leczenie cukrzycy obejmuje; 1) przestrzeganie właściwej diety; 2) stosowanie leków przeciwcukrzycowych (insulina, doustne preparaty przeciwcukrzycowe); 3) wykorzystanie pracy mięśniowej w poprawie zaburzonej przemiany węglowodanów; 4) odpowiednio ukierunkowaną pedagogikę medyczną, czyli nauczanie chorego, jak ma on współżyć ze swoją chorobą. Ten ostatni punkt nabiera szczególnego znaczenia właśnie w leczeniu cukrzycy, ponieważ choroba trwa całe życie i wymaga aktywnej współpracy pacjenta z leczącym zespołem medycznym. Zasady pedagogiki medycznej w cukrzycy przedstawiono — w związku z rolą, jaką spełnia ona w adaptacji do choroby i adaptacji socjalnej. Wszystkie elementy leczenia są ważne i tylko kompleksowe ich stosowanie umożliwia poprawne wyrównanie cukrzycy zgodnie z przyjętymi obecnie kryteriami. Ten oczywisty postulat nie zawsze jest jednak w pełni rozumiany i realizowany. W związku z podstawowym znaczeniem, jakie w terapii cukrzycy ma insulina i doustne leki przeciwcukrzycowe — co znajduje zresztą wyraz w nazewnictwie poszczególnych typów tej choroby — wielu chorych, a nierzadko i lekarzy, jest skłonnych przypisywać drugoplanowe miejsce racjonalnemu odżywianiu się i włączaniu pracy fizycznej do programu terapeutycznego. Jak poucza doświadczenie kliniczne, wiele trudności w leczeniu cukrzycy (np. w razie jej „chwiejnego” przebiegu, przedwczesnego wystąpienia nieskuteczności doustnych leków przeciwcukrzycowych) można przezwyciężyć, wykorzystując we właściwych proporcjach wszystkie wyżej wymienione elementy terapii.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Przeciwwskazania do leczenia cukrzycy pochodnymi biguaniduPrzeciwwskazania do stosowania pochodnych biguanidu w cukrzycy można podzielić na 2 grupy, z tym że determinujące je mechanizmy niekiedy się zazębiają. Pierwszą …
- CukromoczeOdróżnia się stany wydalania z moczem glukozy (glycosuria) oraz innych cukrów (mellituria). Jeżeli chodzi o tę ostatnią grupę, to w różnicowaniu z …
Dopalacze ciekawostki- obiekt kolekcjonerski czy niebezpieczna używka?
Zatrucie dopalaczami może być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Podobnie jak alkohol i standardowe narkotyki są one substancjami psychoaktywnymi, wywołującymi stany odurzenia …- Leczenie insulinąInsuliny wymagają wszystkie dzieci z przemijającą i trwałą cukrzycą okresu noworodkowego i niemowlęcego oraz wszystkie dzieci, u których w późniejszym okresie życia …
- Hamowanie resyntezy glukozy w wątrobieZjawisko to wykazano w badaniach doświadczalnych, przeprowadzonych na zwierzętach, pośrednio zostało też potwierdzone u ludzi. Jest więc prawdopodobne, że przyczynia się ono …
- Gruczolak chromochłonnyU około 75% chorych z tym typem guza nadnerczy stwierdzono w okresie przedoperacyjnym nieprawidłowy wynik testu (doustnego i dożylnego) tolerancji glukozy, a …
- Zależność między zakażeniem a cukrzycąZakażenie i cukrzyca wpływają na siebie wzajemnie w sposób niekorzystny. Infekcja może przyspieszyć przekształcenie potencjalnej, przemijającej czy utrwalonej nieprawidłowej tolerancji glukozy w …
- SomatostatynaPoza hamowaniem wydzielania hormonu wzrostu i różnych funkcji przewodu pokarmowego polipeptyd ten zmniejsza czynność wydzielniczą komórek wysp trzustkowych, w szczególności zmniejsza wydzielanie …
- Leczenie stanów śpiączkowych w cukrzycyTrudność leczenia cukrzycy u chorych znajdujących się w „niecukrzycowym” stanie śpiączkowym jest wynikiem z jednej strony tego, że u wielu spośród nich …
Zrób to sam – masło klarowane
Coraz więcej mówi się o tym, że do smażenia lepsze jest masło klarowane, jednak patrząc po cenach w sklepie, człowiek można chwycić …- Okres rekonwalescencjiPo wyprowadzeniu chorego z kwasicy ketonowej, co najczęściej następuje w ciągu 24, rzadziej 48 h (wcześniej u dzieci), podaje się mu w …
Najnowsze komentarze