Nerwowa regulacja wydzielania insuliny i pozostałych hormonów wysp trzustkowych podlega kontroli podwzgórza, a w szczególności ośrodka układu adrenergicznego, mieszczącego się w jądrze brzuszno-przyśrodkowym (nucleus ventromedialis), oraz ośrodka układu cholinergicznego, zlokalizowanego w polu brzuszno-bocznym podwzgórza (area ventiolateialis hypothalami). Drażnienie lub wstrzyknięcie katecholamin do jądra brzuszno-przyśrodkowego hamuje wydzielanie insuliny i zwiększa sekrecję glukagonu, z kolei drażnienie pola brzuszno-bocznego zwiększa wydzielanie insuliny, nie wpływając na sekrecję glukagonu. Oba ośrodki integrują bodźce dopływające do nich z narządów i tkanek, a także z wyższych struktur mózgu, po czym przekazują je w formie skoordynowanych sygnałów za pośrednictwem nerwów trzewnych, nerwu błędnego i prawdopodobnie neurohormonów (somatostatyna) na komórki wysp trzustkowych. U psów z przetoką przełyku następuje wyraźny wzrost insulinemii podczas pozornego karmienia, jednak uprzednie znieczulenie jamy ustnej niweluje ten odruch. Nie wystąpi on także, jeżeli zwierzęciu podać zamiast glukozy sztuczny środek słodzący. U ludzi obserwuje się również przyrost insulinemii (IRI) we krwi pod wpływem bodźców wzrokowych i węchowych. Wpływ stymulacji adrenergicznej i cholinergicznej komórek B uwidacznia się tylko w razie pobudzenia ich czynności substratami metabolicznymi (glukoza, arginina). Odnerwienie trzustki i jej przeszczepienie nie znosi wpływu tych substratów na wydzielanie insuliny i ten fakt jest wykorzystywany w próbach leczenia cukrzycy przeszczepem całej trzustki czy tylko samych komórek B. W związku z tym uważa się, że rola autonomicznego układu nerwowego sprowadza się w zasadzie do modulowania wpływu innych bodźców działających na komórki B i pozostałe komórki wysp trzustkowych. Jest jednak prawdopodobne, że wypadnięcie tego modulującego wpływu autonomicznego układu nerwowego z całości systemu regulacji wydzielania insuliny może powodować konsekwencje o znaczeniu klinicznym. Doniesiono, że u chorych na cukrzycę typu 2 modulujący wpływ blokowania receptorów cg i B-adrenergicznych komórek B oraz stymulacji i blokowania receptorów cholinergicznych komórek A i B zaznacza się słabiej aniżeli u ludzi zdrowych, co może być rezultatem uszkodzenia w tej chorobie autonomicznego układu nerwowego. Na uwagę zasługuje także prawie zupełny brak unerwienia wysp trzustkowych u myszy kolczastej (Acomys cahirinus), która przekarmiana w hodowli laboratoryjnej łatwo zapada na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Psychika dziecka chorego na cukrzycęCukrzyca, jak każda przewlekła choroba, stwarza wiele problemów adaptacyjnych. Konieczność przestrzegania diety, codziennego wstrzykiwania insuliny, świadomość zagrożenia stanem niedocukrzenia krwi lub kwasicą …
- Przemijająca nietolerancja glukozyStan ten określano dawniej nazwą cukrzycy przemijającej lub utajonej (diabetes mellitus transitorius vel latens, transient, letal, suspected diabetes). Rozumie się przezeń okresowe …
- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u chorych na cukrzycęU ludzi chorych na cukrzycę reakcja metaboliczna na wysiłek fizyczny może być odmienna aniżeli u zdrowych, co zależy od szczegółowej roli insuliny, …
- Neuropatia układu autonomicznegoUszkodzenie nerwów układu autonomicznego w cukrzycy daje liczne i zróżnicowane objawy, co jest wynikiem rozległej funkcji regulacyjnej tego układu w organizmie. Zmiany …
- Komórki PPTen typ komórek występuje najobficiej w wyspach mieszczących się w tylnej części głowy trzustki, w sumie jednak jest ich w całej trzustce …
Fonoholizm. Smartfon – przedmiot użyteczny czy niebezpieczny?
W ostatnim czasie telefony komórkowe stały się przedmiotem, bez którego nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania. Używamy ich do pracy, organizacji codziennych …- Stosowanie pochodnych biguaniduLeczenie pochodnymi biguanidu rozpoczyna się od dawek małych, stopniowo zwiększając je aż do osiągnięcia dawki terapeutycznej lub do wystąpienia objawów nietolerancji. Efekt …
- Inne choroby skóryDonoszono o częstym występowaniu w cukrzycy takich dermatoz, jak: liszaj płaski (lichen planus), liszaj twardzinowy i zanikowy (lichen sclerosus et atrophicus), łuszczyca …
- Przewlekłe powikłania cukrzycyCechą charakterystyczną dla grupy zmian narządowych, określanych mianem przewlekłych powikłań cukrzycy, jest ich powolny — rozciągający się na wiele lat — rozwój, …
- Rokowanie i zapobieganie nefropatii cukrzycowejRokowanie. Do czasu leczenia substytucyjnego dializami, a zwłaszcza przeszczepieniem obcej nerki, rokowanie było złe. Chorzy od pojawienia się dużego białkomoczu nie żyją …
- Leczenie cukrzycy pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu stanowią drugą grupę skutecznie działających doustnych leków przeciwcukrzycowych. Od pochodnych sulfonylomocznika różnią się strukturą chemiczną, mechanizmem działania oraz zakresem wskazań. …
Najnowsze komentarze