Podskórne wstrzyknięcia dużej dawki insuliny jeden lub kilka razy dziennie — także preparatów o działaniu przedłużonym — jest niefizjologiczne zarówno ze względu na drogę wprowadzenia hormonu do organizmu, jak i ze względu na dużą ilość jednorazowo podawanego hormonu, co znajduje odzwierciedlenie w wysokim poziomie jego stężenia we krwi bezpośrednio po wstrzyknięciu. Zdaniem niektórych autorów okresowy hiperinsulinizm, będący następstwem podskórnego wstrzykiwania terapeutycznych dawek insuliny( może mieć istotne znaczenie w rozwoju powikłań naczyniowych w cukrzycy. Podejmowane Obecnie wysiłki, zmierzające do naśladowania naturalnych rytmów wydzielania insuliny, obejmują przewlekłe podawanie insuliny w postaci ciągłego wlewu oraz — w postaci uproszczonej — wielokrotne w ciągu dnia wstrzykiwanie małych dawek insuliny krótko działającej. Ciągły wlew insuliny. Istniejące obecnie systemy wlewu insuliny dzieli się na 2 rodzaje. Pierwszy, zwany systemem „zamkniętej pętli”, a potocznie nazywany „sztuczną trzustką”, polega na automatycznym (komputerowym) sprzężeniu ilości podawanego przez pompę hormonu z wartościami glikemii rejestrowanymi równocześnie przez swoisty czujnik glukozowy. Jedynym dotychczas w praktyce stosowanym urządzeniem tego typu jest Biostator firmy Miles. Jest to urządzenie nieprzenośne i chory „przywiązany” do niego musi pozostawać w łóżku. Biostator okazał się bardzo pomocny w salach intensywnego nadzoru metabolicznego w leczeniu śpiączek cukrzycowych. Ponadto stosowano go u chorych na cukrzycę podczas porodu. Jest on też szeroko wykorzystywany w pracach badawczych. Drugi system, zwany systemem „otwartej pętli”, polega w istocie na ciągłym wlewie insuliny, najczęściej podskórnym, ale także dożylnym, domięśniowym, a nawet dootrzewnowym, przez uprzednio zaprogramowaną pompę strzykawkową. Szybkość wlewu, czyli program pompy, ustala się na podstawie uprzednio wykonanych oznaczeń glikemii. Wprowadzenie „suchych testów”, umożliwiających szybkie oznaczenie stężenia glukozy we krwi, w dużym stopniu pomniejsza tę niedogodność. Dalszy rozwój tego typu urządzeń idzie w kierunku miniaturyzacji pompy, źródła energii i ułatwienia programowania. Wytwarzane obecnie aparaty do wlewu insuliny typu „otwartej pętli” mają masę 200—300 g i są tak niewielkie, że mogą być noszone przez chorych, umocowane np. na brzuchu, udzie lub ramieniu. Dotychczas urządzenia te stosowano przez okres od kilkunastu miesięcy do 2—3 lat u małych grup chorych. Zapewniają one lepszą kontrolę cukrzycy, jednak z ich użyciem związane są pewne niedogodności (w czasie snu, kąpieli), a nawet niebezpieczeństwa będące wynikiem zarówno usterek technicznych, jak i ryzyka hipoglikemii. Dlatego ostatecznej oceny przydatności tego typu urządzeń w przewlekłym leczeniu cukrzycy będzie można dokonać dopiero po dostatecznie długim czasie obserwacji.
O autorze
Podobne wpisy
Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycy
23 października 2017
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Problemy leczenia cukrzycy u dzieciLeczenie cukrzycy dziecięcej (podobnie jak i cukrzycy wieku młodzieńczego) cechują odrębności będące wynikiem tego, że ma ono na celu nie tylko doraźne …
- Polipeptyd trzustkowyJak dotąd, niewiele wiadomo o wpływie tego peptydu na czynność komórek B. W badaniach doświadczalnych stwierdzono, że u niektórych gatunków zwierząt (mysz, …
Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Ciśnieniomierze nadgarstkowe to aparaty służące do pomiaru ciśnienia. W dzisiejszych czasach pozwala to nam na kontrolowaniu codziennie w domu, dzięki odpowiednio zakupionemu …- Śpiączka ketonowaNajlepiej poznana i najczęściej występująca jest śpiączka cukrzycowa rozwijająca się w przebiegu kwasicy ketonowej. Wiele dokładnych badań biochemicznych i studiów klinicznych dotyczących …
- Proinsulina in vivoNajprostszym wytłumaczeniem silniejszego biologicznego działania proinsuliny in vivo aniżeli in vitro jest założenie, że jej część zostaje w organizmie przekształcona do insuliny. …
- Nauczanie pacjentówPodejmując szkolenie chorego na cukrzycę należy uwzględnić jego wiek, rodzaj cukrzycy, stan emocjonalny, poziom wykształcenia, zdolność przyswojenia sobie wiadomości, a także sytuację …
Błonnik witalny opinie, błonnik oczyszczający
Panie, które chcą skutecznie zadbać o swoje zdrowie muszą się odpowiednio za to zabrać. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości …- Połączenia międzykomórkowePomiędzy komórkami wysp istnieją połączenia, które występują także w innych tkankach i narządach. Jest ich kilka rodzajów. Połączenia typu przylegania, zwane desmosomami, …
- Małżeństwo i planowanie rodzinyJest to problem głównie chorych na cukrzycę typu 1, gdyż ona właśnie jest najczęstsza w wieku, w którym wstępuje się w związek …
- Mechanizm cybernetycznyMechanizm wpływu stężenia glukozy w płynie zewnątrzkomórkowym na wytwarzanie i wydzielanie insuliny jest prawdopodobnie podwójny. Pierwszy z nich można nazwać mechanizmem cybernetycznym, …
Najlepsze źródła antyoksydantów – Grecka oliwa z oliwek sklep internetowy.
Antyoksydanty stanowią bardzo ważny składnik naszej diety – to one zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, regulują poziom cukru, polecane są także osobom, …
Najnowsze komentarze