Przyczyną tych owrzodzeń jest uszkodzenie skóry i duża podatność tkanek na zakażenie. Około połowy wszystkich zmian martwiczych na stopie ma takie właśnie podłoże i krążenie w niej jest prawidłowo zachowane. Najczęściej bezpośrednią przyczyną owrzodzenia jest ucisk (modzele), pęknięcie suchej skóry, zakażenie grzybicze, uraz mechaniczny lub termiczny. Umiejscowienie i wygląd tych owrzodzeń są nieco inne niż zgorzeli naczyniopochodnej. Występują najczęściej w miejscach narażonych na ucisk (na podeszwie okolica główek I i II kości śródstopia, zewnętrzny brzeg V palca, okolica kostki lub pięty), mają wałowaty lub podminowany brzeg, ich dno pokrywa ropna wydzielina i strzępki tkanek. Skóra w ich otoczeniu jest ciepła i nieraz wyczuwa się tętno w tętnicach stopy. W obrębie owrzodzeń obecne są liczne kolonie bakterii zarówno Gramjdodatnich, jak i Gram-ujemnych, takich jak gronkowiec złocisty, paciorkowce, bakterie z rodzaju Pioteus oraz Pseudomonas aeruginosa. Coraz większego znaczenia patogennego w tych owrzodzeniach nabierają bakterie beztlenowe. W takich przypadkach przy ucisku skóry stwierdza się objaw trzeszczenia, zaś badanie radiologiczne uwidacznia obecność gazu. Chociaż rokowanie w owrzodzeniach jest na ogół lepsze niż w zgorzeli, mogą one — zwłaszcza w razie współistnienia choroby naczyniowej nóg — stać się punktem wyjścia dla głębokiej ropowicy stopy, szerzącej się wzdłuż ścięgien i powięzi, i wówczas wymagają interwencji chirurgicznej. Rozpoznanie. Zwykłe badanie neurologiczne pozwala wykryć odchylenia dopiero w zaawansowanej przewlekłej neuropatii symetrycznej. Wczesne wykrycie zaburzeń czucia umożliwia natomiast badanie wibracji. Jest ono proste i można je wykorzystać do badania dużych grup ludności, pod warunkiem opracowania metod standardowych. Najdokładniejszą jednak metodą badania w tym zespole (podobnie jak i w mononeuropatiach) jest określenie szybkości przewodzenia w nerwach czuciowych i ruchowych. Opóźnienie przewodzenia, które prawidłowo wynosi 50—60 m/s, stwierdza się już na początku choroby i zwykle normalizuje się ono pod wpływem skutecznego leczenia. W cukrzycy długotrwałej zwolnienie przewodzenia kształtuje się na ogół proporcjonalnie do klinicznego obrazu neuropatii i zwykle jest większe w nerwach czuciowych niż ruchowych. Zjawiskiem zasługującym na uwagę i dotąd nie wytłumaczonym jest lepsze znoszenie niedokrwienia przez nerwy ludzi chorych na cukrzycę; w tych przypadkach zwolnienie lub zahamowanie przewodzenia następuje później niż u ludzi zdrowych. Badanie przewodzenia w nerwach jest przeprowadzane tylko w odpowiednio wyposażonych i wyspecjalizowanych pracowniach, co znacznie ogranicza możliwość jego wykonania.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Proinsulina we krwiProinsulina stanowi około 6% aktywności insulinowej (IRI) ekstrahowanej z trzustki i podobną proporcję tego prohormonu w odniesieniu do wartości IRI stwierdza się …
- Metoda przeponowaJej podstawą jest zjawisko pobudzania przez insulinę pobierania glukozy z otoczenia i syntezy glikogenu przez izolowaną przeponę szczura. Za wskaźniki przemiany glukozy …
- okulary Prada
- Próby obciążenia insuliną i glukoząPróba Himswortha w swoim klasycznym wykonaniu obejmuje 2 kolejne testy: w pierwszym badany otrzymuje doustnie 30 g glukozy na 1 m2 powierzchni …
- Powikłania leczenia insulinąInsulina jest lekiem z wyboru w terapii cukrzycy, gdyż umożliwia rzeczywistą substytucję niedoboru (bezwzględnego i względnego) tego hormonu, jednak w czasie jej …
- Przekaźniki interakcji insuliny z receptorem insulinowymPowiązanie interakcji insuliny ze swoistym receptorem błony komórkowej z dalszymi wpływami tego hormonu nie jest dotąd wyjaśnione, a przytoczone poniżej mechanizmy są …
- Praca pielęgniarki.Wielu z nas przebywając w szpitalu zastanawia się na czym polega praca poszczególnych osób spotykanych w tym budynku. Najczęściej do czynienia mamy …
- Czynności wydzielnicze komórek B w cukrzycy typu 1Jak dotąd, oznaczanie peptydu C we krwi znajduje zastosowanie w ocenie resztkowej czynności wydzielniczej komórek B w cukrzycy typu 1, zwłaszcza w …
- Neuropatia inne zaburzenia i nagłe zgonyDo obrazu neuropatii wegetatywnej należą zaburzenia czynności gruczołów potowych, wyrażające się regionalnym zwiększeniem (głowa, górna część tułowia) lub zmniejszeniem (dolna część tułowia, …
Przygotowania do wesela – od czego je rozpocząć? Restauracja na bankiety Bydgoszcz: wina dla gości weselnych
Przygotowanie do wesela do czas pełen stresu i nerwów. Warto odpowiednio wcześnie rozpocząć wszystkie czynności, które zagwarantują nam i naszym gościom niezapomniane …- LipogenezaKwasy tłuszczowe mogą być syntetyzowane z dowolnego prekursora, który ulega przekształceniu do acetylo-CoA. U ssaków synteza ta przebiega dwiema drogami. Jedna z …
- Inne zakażeniaW tej grupie na uwagę zasługuje ze względu na bardzo niepewne rokowanie „złośliwe” zapalenie ucha zewnętrznego (otitis extema maligna). Jest to rzadka …
Najnowsze komentarze