Bezpośrednie niebezpieczeństwo zabiegu chirurgicznego u chorego z cukrzycą sprowadza się z jednej strony do wystąpienia stanu niedocukrzenia krwi, z drugiej zaś do rozwoju kwasicy ketonowej i związanych z nią zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Stan niedocukrzenia stwarza największe niebezpieczeństwo podczas samej operacji (znieczulenia ogólnego), natomiast kwasica ketonowa i zaburzenia wodno-elektrolitowe występują najczęściej bezpośrednio po niej. Tym powikłaniom zapobiega się przez odpowiednie przygotowanie chorego do zabiegu i nadzór metaboliczny w czasie jego trwania i bezpośrednio po nim. Leczenie cukrzycy zależy tu od rodzaju operacji i wskazań do jej wykonania. W związku z tym wyróżnia się 3 typy operacji: 1) duże operacje ze wskazań przewlekłych, 2) operacje ze wskazań nagłych, 3) małe zabiegi chirurgiczne. O doborze środka znieczulającego decyduje anestezjolog, który także ustala premedykację i ewentualnie leki podtrzymujące ciśnienie tętnicze krwi na pożądanym poziomie. Znieczulenie ogólne za pomocą eteru w większym stopniu pobudza wydzielanie hormonów nadnerczy i glukagonu niż nowoczesne środki do narkozy wziewnej (np. halotan) i może powodować umiarkowane zwiększenie glikemii. W chirurgii miednicy małej i kończyn dolnych (stóp) najchętniej stosuje się znieczulenie rdzeniowe lub nadoponowe.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zmiany anatomopatologiczne innych narządówPoza opisanymi wyżej, w cukrzycy występują charakterystyczne zmiany morfologiczne w wątrobie, skórze, kościach i stawach, zębach i przyzębiu oraz w soczewce. Zmiany …
- Inne objawy niepożądaneStany niedocukrzenia krwi u chorych przyjmujących pochodne biguanidu występują bardzo rzadko i to zwykle wówczas, gdy leki te są stosowane razem z …
- Cukrzyca steroidowaTym mianem określa się zaburzenia przemiany węglowodanów występujące w chorobie i zespole Cushinga, w ektopowym wytwarzaniu ACTH (w niektórych nowotworach), a także …
- Antygenowość i immunogenność insulinyInsulina, podobnie jak wszystkie inne hormony białkowe, ma właściwości antygenu. Wprowadzona drogą pozajelitową powoduje u wyższych kręgowców odpowiedź komórek immunologicznie kompetentnych (limfocytów …
- Rokowanie i zapobieganie zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowegoŚmiertelność w przebiegu cukrzycowej śpiączki ketonowej ocenia się na 5—15%, przeciętnie na około 10%, przypadków. Należy oczekiwać, że w miarę szerszego stosowania …
Fonoholizm. Smartfon – przedmiot użyteczny czy niebezpieczny?
W ostatnim czasie telefony komórkowe stały się przedmiotem, bez którego nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania. Używamy ich do pracy, organizacji codziennych …- Polipeptyd trzustkowy we krwiStężenie polipeptydu trzustkowego w osoczu, oznaczane .metodą radioimmunologiczną, wykazuje dużą zależność od wieku: między 2 a 7 dekadą życia średnie jego wartości, …
- Neuropatia układu krążeniaUkładowym objawem neuropatii wegetatywnej jest hipotonia oitostatyczna, którą rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe w pozycji stojącej obniży się o ponad 4,0 kPa …
Cena aparatu na zęby – jak wygląda cena aparatu ortodontycznego?
Piękne zęby to nie tylko wrażenie natury estetycznej. Nie ma co ukrywać – wygląd zębów wpływa na samopoczucie człowieka i sposób, w …Catering na przyjęcia okolicznościowe – usługi Cateringowe w Warszawie. Catering grill
Usługi cateringowe cieszą się coraz większą popularnością. Duży wybór dań, perfekcyjny smak i podanie oraz oszczędność czasu to główne powody, dla których …- Lipodystrofia insulinowaJest to miejscowe powikłanie leczenia insuliną, polegające’na zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej, niekiedy, także przylegających mięśni, w miejscu wstrzykiwania insuliny (lipoatfophia insulinica). Czasem …
Najnowsze komentarze