Kwasy tłuszczowe zwiększają wydzielanie insuliny u niektórych gatunków. Efekt ten stwierdzono in vivo u psa, zaś in vitro u szczura. W badaniach przeprowadzonych u ludzi wykazano, że zwiększenie zawartości WXT w osoczu powodowało wyraźny przyrost wydzielania insuliny stymulowanego glukozą lub tolbutamidem. Mechanizm tego wpływu sprowadza się prawdopodobnie do wykorzystania kwasów tłuszczowych jako „paliwa” przez komórki B. Nasilenie wydzielania insuliny następuje także po dożylnym podaniu związków ketonowych. Jeszcze w latach sześćdziesiątych doniesiono, że wlew acetooctanu do tętnicy trzustkowej psa powoduje zwiększenie stężenia tego hormonu we krwi żyły wątrobowej. Później podobne zjawisko zaobserwowano u ludzi. Zdaniem niektórych badaczy stymulacja wydzielania insuliny przez związki ketonowe jest wyrazem działania mechanizmu sprzężenia zwrotnego, mającego na celu w stanach głodu i ketozy hamować lipolizę i zapobiegać kwasicy ketonowej. Z drugiej strony w rachubę może wchodzić po prostu wykorzystanie związków ketonowych jako substratów energetycznych przez komórki B. Znaczenie związków ketonowych w regulacji wydzielania insuliny nie jest jednak pewne. W grę wchodzą — podobnie jak podczas stosowania kwasów tłuszczowych — różnice gatunkowe: u szczura dopiero duże dawki acetooctanu powodują wyraźny przyrost insulinemii i zmniejszenie glikemii. W badaniach in vitro nie można było w sposób przekonywający wykazać stymulacji wydzielania insuliny przez izolowane komórki B po dodaniu do środowiska tych komórek związków ketonowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Papryka wędzona, cukier z brzozy
Zakup żywności do własnej kuchni to bardzo poważna sprawa, ponieważ to co jemy, ma oczywiście duży wpływ na nasze zdrowie. Warto się …- Cukrzyca a ciążaDzięki wprowadzeniu insuliny do leczenia cukrzycy młode dziewczęta dotknięte tą chorobą mogą osiągać dojrzałość płciową, a młode kobiety zachodzić w ciążę i …
Aparat na zęby stały – aparat na zęby przezroczysty cena
Posiadanie krzywych zębów to nie dla wszystkich powód do dumy. Wiadomo, że nie każdy czuje się atrakcyjnie, gdy ma krzywe zęby, dlatego …Interpretacja siatki centylowej dla chłopców
Siatka centylowa jest świetnym wskaźnikiem wagi i wzrostu. Wbrew pozorom interpretuje się ją bardzo łatwo. Siatka centylowa chłopców obejmuje wiek do osiemnastego …- Stwardnienie tętniczek i tętnic typu MonckebergaStwardnienie tętniczek. Polega ono na zwłóknieniu i odkładaniu się pomiędzy śródbłonkiem naczyniowym a zanikłą błoną środkową substancji szklistej, która powoduje pogrubienie ścian …
Losowanie liczb w Kaskadzie
Każdy kto lubi gry liczbowe, koniecznie powinien spróbować swoich sił w grze liczbowej Lotto. Wybór gier w tej kategorii, jest bardzo duży. …- AkromegaliaW przebiegu hormonalnie czynnego guza wychodzącego z komórek kwasochłonnych części gruczołowej przysadki, dającego u dorosłych obraz akromegalii, cukrzycę stwierdza się w około …
- Metoda kolorymetrycznaMetoda kolorymetryczna znalazła zastosowanie w oznaczaniu glikozylowanej albuminy lub całkowitego białka surowicy (glycosylated serum protein, GSP). Ze względu na pracochłonność oddzielania albuminy …
- Przeciwciała wiążące insulinęSą to humoralne przeciwciała należące do immunoglobulin G (IgG), w początkowym okresie także do immunoglobulin M i(IgM), które po związaniu się z …
- EgzocytozaEgzocytoza nie jest jedyną drogą wydzielania insuliny przez komórki B. W rachubę wchodzi jeszcze stopniowe wewnątrzkomórkowe rozpuszczanie się części hormonu zawartego w …
- Dynamika zmian stężenia insuliny we krwi u ludziW żywym organizmie komórki B podlegają zmiennym wpływom naturalnej regulacji metabolicznej, hormonalnej i nerwowej, co znajduje wyraz w ciągłych zmianach stężenia tego …
Najnowsze komentarze