Układowym objawem neuropatii wegetatywnej jest hipotonia oitostatyczna, którą rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe w pozycji stojącej obniży się o ponad 4,0 kPa (30 mm Hg) w porównaniu z wartością w pozycji leżącej. Jej przyczyną jest uszkodzenie neuronów układu współczulnego i brak odruchowego skurczu naczyń w jamie brzusznej z chwilą pionizacji. Znaczna hipotonia ortostatyczna zdarza się rzadko; może wówczas powodować objawy niedokrwienia mózgu po całkowitą utratę przytomności. Hipotonię ortostatyczną pogłębia wstrzyknięcie insuliny, przy czym mechanizm tego wpływu nie jest wyjaśniony (zmniejszenie powrotu żylnego? zwiększenie przepuszczalności śródbłonka naczyniowego i zmniejszenie objętości osocza?). Poinsulinowa hipotonia może doprowadzić do utraty przytomności i bywa mylnie rozpoznawana jako stan niedocukrzenia krwi. Retencja wody w organizmie, związana z niewydolnością krążenia lub nerek, łagodzi hipotonię ortostatyczną lub powoduje całkowite jej zniknięcie. W obrębie serca uszkodzenie dotyczy w pierwszej kolejności i w większym stopniu nerwów cholinergicznych, w związku z czym zaznacza się przewaga układu współczulnego. Wyraża się ona stałym częstoskurczem, dochodzącym do 90—100/min, nie reagującym na odruchy fizjologiczne ani na bodźce farmakologiczne. Charakterystycznym objawem neuropatii serca jest zniesienie niemiarowości oddechowej, zależnej od bodźców przekazywanych przez nerw błędny. W późniejszym okresie dochodzi także do uszkodzenia nerwów adrenergicznych w sercu; czynność serca ulega zwolnieniu, natomiast pogłębia się brak reaktywności na bodźce fizjologiczne i farmakologiczne. Zaburzenie unerwienia serca i spowodowane tym nadmierne obciążenie tego narządu składają się na bardziej wielorakie jego uszkodzenie w cukrzycy, określane mianem kardiopatii cukrzycowej. Skutkiem uszkodzenia czuciowych nerwów układu autonomicznego w sercu jest względnie częsty bezbólowy przebieg zawału mięśnia sercowego u chorych na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu 2W przeciwieństwie do cukrzycy typu 1, w typie 2 tej choroby zmiany w wyspach są niewielkie i mało swoiste. Większość zmian stwierdzanych …
- Substancje resztkoweJuż bardzo dawno zauważono, że jarzyny wyraźnie poprawiają tolerancję węglowodanów przez chorych na cukrzycę i fakt ten był nawet powodem poszukiwania w …
Stany zapalne stawów: leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego Szczecin
Na świecie występuje wiele poważnych chorób, których nie wolno w żaden sposób lekceważyć. Oczywiście bardzo niebezpieczne są przede wszystkim różnego rodzaju stany …- Zmiany stawów i okołostawowe w cukrzycyW cukrzycy można wyróżnić 3 rodzaje zmian w stawach i w okołostawowej tkance łącznej, które zależą od występujących w tej chorobie zaburzeń …
- Antygenowość i immunogenność insulinyInsulina, podobnie jak wszystkie inne hormony białkowe, ma właściwości antygenu. Wprowadzona drogą pozajelitową powoduje u wyższych kręgowców odpowiedź komórek immunologicznie kompetentnych (limfocytów …
- Rozpoznanie różnicowe cukrzycy idiopatycznejW rozpoznaniu cukrzycy idiopatycznej, czyli typu 1 i 2, należy uwzględnić: 1. Cukromocze na innym tle. 2. Hiperglikemie w przebiegu różnych chorób …
Słodkości w zdrowej diecie: ekologiczne słodycze. Bezglutenowe słodycze
Wielu z nas nie wyobraża sobie diety bez słodyczy – nie musimy z nich jednak rezygnować całkowicie. Batony, cukierki i mleczne czekolady …- Pierwotne uszkodzenie komórek SchwannaGłównym czynnikiem uszkadzającym komórki Schwanna w cukrzycy jest nadmierne nagromadzenie się w nich sorbitolu, stanowiącego pośredni produkt szlaku poliowego. Komórki te zawierają …
- Zwiększenie tkankowego zużytkowania glukozyTo zjawisko tłumaczono zwiększoną przepuszczalnością błon komórkowych dla glukozy i innych metabolitów w warunkach niedotlenienia komórek i nasilonej glikolizy, swoistym dla biguanidów …
Jedzenie na domową imprezę – pizza w nocy na telefon. Pizzerie Warszawa
Tak zwane domówki cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi. To tanie i wygodne rozwiązanie na zorganizowanie niewielkiego przyjęcia urodzinowego, spotkania z …- Wyspy trzustkoweRóżnicowanie komórek wchodzących w skład wysp trzustkowych staje się widoczne u człowieka już od 9 tygodnia życia płodowego, zaś około 23 tygodnia …
Najnowsze komentarze