Współczesne życie wydaje się znacznie wygodniejsze od tego, które wiedli ludzie jeszcze ćwierć wieku temu. Jednakże coraz intensywniejszy konsumpcjonizm, szybki tryb życia, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem dnia codziennego niosą nowe zagrożenia. Rodzą się nowe uzależnienia, o tyle niebezpieczne, że nie ma jeszcze sprawdzonych i skutecznych metod leczenia ich. Jakie są najgroźniejsze uzależnienia XXI wieku?

Najpowszechniejsze uzależnienia 21 wieku – przykłady

Zakupoholizm to niekontrolowana chęć kupowania wciąż nowych produktów. Często wiąże się z potrzebą poprawienia nastroju, nagrodzenia się za sukcesy lub po prostu chwilowej ucieczki przed problemami.

Uzależnienie od smartfona dotyczy niemal całego społeczeństwa. Kolejne aplikacje z jednej strony ułatwiają funkcjonowanie, z drugiej odbierają umiejętność samodzielnego myślenia i radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Uzależnienie od mediów społecznościowych. Każdy pragnie być zauważany i lubiany. Teoretycznie można to otrzymać, logując się do sieci społecznościowych. Uproszczona forma kontaktu, spłycenie relacji międzyludzkich do serii emotikonów często prowadzi jednak do efektu wprost przeciwnego – lawinowo rosnącej fali poczucia osamotnienia.

Każdy pragnie być piękny. Niekiedy operacje plastyczne wygrywają jednak ze zdrowym rozsądkiem. Ludzie korzystają z nich w sposób nieograniczony, doprowadzając się nie do pożądanego piękna, a raczej do karykatury…

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Wszyscy pragną być ostatnio fit. Jednak trzeba pamiętać, że ćwiczenia również mogą uzależniać, doprowadzając do nadmiernego wycieńczenia i kontuzji.

Wszystkie wspomniane zachowania początkowo mają na celu poprawianie nastroju. Jednak kiedy zaczynamy dostrzegać, że nałogi zaczynają przejmować kontrolę nad naszym życiem, trzeba zmienić zwyczaje i ograniczyć dany czynnik, dla naszego dobra.