Do obrazu neuropatii wegetatywnej należą zaburzenia czynności gruczołów potowych, wyrażające się regionalnym zwiększeniem (głowa, górna część tułowia) lub zmniejszeniem (dolna część tułowia, nogi) potliwości, której towarzyszą zaburzenia czynności włoso- i naczynioruchowej skóry. Szczególną odmianą tych zaburzeń jest nadmierne pocenie się na twarzy na początku jedzenia, zwłaszcza niektórych potraw (np. sera). Zwiększenie przepuszczalności ściany włośniczek sprzyja występowaniu obrzęków tkanki podskórnej. Źrenice są nieco węższe i cechuje je gorsza kurczliwość i brak drżenia tęczówki pod wpływem światła. Uszkodzenie autonomicznego układu nerwowego zmienia także reakcję na hipoglikemię. Wypadnięcie objawów katecholaminowych w fazie zmniejszania stężenia glukozy we krwi powoduje, że chory nie odczuwa zbliżającego się krytycznego stanu niedocukrzenia i pierwszym jego objawem może być utrata przytomności. Nagłe zgony. U chorych z długotrwałą cukrzycą i wyraźnymi objawami neuropatii wegetatywnej, stosunkowo młodych, zaobserwowano nagłe zatrzymanie czynności serca i oddechu, które doprowadziły do zgonu. Wykluczono zawał, zaburzenia rytmu czy zaburzenia metaboliczne jako przyczynę śmierci. W części przypadków mogła ona być spowodowana nieprawidłowym odruchem ze strony serca, jednak u większości przyczyną zgonu było pierwotne zatrzymanie oddechu, które następowało w toku znieczulenia ogólnego, po wstrzyknięciu leku działającego depresyjnie na ośrodek oddechowy, w przebiegu zapalenia płuc. Przypuszcza się, że zatrzymanie oddechu w tych przypadkach jest skutkiem nieprawidłowych reakcji odruchowych na hipoksję i hiperkapnię, spowodowanych swoistym dla cukrzycy uszkodzeniem właściwych neuronów autonomicznego układu nerwowego.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Główne składniki pokarmoweIlość białka w diecie jest proporcjonalna do jej wartości energetycznej. Na ogół wystarcza zalecenie spożycia 1,0 g białka na kg masy należnej, …
- Patogeneza śpiączki ketonowejW omawianym zespole ujawniają się wszystkie następstwa ostrego niedoboru insuliny, który jest pogłębiony (i modyfikowany) przez zwiększenie wydzielania hormonów działających wobec niej …
- Glikozuria poposiłkowaGlikozuria poposiłkowa (overilow glycosuria). Są to stany, w których po spożyciu węglowodanów następuje szybko znaczny wzrost glikemii przekraczający próg nerkowy dla glukozy, …
- Pochodne biguaniduMechanizm działania stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych biguanidu nie jest związany z sekrecją insuliny. Niemniej jednak wykazano, że wywierają one niewielki wpływ …
Bezpieczne wybielanie zębów w domu – pasty do wybielania zębów
Mało kto jest zadowolony z wyglądu i koloru swoich zębów. Nie bez znaczenia jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej w warunkach domowych. Takowa …- Niekonwencjonalne sposoby podawania insulinyPodskórne wstrzyknięcia dużej dawki insuliny jeden lub kilka razy dziennie — także preparatów o działaniu przedłużonym — jest niefizjologiczne zarówno ze względu …
- Leczenie i profilaktyka powikłańPowikłania, które występują w śpiączce cukrzycowej, dzieli się na te, które są następstwem choroby, oraz na te, które są wynikiem niewłaściwej terapii. …
- Cukrzyca typu 1Stanowi ona najczęstszą postać cukrzycy wieku dziecięcego i wiele informacji dotyczących tego typu cukrzycy uzyskano, badając jego uwarunkowania, przebieg i powikłania u …
- Alergia skórna wczesnaMoże ona być miejscowa lub uogólniona. Odczyn w miejscu wstrzyknięcia insuliny pojawia się już po 2 h w postaci jasnoczerwonego nacieku niezbyt …
- Powikłania leczenia pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu są około 20 razy mniej toksyczne od pochodnych diguanidyny, jednak w czasie ich stosowania występują również powikłania, które mogą być …
- Oddział szpitalnyJest ciągle jeszcze sprawą otwartą, czy w przedstawionej strukturze organizacyjnej należy tworzyć odrębne oddziały diabetologiczne w szpitalach szczebla uniwersyteckiego lub analogicznego, czy …
Najnowsze komentarze