Układowym objawem neuropatii wegetatywnej jest hipotonia oitostatyczna, którą rozpoznaje się, gdy ciśnienie skurczowe w pozycji stojącej obniży się o ponad 4,0 kPa (30 mm Hg) w porównaniu z wartością w pozycji leżącej. Jej przyczyną jest uszkodzenie neuronów układu współczulnego i brak odruchowego skurczu naczyń w jamie brzusznej z chwilą pionizacji. Znaczna hipotonia ortostatyczna zdarza się rzadko; może wówczas powodować objawy niedokrwienia mózgu po całkowitą utratę przytomności. Hipotonię ortostatyczną pogłębia wstrzyknięcie insuliny, przy czym mechanizm tego wpływu nie jest wyjaśniony (zmniejszenie powrotu żylnego? zwiększenie przepuszczalności śródbłonka naczyniowego i zmniejszenie objętości osocza?). Poinsulinowa hipotonia może doprowadzić do utraty przytomności i bywa mylnie rozpoznawana jako stan niedocukrzenia krwi. Retencja wody w organizmie, związana z niewydolnością krążenia lub nerek, łagodzi hipotonię ortostatyczną lub powoduje całkowite jej zniknięcie. W obrębie serca uszkodzenie dotyczy w pierwszej kolejności i w większym stopniu nerwów cholinergicznych, w związku z czym zaznacza się przewaga układu współczulnego. Wyraża się ona stałym częstoskurczem, dochodzącym do 90—100/min, nie reagującym na odruchy fizjologiczne ani na bodźce farmakologiczne. Charakterystycznym objawem neuropatii serca jest zniesienie niemiarowości oddechowej, zależnej od bodźców przekazywanych przez nerw błędny. W późniejszym okresie dochodzi także do uszkodzenia nerwów adrenergicznych w sercu; czynność serca ulega zwolnieniu, natomiast pogłębia się brak reaktywności na bodźce fizjologiczne i farmakologiczne. Zaburzenie unerwienia serca i spowodowane tym nadmierne obciążenie tego narządu składają się na bardziej wielorakie jego uszkodzenie w cukrzycy, określane mianem kardiopatii cukrzycowej. Skutkiem uszkodzenia czuciowych nerwów układu autonomicznego w sercu jest względnie częsty bezbólowy przebieg zawału mięśnia sercowego u chorych na cukrzycę.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Postępowanie w czasie poroduPrzebieg porodu powinien być kontrolowany równocześnie przez położnika, internistę (diabetologa) i pediatrę. Obecnie najchętniej odczekuje się do porodu siłami natury (między 38 …
- Powikłania leczenia cukrzycy pochodnymi sulfonylomocznikaNiebezpieczeństwa spowodowane niepożądanymi objawami przy stosowaniu pochodnych sulfonylomocznika są podobne, jednak ich częstość i nasilenie są różne, w zależności od podawanego leku. …
- Zmiany anatomopatologiczne w cukrzycyZmiany morfologiczne, które stwierdza się w cukrzycy, można podzielić na takie, które wiążą się z etiologią tej choroby, oraz na ujawniające się …
- Ogólne wpływy insulinyPrzytaczane najczęściej mechanizmy ogólnego działania insuliny stanowią poniekąd historyczny przegląd postępu badań w dziedzinie poznawania molekularnych podstaw funkcjonowania komórki i jej struktur. …
- Leczenie uzdrowiskoweW Polsce, podobnie jak w niektórych innych krajach, utworzono dla chorych na cukrzycę (oddzielnie dla dorosłych i dla dzieci) oddziały specjalistyczne w …
- Patogeneza śpiączki ketonowejW omawianym zespole ujawniają się wszystkie następstwa ostrego niedoboru insuliny, który jest pogłębiony (i modyfikowany) przez zwiększenie wydzielania hormonów działających wobec niej …
- Cukrzyca ciężarnychCukrzyca ciężarnych (diabetes gravidarum, gestational diabetes). Jest to przejściowe zaburzenie przemiany węglowodanów, wyrażające się hiperglikemią i cukromoczem, które pojawia się u zdrowych …
- SomatostatynaSomatostatyna została po raz pierwszy wyizolowana z podwzgórza i tak nazwana ze względu na właściwość hamowania wydzielania hormonu wzrostu (somatotropin release-inhibitory factor, …
- Neuropatia cukrzycowaPod nazwą neuropatia cukrzycowa (neuropathia diabetica) rozumie się różnego rodzaju uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, występujące w cukrzycy i przyczynowo z nią związane. …
- Przewlekłe powikłania cukrzycyCechą charakterystyczną dla grupy zmian narządowych, określanych mianem przewlekłych powikłań cukrzycy, jest ich powolny — rozciągający się na wiele lat — rozwój, …
- Wpływ pracy mięśniowej na przemianę węglowodanów u chorych na cukrzycęU ludzi chorych na cukrzycę reakcja metaboliczna na wysiłek fizyczny może być odmienna aniżeli u zdrowych, co zależy od szczegółowej roli insuliny, …
Najnowsze komentarze