecznie działających doustnych leków przeciwcukrzycowych. Od pochodnych sulfonylomocznika różnią się strukturą chemiczną, mechanizmem działania oraz zakresem wskazań. …
- Cukrzyca steroidowaTym mianem określa się zaburzenia przemiany węglowodanów występujące w chorobie i zespole Cushinga, w ektopowym wytwarzaniu ACTH (w niektórych nowotworach), a także …
Jedzenie na domową imprezę – pizza w nocy na telefon. Pizzerie Warszawa
Tak zwane domówki cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi. To tanie i wygodne rozwiązanie na zorganizowanie niewielkiego przyjęcia urodzinowego, spotkania z …- Immunologiczna insulinooporność przedreceptorowaZ klinicznego punktu widzenia istotne znaczenie ma pytanie, jak dalece przeciwciała wiążące insulinę mogą przesądzać o zapotrzebowaniu na ten hormon u chorych …
- Mechanizm działania insulinyInsulina jest hormonem regulującym zużytkowanie i spichrzanie składników pokarmowych, czyli zabezpieczającym właściwe wykorzystanie pożywienia. Jej działanie biologiczne obejmuje przemianę węglowodanów, tłuszczów i …
- ElektrolityPrawidłowy przebieg wydzielania insuliny wymaga obecności niektórych kationów. Obie fazy sekrecji tego hormonu ulegają zahamowaniu w razie braku wolnych jonów wapniowych lub …
- Bezpośrednie objawy niepożądaneMogą one być wyrazem odczynu alergicznego na lek, lub też wyrazem działania pochodnych sulfonylomocznika w tkankach. Najczęstszym objawem niepożądanym są skórne reakcje …
Najnowsze komentarze