Jest ono ukierunkowane na leczenie choroby naczyniowej mózgu oraz cukrzycy. To ostatnie może nastręczać trudności bezpośrednio po udarze. Z jednej strony najczęściej pogarsza się wówczas znacznie stan metaboliczny chorego, zwiększa się glikemia, może wystąpić ketoza i kwasica ketonowa, co stanowi wskazanie do stosowania insuliny krótko działającej 3 razy dziennie: insuliny krystalicznej kwaśnej, obojętnej lub maxirapid przed śniadaniem i obiadem oraz insuliny semilente przed kolacją; leczenie insuliną jest niezbędne także u tych chorych na cukrzycę, którzy przedtem jej nie otrzymywali, a u których pod -wpływem udaru doszło do niewyrównania cukrzycy. Z drugiej strony częsta w udarze niemożność doustnego przyjmowania pokarmów stwarza konieczność żywienia pozajelitowego. O ile w ciężkich udarach mózgu u chorych na cukrzycę z reguły zachodzi potrzeba insulinoterapii, to w udarach o mniejszym nasileniu oraz w przemijających napadach ischemicznych można kontynuować leczenie dietą i lekami doustnymi z grupy sulfonylomocznika. Przeciwwskazane jest natomiast podawanie tym chorym pochodnych biguanidu ze względu na ryzyko kwasicy mleczanowej (stany hipoksji, często współistniejące zmiany dużych i małych naczyń w nerkach). Leczenie zespołów neurologicznych odpowiada ogólnie przyjętym zasadom. W związku z częstym wskazaniem do stosowania antykoagulantów i antyagregantów w leczeniu zakrzepów tętnic mózgowych należy pamiętać, że zaawansowana retinopatia cukrzycowa stanowi przeciwwskazanie do tego typu terapii. W szczególnej sytuacji należy rozważyć ryzyko związane z podjęciem lub zaniechaniem leczenia przeciwzakrzepowego. Rokowanie. Jest ono w udarach mózgu w cukrzycy niepewne i gorsze niż w przebiegu choroby niedokrwiennej serca. Wniosek taki można wysnuć z dużego udziału udarów w przyczynach zgonów w porównaniu z częstością ich występowania w populacji chorych na cukrzycę. Gorzej też przebiega rehabilitacja zdrowotna po przebyciu udaru, który najczęściej staje się przyczyną trwałego kalectwa. Zapobieganie. Opiera się ono na tych samych zasadach, które przedstawiono na str. 401. Ponadto należy położyć szczególny nacisk na niedopuszczanie do stanów niedocukrzenia krwi, które mogą przyspieszyć zarówno wystąpienie przemijających napadów ischemicznych, jak i powstanie zakrzepu tętniczego (udaru).
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Próba obciążenia tolbutamidemTen typ próby polega na pobudzeniu przez tolbutamid komórek B wysp trzustkowych do zwiększonego wydzielania insuliny, a w jej ocenie uwzględnia się …
- Metoda przeponowaJej podstawą jest zjawisko pobudzania przez insulinę pobierania glukozy z otoczenia i syntezy glikogenu przez izolowaną przeponę szczura. Za wskaźniki przemiany glukozy …
- Glukagonopodobne peptydy jelitowe (enteroglukagon)Z błony śluzowej żołądka i jelit wszystkich kręgowców uzyskano substancję o właściwościach immunologicznych i częściowo biologicznych zbliżonych do właściwości glukagonu wytwarzanego przez …
- Wpływ pochodnych sulfonyłomocznika na wątrobęDowodem tego wpływu jest zwiększenie zawartości glikogenu w wątrobie, który’obserwuje się stale u zwierząt i u ludzi otrzymujących te leki. Uważa się, …
- Próba dożylnego obciążenia glukoząPolega ona na szybkim dożylnym wstrzyknięciu (w ciągu 1—2 min) 50% roztworu glukozy, w dawce 0,33 g tego cukru na kg masy …
- Lipoliza wewnątrzkomórkowa i utlenianie kwasów tłuszczowychLipoproteiny przenoszące triglicerydy, wydzielane drogą egzocytozy przez enterocyty do przestrzeni międzykomórkowej (chyloimikrony), a przez komórki wątrobowe do przestrzeni okołozatokowych Dissego (VLDL), nie …
- Obraz morfologiczny i patogeneza nefropatii cukrzycowejPoza przytoczonymi tam hipotezami rozwoju mikroangiopatii cukrzycowej w odniesieniu do nerki podkreśla się jeszcze znaczenie zaburzeń czynnościowych, poprzedzających pojawienie się zmian morfologicznych. …
- Kardiopatia cukrzycowaPod pojęciem kardiopatii cukrzycowej (cardiopathia diabetica), proponowanym przez niektórych autorów, rozumie się bardziej rozległe, a zarazem bardziej dla cukrzycy swoiste uszkodzenie serca, …
- Rozpoznanie różnicowe encefalopatii cukrzycowejSzczególnie ważna jest odpowiedź na pytanie, czy zgłaszane przez pacjenta dolegliwości (bóle) i stwierdzane u niego zmiany stopy, a zwłaszcza zakażona jej …
- Biosynteza insulinyBiosynteza insuliny podlega kontroli genu insulinowego, mieszczącego się na krótszym ramieniu chromosomu 11. U człowieka liczy on z przylegającymi regionami 1789 par …
Dopalacze ciekawostki- obiekt kolekcjonerski czy niebezpieczna używka?
Zatrucie dopalaczami może być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Podobnie jak alkohol i standardowe narkotyki są one substancjami psychoaktywnymi, wywołującymi stany odurzenia …
Najnowsze komentarze