Jest ono ukierunkowane na leczenie choroby naczyniowej mózgu oraz cukrzycy. To ostatnie może nastręczać trudności bezpośrednio po udarze. Z jednej strony najczęściej pogarsza się wówczas znacznie stan metaboliczny chorego, zwiększa się glikemia, może wystąpić ketoza i kwasica ketonowa, co stanowi wskazanie do stosowania insuliny krótko działającej 3 razy dziennie: insuliny krystalicznej kwaśnej, obojętnej lub maxirapid przed śniadaniem i obiadem oraz insuliny semilente przed kolacją; leczenie insuliną jest niezbędne także u tych chorych na cukrzycę, którzy przedtem jej nie otrzymywali, a u których pod -wpływem udaru doszło do niewyrównania cukrzycy. Z drugiej strony częsta w udarze niemożność doustnego przyjmowania pokarmów stwarza konieczność żywienia pozajelitowego. O ile w ciężkich udarach mózgu u chorych na cukrzycę z reguły zachodzi potrzeba insulinoterapii, to w udarach o mniejszym nasileniu oraz w przemijających napadach ischemicznych można kontynuować leczenie dietą i lekami doustnymi z grupy sulfonylomocznika. Przeciwwskazane jest natomiast podawanie tym chorym pochodnych biguanidu ze względu na ryzyko kwasicy mleczanowej (stany hipoksji, często współistniejące zmiany dużych i małych naczyń w nerkach). Leczenie zespołów neurologicznych odpowiada ogólnie przyjętym zasadom. W związku z częstym wskazaniem do stosowania antykoagulantów i antyagregantów w leczeniu zakrzepów tętnic mózgowych należy pamiętać, że zaawansowana retinopatia cukrzycowa stanowi przeciwwskazanie do tego typu terapii. W szczególnej sytuacji należy rozważyć ryzyko związane z podjęciem lub zaniechaniem leczenia przeciwzakrzepowego. Rokowanie. Jest ono w udarach mózgu w cukrzycy niepewne i gorsze niż w przebiegu choroby niedokrwiennej serca. Wniosek taki można wysnuć z dużego udziału udarów w przyczynach zgonów w porównaniu z częstością ich występowania w populacji chorych na cukrzycę. Gorzej też przebiega rehabilitacja zdrowotna po przebyciu udaru, który najczęściej staje się przyczyną trwałego kalectwa. Zapobieganie. Opiera się ono na tych samych zasadach, które przedstawiono na str. 401. Ponadto należy położyć szczególny nacisk na niedopuszczanie do stanów niedocukrzenia krwi, które mogą przyspieszyć zarówno wystąpienie przemijających napadów ischemicznych, jak i powstanie zakrzepu tętniczego (udaru).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wielokrotne w ciągu dnia wstrzykiwanie insulinyJest to prosty sposób zbliżenia do naturalnego rytmu wydzielania tego hormonu. W praktyce ta metoda leczenia sprowadza się do wstrzykiwania insuliny krótko …
- Woda i elektrolityNiedobór wody i chlorku sodowego uzupełnia się od początku leczenia. W ciągu pierwszych 2 h podaje się we wlewie dożylnym 2 1 …
- Przemiana węglowodanówGlukagon powoduje rozpad glikogenu w wątrobie, zwiększone oddawanie glukozy przez ten narząd do krwi i hiperglikemię. Powstały pod wpływem tego hormonu cAMP …
- Pierwotne uszkodzenie włókna osiowego związane z zaburzeniem przemiany mioinozytoluZawartość tego cyklicznego poliolu, będącego jednym z 9 stereoizomerów inozytolu i mającego uznane działanie biologiczne, jest w nerwach obwodowych 30 razy większa …
- Gruźlica płucCzęstość gruźlicy płuc wśród osób z cukrzycą uległa w ciągu ostatniego półwiecza bardzo dużej zmianie. O ile w okresie przedinsulinowym stwierdzano zaawansowane …
- Komórki PPTen typ komórek występuje najobficiej w wyspach mieszczących się w tylnej części głowy trzustki, w sumie jednak jest ich w całej trzustce …
Zaskakujące dyniowe tiramisu
Tiramisu to klasyczny deser, znany i kochany przez większość. Jednak czasem nawet klasyka może się przejeść. Zwykle klasyczne tiramisu warto więc czasami …Powody alkoholizmu – przyczyny uzależnienia od alkoholu. Alkoholizm – jaka może być przyczyna picia?
Nie ma jednego konkretnego powodu powstawania uzależnień takich, jak na przykład alkoholizm. Przyczyny sięgania po alkohol mogą mieć różne podłoże i być …Ciekawostki o marihuanie. Marihuana – czy naprawdę nie uzależnia?
W społeczeństwie funkcjonuje większa tolerancja na używanie marihuany niż innych narkotyków. Jest uważana za tak zwany „narkotyk miękki”, którego zadaniem jest poprawianie …- Powikłania leczenia insulinąInsulina jest lekiem z wyboru w terapii cukrzycy, gdyż umożliwia rzeczywistą substytucję niedoboru (bezwzględnego i względnego) tego hormonu, jednak w czasie jej …
- Leczenie insulinąStosowanie insuliny konieczne jest u przeciętnie 20% wszystkich chorych na cukrzycę, z czego połowę (10% ogółu chorych) stanowią osoby z cukrzycą typu …
Najnowsze komentarze