Powikłania, które występują w śpiączce cukrzycowej, dzieli się na te, które są następstwem choroby, oraz na te, które są wynikiem niewłaściwej terapii. Wymioty, poza tym, że powodują utratę wody i elektrolitów, mogą być przyczyną zachłyśnięcia się i uduszenia; dlatego u pacjentów nieprzytomnych należy stosować stałe odsysanie zawartości żołądka. Należy także pamiętać, aby chorym przytomnym nie podawać większej ilości płynu doustnie; wskutek występującej wówczas atonii żołądka płyn ten zalega w nim i nasila wymioty. W razie utrzymującej się retencji moczu należy wprowadzić do pęcherza cewnik na okres leczenia. Oznaczanie cukru i związków ketonowych w zbieranych kolejno próbkach moczu dostarcza dodatkowych informacji o skuteczności dotychczasowego postępowania, aczkolwiek nie stanowi alternatywy wobec oznaczania glikemii. U chorych nieprzytomnych łatwo tworzą się odleżyny i należy im zapobiegać za pomocą odpowiedniej pielęgnacji. W razie zapaści stosuje się leczenie typowe dla tego stanu: dekstran, osocze, krew, leki kurczące naczynia (bardziej wskazana jest dobutamina niż działająca silnie Upolitycznię noradrenalina). Ostatnio doniesiono o występowaniu w ciężkiej kwasicy ketonowej zespołu zaburzeń oddychania (adult respiratory distress syndrorae, ARDS), charakteryzującego się nagłą dusznością, głęboką hipoksemią, zmniejszeniem podatności (compliance) płuc i pojawieniem się rozległych nacieków w uprzednio prawidłowych (co zostało potwierdzone badaniem radiologicznym) płucach. Zespół ten występuje głównie u pacjentów młodszych i daje dużą śmiertelność (80%). Dotąd nie ustalono, czy jest on następstwem kwasicy ketonowej, czy też powikłaniem terapii. Wystąpienie tego zespołu wymaga odpowiednio ukierunkowanego leczenia, obejmującego podanie tlenu, utrzymanie drożności oskrzeli (błony szkliste), stosowanie oddechu wspomaganego lub sztucznego. Najważniejszym powikłaniem terapii jest wystąpienie obrzęku mózgu. Zapobiega mu powolne zmniejszanie glikemii i ostrożne stosowanie leków alkalizujących. Podanie potasu we, właściwej porze i ilości zapobiega niebezpiecznej hipekaliemii. Pojawiającej się czasem hipernatremii i hiperchloremii (kwasicy hiperchloremicznej) unika się, dokładnie obliczając ilość podawanego chlorku L sodowego i — w razie potrzeby — podając w późniejszym okresie leczenia półiizjologiczny (0,45%) roztwór tej soli. Równolegle prowadzi się leczenie chorób, które doprowadziły do wystąpienia śpiączki ketonowej, oraz chorób towarzyszących. Stwierdzenie zakażenia, lub nawet jego podejrzenie, a także konieczność założenia cewnika do pęcherza moczowego stanowią wskazanie do podania antybiotyków. W przypadku zawału mięśnia sercowego zachodzi konieczność stosowania leków poprawiających przepływ wieńcowy oraz —• o ile nie ma przeciwwskazań — heparyny.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Patogeneza śpiączki ketonowejW omawianym zespole ujawniają się wszystkie następstwa ostrego niedoboru insuliny, który jest pogłębiony (i modyfikowany) przez zwiększenie wydzielania hormonów działających wobec niej …
- OuabainaLek ten zwiększa wyraźnie wydzielanie insuliny jedynie w badaniach in vitro i tylko wówczas, gdy stosuje się go w dawkach większych niż …
- Śpiączka ketonowaNajlepiej poznana i najczęściej występująca jest śpiączka cukrzycowa rozwijająca się w przebiegu kwasicy ketonowej. Wiele dokładnych badań biochemicznych i studiów klinicznych dotyczących …
- RemisjaU około 30% dzieci w pierwszym okresie leczenia zapotrzebowanie na insulinę maleje w znacznym stopniu, dając obraz remisji. Ustępują wówczas objawy kliniczne …
- Bodźce nerwoweBodźce nerwowe przekazywane przez układ adrenergiczny i cholinergiczny wpływają tak samo na wszystkie rodzaje komórek wysp trzustkowych. Oznacza to, że te bodźce, …
- Hormon wzrostuWbrew swej nazwie hormon wzrostu odgrywa ważną rolę w kontroli przemiany materii także po zakończeniu wzrostu, zarówno przez pobudzanie syntezy białek, jak …
- Encefalopatia cukrzycowaEncefalopatia cukrzycowa (encephalopathia diabetica). Tą nazwą określono zespół morfologiczno-kliniczny, występujący u chorych z długo trwającą cukrzycą typu 1, w którym zmiany dotyczą …
- Neuropatia inne zaburzenia i nagłe zgonyDo obrazu neuropatii wegetatywnej należą zaburzenia czynności gruczołów potowych, wyrażające się regionalnym zwiększeniem (głowa, górna część tułowia) lub zmniejszeniem (dolna część tułowia, …
- Obliczenie wskaźnika insulinowegoOznaczając dostatecznie często glikemię po dożylnym wstrzyknięciu testowej dawki insuliny, można w jej przebiegu wyróżnić 3 okresy: 1 — trwający około 5 …
Morskie warzywa i ich wpływ na zdrowie.
Algi morskie są znane ludzkości już od wielu wieków, ich znamienite wartości zdrowotne, lecznicze oraz pielęgnacyjne zawdzięczają przede wszystkim warunkom w których …- Rozkład posiłków w ciągu dniaW prawidłowym żywieniu chorych na cukrzycę duże znaczenie ma rozłożenie spożycia węglowodanów na możliwie dużą liczbę posiłków. Zapobiega się w ten sposób …
Najnowsze komentarze