receptorami błonowymi komórek wrażliwych na jej wpływ. W wyniku tej interakcji zmniejsza się w tych komórkach stężenie cAMP, jednak jej główne działanie sprowadza się do hamowania napływu jonów wapniowych do cytozolu. Somatostatyna oddziaływa w ten sposób niezależnie od wpływu na stężenie cAMP, albowiem hamuje także czynności (np. wydzielanie hormonów) stymulowane przez ten nukleotyd. Działanie somatostatyny znoszą jonofory, otwierające kanały wapniowe błony komórkowej. Niektórzy badacze uważają, że pierwotnym zjawiskiem występującym pod wpływem interakcji somatostatyny ze swoistym receptorem błonowym, jest zahamowanie wypływu jonów potasowych z komórek, co z kolei uniemożliwia gromadzenie się jonów wapniowych w cytozolu. W związku z tym mechanizmem działania somatostatyna hamuje wiele funkcji typu pobudzenie-reakcja, w których przebiegu jony wapniowe odgrywają kluczową rolę. W przewodzie pokarmowym hormon ten upośledza liczne czynności związane z trawieniem i wchłanianiem składników pożywienia. W wyspach trzustkowych somatostatyna zmniejsza wydzielanie glukagonu przez komórki A i wydzielanie insuliny przez komórki B. Wrażliwość komórek A na hamujące działanie tego hormonu jest około 50 razy większa niż komórek B, jednak na te ostatnie działa on dłużej. W doświadczeniach na psach hamowanie wydzielania insuliny przez egzogenną somatostatynę, mierzone długością okresu połowicznego ponownego wzrostu, było 4-krotnie dłuższe od hamowania wydzielania glukagonu. Somatostatyna zmniejsza także wydzielanie komórek PP, co stwierdzono zarówno in vitro (podczas per- fuzji izolowanej trzustki), jak i in vivo w warunkach stymulacji tych komórek (acetylocholiną, ceruleiną, 2-dezoksyglukozą). W wyspach trzustkowych powyższe efekty wywołuje głównie somatostatyna wytwarzana w komórkach D i przenoszona następnie drogą połączeń międzykomórkowych lub z krwi zatok do innych komórek wysp. Przypuszcza się jednak, że na komórki te podobnie działać może także somatostatyna wytwarzana poza trzustką i docierająca do nich przez układ krążenia. Z drugiej strony jest prawdopodobne, że somatostatyna wytwarzana w komórkach D wywiera znaczący wpływ poza obszarem wysp — przede wszystkim w przewodzie pokarmowym — i że to jej działanie ma na celu koordynowanie pasażu, trawienia i wchłaniania składników pożywienia z funkcją „narządu wyspowego” trzustki. Somatostatyna trzustkowa nie wywiera żadnego bezpośredniego wpływu na przemianę substratów energetycznych, a ewentualne skutki metaboliczne zmiany aktywności komórek D są wynikiem wpływu wydzielonej przez nie somatostatyny na czynność komórek A i B wysp trzustkowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Czy na zabieg tlenoterapii trzeba mieć skierowanie
Kilka słów wstępu co to jest tlenoterapia Terapia hiperbaryczna znana jest z wielu korzyści. Ogólnie poprawia zdrowie, prowadzi do szybszej rehabilitacji po …- Zmiany kości w cukrzycyZmiany w kościach w cukrzycy dzieli się na pierwotne, tzn. wywołane przez samą chorobę, i wtórne, zależne od jej powikłań lub innych …
- Zatrzymanie wodyU niektórych chorych, u których w okresie poprzedzającym leczenie doszło do znacznego odwodnienia, po zastosowaniu insuliny — zwłaszcza dużych dawek — i …
- GłodzenieGłodzenie, zarówno krótkoterminowe, jak i przedłużone, idzie w parze ze zmniejszaniem się stężenia insuliny we krwi na czczo. Najczęściej stwierdza się wówczas …
Piękna oprawa oczu
Rzęsy i brwi stanowią swoistą oprawę naszych oczu. Dzięki zadbanym, długim i ciemnym włoskom nasz codzienny makijaż nie zajmuje zbyt dużo czasu. …- KatecholaminySpośród katecholamin biologicznie czynnych główny wpływ na metabolizm wywiera adrenalina. Jej fizjologiczna funkcja polega na szybkim uruchamianiu rezerw energetycznych organizmu i dostarczeniu …
Rodzaje podgrzewaczy do dań -podgrzewacz do talerzy i do potraw
Podgrzewacze do dań do świetne akcesoria kuchenne, które sprawdzą się w każdym domu. Dzięki nim możemy cieszyć się nieustanną, wysoką temperaturą serwowanych …- Wykonywanie zawoduBadania sprawności zawodowej chorych na cukrzycę nie dają jednolitego- obrazu, przeważa jednak pogląd, że tę grupę pracowników cechuje większa absencja chorobowa, częstsze …
- Komórki BKomórki B mają kuliste lub owalne jądro, o gładkich zarysach i chromatynie rozmieszczonej częściowo równomiernie, a częściowo tworzącej grudkowate skupienia, i dobrze …
- Wpływy metaboliczne insulinyWewnątrzkomórkowe wpływy insuliny dzielą się na doraźne i bardziej długotrwałe. Do pierwszej grupy należą wpływy będące wynikiem głównie aktywacji (defosforylacji lub fosforylacji) …
- Kompleksy immunologiczneObecność w surowicy przeciwciał wiążących insulinę stwarza możliwość tworzenia rozpuszczalnych i krążących z krwią kompleksów insulina-przeciwciało (AgAb). Istotnie w surowicy chorych na …
Najnowsze komentarze