Trudność leczenia cukrzycy u chorych znajdujących się w „niecukrzycowym” stanie śpiączkowym jest wynikiem z jednej strony tego, że u wielu spośród nich wybitnie pogarsza się tolerancja węglowodanów, z drugiej zaś niemożności ich normalnego odżywiania. W tych wszystkich przypadkach zasadą jest przejście na dożylne podawanie glukozy i równoczesne wstrzykiwanie insuliny; hormon ten stosuje się także u tych pacjentów, którzy przedtem byli leczeni dietą lub dietą i lekami doustnymi. Dobowa ilość glukozy powinna wynosić około 200—250 g, przy czym podaje się ją najczęściej w postaci 10% roztworu w 4 porcjach po 500 ml co 6 h lub w 3 porcjach po 750 ml co 8 h. Czas trwania wlewu pojedynczej porcji roztworu glukozy powinien wynosić co najmniej 2 h. Wstrzykuje się insulinę krótko działającą (krystaliczną kwaśną, obojętną lub maxirapid) podskórnie, w stanach odwodnienia — domięśniowo, w równych porcjach na 10—15 min przed rozpoczęciem każdego dożylnego wlewu roztworu glukozy; jedynie w godzinach rannych dawkę zwiększa się ze względu na skłonność do porannej hiperglikemii o 4—-6—8 j.m. Wstępną dobową dawkę insuliny oblicza się w ten sposób, że ilość tego hormonu wstrzykiwaną uprzednio przez pacjenta zwiększa się przeciętnie (w zależności od glikemii) o 25%. Chorym, którzy przedtem nie otrzymywali insuliny, na wstępie podaje się 30—40 j.m. na dobę. Jeżeli rokowanie w chorobie lub zatruciu doprowadzającym do śpiączki nie jest złe (np. w zatruciach polekowych) i przewiduje się w późniejszym okresie powrót do leczenia doustnego lub tylko dietetycznego cukrzycy, należy stosować insulinę wysoko oczyszczoną. Wstępną dawkę hormonu koryguje się pod kontrolą glikemii, którą należy oznaczać nie wcześniej niż w 2 h po zakończeniu wlewu pojedynczej porcji glukozy. Glikemia w granicach 8,3—14 mmol/1 (150—250 mg%) chroni zarówno przed niebezpiecznym wówczas stanem niedocukrzenia krwi, jak i przed ketozą oraz kwasicą ketonową. Z chwilą odzyskania przez pacjenta świadomości i możności odżywianiego doustnie stopniowo zmniejsza się ilość glukozy podawanej dożylnie (np. w postaci roztworu 5%), a następnie odstawia ją całkowicie. Odpowiednio modyfikuje się dawkowanie insuliny, którą najczęściej trzeba jeszcze przez różnie długi okres stosować w 3 wstrzyknięciach na dobę. Na oddziałach szpitalnych, które dysponują pompami strzykawkowymi, insulinę można podawać w postaci powolnego wlewu dożylnego równolegle z roztworem glukozy. Ten sposób leczenia wymaga jednak odpowiedniego doświadczenia i możności wykonywania częstych oznaczeń glikemii.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- HemochromatozaW chorobie tej, charakteryzującej się nadmiernym odkładaniem złogów żelaza (hemosyderyny) w tkankach, głównie w wątrobie i trzustce (zawartość żelaza w tych narządach …
- Lipodystrofia insulinowaJest to miejscowe powikłanie leczenia insuliną, polegające’na zaniku tkanki tłuszczowej podskórnej, niekiedy, także przylegających mięśni, w miejscu wstrzykiwania insuliny (lipoatfophia insulinica). Czasem …
Neurochirurgia – gdzie przyjmuje dobry neurochirurg w Bydgoszczy
Chirurgiczne leczenie chorób układu nerwowego to bardzo poważna sprawa, którą zajmować mogą się jedynie wybitni specjaliści. Oczywiście trzeba posiadać w tym zakresie …- OtyłośćDynamika zmian stężenia insuliny (IRI) we krwi ludzi zdrowych zmienia się w ciąży, w otyłości i w okresie głodzenia. W ciąży wskutek …
- Metoda z zastosowaniem tkanki tłuszczowejWykorzystuje się tu wpływ insuliny na katabolizm glukozy w tkance tłuszczowej do CO2, Ten ostatni oznacza się manometrycznie, zaś w razie stosowania …
- GłodzenieGłodzenie, zarówno krótkoterminowe, jak i przedłużone, idzie w parze ze zmniejszaniem się stężenia insuliny we krwi na czczo. Najczęściej stwierdza się wówczas …
- CukromoczeOdróżnia się stany wydalania z moczem glukozy (glycosuria) oraz innych cukrów (mellituria). Jeżeli chodzi o tę ostatnią grupę, to w różnicowaniu z …
- KatecholaminySpośród katecholamin biologicznie czynnych główny wpływ na metabolizm wywiera adrenalina. Jej fizjologiczna funkcja polega na szybkim uruchamianiu rezerw energetycznych organizmu i dostarczeniu …
- Mechanizm cybernetycznyMechanizm wpływu stężenia glukozy w płynie zewnątrzkomórkowym na wytwarzanie i wydzielanie insuliny jest prawdopodobnie podwójny. Pierwszy z nich można nazwać mechanizmem cybernetycznym, …
- PseudomeliturieDodatni wynik badania moczu przy użyciu odczynnika Ny- landera lub Fehlinga (Benedicta) może występować w przypadku obecności niecukrowych substancji redukujących. Dotyczy to …
Najsilniejsza maść konopna
Kiedy towarzyszy nam częsty ból mięśni i stawów staramy się znaleźć wsparcie, które złagodzi te dolegliwości. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów miejscowych …
Najnowsze komentarze