Jest to stan, który odpowiada według dawniejszych określeń cukrzycy chemicznej (diabetes mellitus chemicus, Chemical diabetes) lub tzw. przypadkom granicznym (borderline cases). Stężenie glukozy we krwi na czczo jest tu prawidłowe, natomiast po spożyciu testowej dawki tego cukru (75 g) wzrasta powyżej wartości uznanych za „normę”, nie przekraczając jednak granicy wyznaczającej rozpoznanie cukrzycy. Sprawa, jak dalece nieprawidłowa tolerancja glukozy stanowi zagrożenie wystąpieniem jawnej postaci cukrzycy, czyli fazę poprzedzającą rozwój tej choroby, nie jest dotąd jednoznacznie rozstrzygnięta. We wspomnianych badaniach prospektywnych, obejmujących okres 10-letniej obserwacji osób zaliczonych do grupy „przypadków granicznych”, poprawa stanu metabolicznego występowała ponad 3 razy częściej aniżeli pogorszenie w kierunku cukrzycy, przy czym istotnym predyktorem okazał się poziom glikemii na czczo. Należy sądzić, że nieprawidłowa tolerancja glukozy stanowi zróżnicowaną grupę zaburzeń przemiany węglowodanów i że tylko u części osób stanowi zapowiedź wystąpienia jawnej cukrzycy — najczęściej typu 2, rzadko typu 1 lub 3. U ludzi otyłych po redukcji nadmiaru masy ciała z reguły obserwuje się poprawę lub remisję do prawidłowego stanu metabolicznego. Nie jest wyjaśnione, jak dalece to łagodne zaburzenie tolerancji glukozy zwiększa możliwość rozwoju powikłań naczyniowych, obserwowanych w późnym okresie cukrzycy. Jak wynika z prospektywnej analizy umieralności wśród osób zaliczonych do „przypadków granicznych”, zagraża ono głównie wystąpieniem choroby dużych naczyń. Powikłania typu mikroangiopatii (retinopatię) natomiast obserwowano w tego typu badaniach jedynie u osób, u których glikemia w 2 h doustnego testu tolerancji glukozy przekraczała 11,1 mmol/1 (200 mg%), czyli których należało sklasyfikować jako chorych na cukrzycę. W świetle tych wszystkich faktów rozpoznanie nieprawidłowej tolerancji glukozy, zwłaszcza u osób w wieku poniżej 50 lat, należy w dalszym ciągu traktować jako stan zagrożenia cukrzycą i rozwojem choroby dużych naczyń i osoby z takim rozpoznaniem objąć bardziej wnikliwym nadzorem medycznym.
O autorze
Podobne wpisy
Przeciwwskazania do stosowania pochodnych sulfonylomocznika w leczeniu cukrzycy
23 października 2017
Pierwotne uszkodzenie włókna osiowego związane z zaburzeniem przemiany mioinozytolu
22 października 2017
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wyspiak wydzielający glukagonHormonalnie czynne guzy wychodzące z komórek A wysp trzustkowych dają charakterystyczny zespół objawów, na który składają się: i) zmiany skórne w postaci …
- Pierwotne uszkodzenie włókna osiowego związane z zaburzeniem przemiany mioinozytoluZawartość tego cyklicznego poliolu, będącego jednym z 9 stereoizomerów inozytolu i mającego uznane działanie biologiczne, jest w nerwach obwodowych 30 razy większa …
- Utlenianie kwasów tłuszczowychUtlenianie kwasów tłuszczowych rozpoczyna się od ich aktywacji przez przejście w tioestry koenzymu A (acylo-CoA) przy udziale tiokinaz (ligaz) i ATP. Ponieważ …
- Hamowanie resyntezy glukozy w wątrobieZjawisko to wykazano w badaniach doświadczalnych, przeprowadzonych na zwierzętach, pośrednio zostało też potwierdzone u ludzi. Jest więc prawdopodobne, że przyczynia się ono …
- Przemiana węglowodanów, tłuszczów i białek w hormonie wzrostuPrzemiana węglowodanów.Hormon wzrostu powoduje degranulację komórek B wysp trzustkowych, zaś w razie dłuższego stosowania — zwyrodnienie tych komórek. Równocześnie na początku zwiększa …
- Jony wapnioweZ przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika, że w procesie stymulacji wydzielania insuliny przez glukozę, podobnie zresztą jak i przez bodźce nieglukozowe, …
- Oś jelitowo-trzusłkowaHormony, jelitowe obdarzone właściwościami inkretyny pełnią ważną funkcję fizjologiczną w regulacji wydzielania insuliny (a także innych hormonów wysp trzustkowych), powodując wyrzut tego …
Słodkości w zdrowej diecie: ekologiczne słodycze. Bezglutenowe słodycze
Wielu z nas nie wyobraża sobie diety bez słodyczy – nie musimy z nich jednak rezygnować całkowicie. Batony, cukierki i mleczne czekolady …- Inne objawy niepożądaneStany niedocukrzenia krwi u chorych przyjmujących pochodne biguanidu występują bardzo rzadko i to zwykle wówczas, gdy leki te są stosowane razem z …
- Próba doustnego obciążenia glukoząWykonuje się ją, podając do spożycia glukozę jednorazowo w dawce 50 g (30 g na m2 powierzchni ciała lub 0,8 g na …
- Wpływ insuliny na przemianę aminokwasów i białekInsulina jest hormonem anabolicznym, zwiększającym syntezę i hamującym rozpad białka. Dotychczas poznano następujące jej wpływy na przemianę aminokwasów i syntezę białek: 1. …
Najnowsze komentarze