Na ukształtowanie się obrazu klinicznego cukrzycy składają się z jednej strony zróżnicowane czynniki etiologiczne, doprowadzające do bezwzględnego lub względnego niedoboru insuliny, z drugiej zaś dość jednorodne dla całej grupy cukrzyc następstwa metaboliczne i strukturalne tego niedoboru, stanowiące o patogenezie choroby. Te ostatnie znajdują diagnostyczny wykładnik w zwiększeniu stężenia glukozy we krwi i według definicji WHO cukrzyca (wszystkie jej typy) jest stanem przewlekłej hiperglikemii, W istocie rzeczy hiperglikemia jest czynnikiem determinującym występowanie głównych dolegliwości i objawów cukrzycy, a jej zmniejszenie i normalizacja stanowią uznane kryteria skuteczności leczenia. Skupienie w poszczególnych typach (i podtypach) cukrzycy dolegliwości i objawów wspólnych, zależnych od tych samych zaburzeń patogenetycznych, oraz dolegliwości i objawów odróżniających, uwarunkowanych odmienną etiologią tej choroby, sprawia, że ustalenie rozpoznania właściwego typu cukrzycy nie zawsze jest łatwe, czy wręcz możliwe. W tym celu niezbędna jest wnikliwa analiza informacji, uzyskanych od pacjenta i (lub) jego otoczenia, oraz objawów przedmiotowych, a także wykorzystanie badań pomocniczych, których zakres systematycznie się rozszerza. Szczególne znaczenie mają badania typu laboratoryjnego, ukierunkowane na wykrycie odchyleń w przemianie węglowodanów, gdyż one decydują o ostatecznym rozpoznaniu cukrzycy. Ponadto umożliwiają one stwierdzenie choroby także wówczas, gdy dolegliwości i objawy są tak nikłe, że uchodzą uwagi chorego i jego otoczenia, jak również pozwalają ustalić stan zagrożenia (ryzyka) cukrzycą. Postulat wczesnego i dokładnego rozpoznania typu (podtypu) cukrzycy jest oczywisty: jest ono niezbędne dla podjęcia właściwego leczenia, zapobiegania powikłaniom i rokowania.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Mechanizm działania glukagonuMechanizm działania glukagonu sprowadza się do jego interakcji ze swoistymi receptorami błon różnych komórek (hepatocyty, komórki B i D wysp trzustkowych, adypocyty, …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie encefalopatii cukrzycowejKliniczne ujawnienie się choroby naczyniowej nóg w cukrzycy poprzedza różnie długi okres, w którym chory nie zgłasza żadnych dolegliwości, a badaniem przedmiotowym …
- Nieswoiste zakażenia układu oddechowegoSpośród wszystkich infekcji zapalenia płuc u chorych na cukrzycę stanowią obok zakażeń dróg moczowych i nerek najczęstszą przyczynę zgonu. Bakteriami chorobotwórczymi są: …
- Małżeństwo i planowanie rodzinyJest to problem głównie chorych na cukrzycę typu 1, gdyż ona właśnie jest najczęstsza w wieku, w którym wstępuje się w związek …
- Metody radioimmunologiczneZastosowana po raz pierwszy do oznaczania insuliny metoda ta znalazła szerokie zastosowanie w badaniach innych hormonów peptydowych i substancji, które sprzężone z …
- Śpiączka ketonowaNajlepiej poznana i najczęściej występująca jest śpiączka cukrzycowa rozwijająca się w przebiegu kwasicy ketonowej. Wiele dokładnych badań biochemicznych i studiów klinicznych dotyczących …
- Oświata zdrowotnaNauczanie o cukrzycy powinno objąć także szersze kręgi społeczeństwa. Będąc chorobą społeczną i cywilizacyjną o coraz szerszym zasięgu, stanowi ona zagrożenie dla …
- Utlenianie kwasów tłuszczowychUtlenianie kwasów tłuszczowych rozpoczyna się od ich aktywacji przez przejście w tioestry koenzymu A (acylo-CoA) przy udziale tiokinaz (ligaz) i ATP. Ponieważ …
- Wpływ pochodnych sulfonyłomocznika na wątrobęDowodem tego wpływu jest zwiększenie zawartości glikogenu w wątrobie, który’obserwuje się stale u zwierząt i u ludzi otrzymujących te leki. Uważa się, …
- Rozpoznanie zaburzeń przemiany węglowodanówDo badań laboratoryjnych pomocnych w rozpoznaniu zaburzeń przemiany węglowodanów i mających stąd istotne znaczenie w diagnostyce i kontroli wyrównania cukrzycy należy oznaczenie …
- Próby steroidowo-glukozoweZałożeniem tej grupy prób jest ujawnienie utajonej nietolerancji glukozy przez podanie glikokortykosteroidu i następcze obciążenie glukozą. Istnieje kilka modyfikacji tego typu badania; …
Najnowsze komentarze