Metoda kolorymetryczna znalazła zastosowanie w oznaczaniu glikozylowanej albuminy lub całkowitego białka surowicy (glycosylated serum protein, GSP). Ze względu na pracochłonność oddzielania albuminy w badaniach rutynowych najczęściej określa się GSP. Reakcja polega na tworzeniu się w czasie podgrzewania białek glikozylowanych w środowisku słabo kwaśnym 5-hydroksymetylofurfurolu (HMF), który z kwasem tiobarbiturowym daje reakcję barwną. U ludzi zdrowych średnie stężenie GSP wynosi około 0,300 nmol HMF/ing białka, w cukrzycy jest 2—3 razy większe, Ostatnio wprowadzono do oznaczania GSP stosunkowo prosty w wykonaniu test, oparty na redukcji błękitu nitrotetrazolinowego w środowisku zasadowym przez ketoaminę (fruktozaminę — Fructosamine Test Roche). Należy jedynie mieć na uwadze, że zwiększone stężenie fruktozaminy w surowicy może także występować w paraproteinemiach. Podobnie jak stężenie HBAlc, tak i zawartość glikozylowanego białka w surowicy wykazuje korelację z wartościami glikemii poposiłkowej i dobowej, natomiast znamienną korelację z glikemią na czczo tylko w ustabilizowanej cukrzycy typu 2. W dużym odsetku przypadków z podwyższonym poziomem stężenia HbAlc (HbAt) poziom GSP jest prawidłowy. Wynika to z tego, że okres półtrwania albuminy, stanowiącej główny składnik białek surowicy, jest 4-krotnie krótszy od okresu półtrwania hemoglobiny. W związku z tym sugeruje się, że z wartości GSP można wnioskować o kształtowaniu się glikemii dobowej w okresie ostatnich 2 tygodni przed wykonaniem badania. W sumie jednak liczba dotychczasowych badań dotyczących zachowania się GSP w cukrzycy i innych chorobach jest niewielka i przydatność diagnostyczna tego pomiaru nie jest ostatecznie ustalona.Wszystkie hormony wytwarzane przez komórki wysp trzustkowych oznacza się obecnie we krwi (osoczu lub surowicy) metodami radioimmunologicznymi, cechującymi się dużą czułością. Dzięki oznaczaniu tych hormonów we krwi poznano wiele faktów z zakresu fizjologii i patofizjologii narządu wyspowego trzustki, natomiast przydatność diagnostyczna tego typu badań jest ograniczona i uzyskane wyniki nabierają znaczenia najczęściej dopiero w zestawieniu ze wskaźnikami metabolicznymi, przede wszystkim ze stężeniem glukozy we krwi. Interpretując te wyniki należy mieć na uwadze 2 fakty: Po pierwsze, radioimmunologiczne metody oznaczania hormonów białkowych są swoiste dla ich determinant antygenowych, które najczęściej nie są identyczne z grupami metabolicznie aktywnymi, zaś we krwi obecne są substancje mające determinanty antygenowe hormonów trzustkowych, a pozbawione (całkowicie lub częściowo) działania biologicznego tych hormonów. Po drugie, stężenie poszczególnych hormonów we krwi obwodowej odzwierciedla nie tylko aktywność wydzielniczą wytwarzających je komórek, ale także udział wątroby w pobieraniu i degradacji tych hormonów.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- HemochromatozaW chorobie tej, charakteryzującej się nadmiernym odkładaniem złogów żelaza (hemosyderyny) w tkankach, głównie w wątrobie i trzustce (zawartość żelaza w tych narządach …
- Ostre powikłania cukrzycyJak była o tym mowa wyżej, do ostrych powikłań cukrzycy zaliczane są pojawiające się w krótkim czasie zespoły ciężkich objawów klinicznych, będących …
- dentysta Gliwice
Zabieg usuwania brodawek – usuwanie brodawek Warszawa
Brodawki to przypadłość niebywale uciążliwa pod względem estetycznym. Rozsiewają się po całym ciele – praktycznie mogą pojawić się wszędzie i powodować dyskomfort. …- Przeciwwskazania do leczenia cukrzycy pochodnymi biguaniduPrzeciwwskazania do stosowania pochodnych biguanidu w cukrzycy można podzielić na 2 grupy, z tym że determinujące je mechanizmy niekiedy się zazębiają. Pierwszą …
Pizza włoska: czym kierować się przy zamówieniu? Pizza włoska Warszawa 24h
Miłośnicy pizzy są zgodni w jednym: znaleźć dobrą pizzerię jest niezwykle trudno. Pizza włoska to taka, która posiada niewielką ilość składników, charakteryzuje …- Klasyfikacja cukrzycy wg kryteriówJednym z głównych założeń nowej klasyfikacji cukrzycy, zaproponowanej przez WHO, jest zarezerwowanie nazwy cukrzyca (diabetes mellitus) wyłącznie dla choroby o ewidentnym obrazie …
- Przewlekła neuropatia symetrycznaJest to najczęstsza postać neuropatii cukrzycowej i przytoczone wyżej dane na temat częstości występowania i uwarunkowań powikłań w obrębie obwodowego układu nerwowego …
- Próba obciążenia glukagonemW próbie tej Wykorzystuje się zarówno działanie glikogenolityczne glukagonu w wątrobie, jak i pobudzanie przez ten hormon wydzielania insuliny. Pierwsza właściwość glukagonu …
- Mechanizm działania polipeptydu trzustkowegoMechanizm komórkowego działania PP nie jest dotąd znany. Z efektów, które wywołuje u ludzi, jedynie pewnymi są: hamowanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki i …
- Zaburzenia hemostazy osoczowej w cukrzycyGłówna nieprawidłowość dotyczy aktywności fibrynolitycznej krwi, aczkolwiek u chorych na cukrzycę stwierdzono także przyspieszenie przekształcenia fibrynogenu w fibrynę (nasilone uwalnianie czynnika płytkowego …
- Bodźce nerwoweBodźce nerwowe przekazywane przez układ adrenergiczny i cholinergiczny wpływają tak samo na wszystkie rodzaje komórek wysp trzustkowych. Oznacza to, że te bodźce, …
Najnowsze komentarze