Mechanizm komórkowego działania PP nie jest dotąd znany. Z efektów, które wywołuje u ludzi, jedynie pewnymi są: hamowanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki i hamowanie skurczu pęcherzyka żółciowego, wskutek czego zmniejsza się znacznie napływ soku trzustkowego i żółci do dwunastnicy. To działanie polipeptydu związane jest z obecnością C-końcowe- go fragmentu, liczącego 6 aminokwasów. U człowieka PP nie wywiera żadnego znanego wpływu metabolicznego, jednak u ptaków jego odpowiednik stymuluje glikogenolizę w wątrobie i lipogenezę. Nie wiadomo, czy działanie polipeptydu trzustkowego w obrębie samych wysp trzustkowych jest znaczące. U niektórych zwierząt hamuje on w niewielkim stopniu wydzielanie insuliny, jednak zjawiska tego nie potwierdzono u ludzi. Coraz więcej danych przemawia za tym, by w ocenie biologicznego działania PP uwzględniać gatunkowe pochodzenie stosowanego preparatu. Między innymi stwierdzono, że syntetyczny (wolny od domieszek) ludzki polipeptyd trzustkowy (hPP) wybitnie pobudza wydzielanie somatostatyny i zmniejsza stężenie insuliny u małych gryzoni (szczur, mysz), natomiast takiego efektu nie wywołuje ani syntetyczny polipeptyd bydlęcy (bPP), ani wspomniany wyżej jego C-końcowy fragment. Dowodzi to, że PP ma widocznie 2 grupy czynne biologicznie, jedną (C-końcową), hamującą wydzielanie soku trzustkowego i rozkurcz pęcherzyka żółciowego, i drugą — działającą na komórki wysp trzustkowych. Na uwagę zasługuje też obserwacja, że hPP zwiększając wydzielanie somatostatyny przez izolowaną trzustkę szczura, hamuje u tego zwierzęcia wydzielanie somatostatyny przez ścianę przewodu pokarmowego; przemawia to za narządowym zróżnicowaniem działania polipeptydu. Należy oczekiwać, że zastosowanie w przyszłych badaniach homologicznych PPs, w tym hPP u człowieka, umożliwi poznanie mechanizmu działania i zakresu wpływów tego peptydu, jak i patofizjologicznych następstw zaburzenia jego wydzielania.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycyPrzeciwwskazaniem do doustnego leczenia pochodnymi sulfonylomocznika jest cukrzyca typu 1, cukrzyca chwiejna, najczęściej także cukrzyca typu 3, a w szczególności cukrzyce wtórne …
- Tkanka tłuszczowaGłównym zadaniem insuliny w tkance tłuszczowej jest ^-szybkie przekształcenie glukozy w tłuszcz i utrzymanie tego zapasu. Zakres przemiany glukozy w tłuszcz zależy …
- Leki przeciwnowotworoweHamowanie biosyntezy i wydzielania insuliny przez te leki jest wynikiem ich ogólnego działania onkostatycznego. Leki alkilujące i antybiotyki, interferując w procesie transkrypcji …
- Preparaty insuliny o „pośrednio" długim okresie działaniaNależą tu te insuliny, których okres aktywności mieści się pomiędzy 12 a 24 h. Wysiłki producentów zmierzają przy tym do uzyskania preparatów, …
- Próba obciążenia tolbutamidemTen typ próby polega na pobudzeniu przez tolbutamid komórek B wysp trzustkowych do zwiększonego wydzielania insuliny, a w jej ocenie uwzględnia się …
- Stosowanie pochodnych sulfonylomocznikaRozpoczęcie leczenia cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznika powinno być w zasadzie poprzedzone ustaleniem dobowego zapotrzebowania na insulinę i wykluczeniem przeciwwskazań do tego typu leczenia. …
- Leczenie stanów śpiączkowych w cukrzycyTrudność leczenia cukrzycy u chorych znajdujących się w „niecukrzycowym” stanie śpiączkowym jest wynikiem z jednej strony tego, że u wielu spośród nich …
- Jony sodowe i potasoweWydzielanie insuliny przez komórki B zmniejsza się w razie niedoboru jonów sodowych i potasowych. Uważa się, że mechanizm tego zaburzenia sprowadza się …
- Choroby skóry spowodowane mikroangiopatiąW tej grupie chorób skórnych zasadniczą nieprawidłowością są zmiany naczyń włosowatych skóry, typowe dla mikroangiopatii cukrzycowej. Są one poniekąd szczególną postacią choroby …
- SomatostatynaSomatostatyna została po raz pierwszy wyizolowana z podwzgórza i tak nazwana ze względu na właściwość hamowania wydzielania hormonu wzrostu (somatotropin release-inhibitory factor, …
- Mediatory peptydoweW ostatnich latach wyizolowano z komórek poddanych działaniu insuliny (komórek mięśniowych, adypocytów) krótkie peptydy, które działają na izolowane enzymy lub mitochondria w …
Najnowsze komentarze