Nie ma specjalnej klasyfikacji nefropatii cukrzycowej, natomiast dynamika zmian zachodzących w nerkach przejawia się stopniowo zwiększającym się białkomoczem, który jest głównym objawem tego zespołu. W okresie poprzedzającym jawną proteinurię, stwierdzaną zwykłymi metodami laboratoryjnymi, utratę albumin z moczem można wykazać czulą metodą radioimmunologiczną. Później następuje faza białkomoczu okresowego i wreszcie białkomocz utrzymuje się stale i może osiągać znaczne nasilenie (powyżej 5 g/d). We wcześniejszym okresie nefropatii cukrzycowej głównym składnikiem wydalanego białka są albuminy (białkomocz selektywny), natomiast w zaawansowanej fazie tego zespołu obok albumin wydalane są z moczem także białka o większej masie cząsteczkowej (białkomocz nieselektywny). Zwykle równocześnie z białkomoczem pojawia się nadciśnienie, które stwierdza się u 80—90% chorych z nefropatią cukrzycową. Jest to najczęściej nadciśnienie umiarkowane z małą aktywnością reninową osocza i zmniejszonym wytwarzaniem aldosteronu, spowodowane retencją wody i soli. Następstwem białkomoczu jest hipoalbuminemia, występowanie obrzęków tkanki podskórnej i przesięków do jam ciała. Skojarzenie białkomoczu, nadciśnienia i obrzęków z guzkową postacią stwardnienia kłębuszków nerkowych (glomerulosclerosis nodosa) nazywano dawniej zespołem Kimmelstiela-Wilsona, obecnie jednak powszechnie używa się bardziej szerokiego określenia nehopatia cukrzycowa, w której nie zawsze wyżej wymienione objawy występują równocześnie. W zaawansowanej nefropatii cukrzycowej zapotrzebowanie na insulinę zmniejsza się. Tłumaczy się to z jednej strony utratą łaknienia, niedostatecznym odżywieniem i chudnięciem, z drugiej zaś zmniejszeniem udziału nerek w unieczynnianiu insuliny i ograniczeniem glukoneogenezy nerkowej. Należy dodać, ze skuteczne przeszczepienie nerki pacjentom z nefropatią cukrzycową powoduje u nich wzrost zapotrzebowania na insulinę (niezależny od wpływu stosowanych wówczas w celu immunosupresji glikokortykosteroidów). W okresie schyłkowym nefropatii cukrzycowej (w mocznicy) u prawie wszystkich pacjentów stwierdza się zaawansowaną retinopatię, a u połowy z nich dochodzi do znacznego upośledzenia widzenia i do ślepoty. W tej fazie choroby występują z reguły dolegliwości i objawy neuropatii czuciowej, motorycznej i wisceropatii, objawy choroby niedokrwiennej serca i choroby naczyniowej nóg.
O autorze
Podobne wpisy
Pierwotne uszkodzenie włókna osiowego związane z zaburzeniem przemiany mioinozytolu
22 października 2017
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Powikłania leczenia pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu są około 20 razy mniej toksyczne od pochodnych diguanidyny, jednak w czasie ich stosowania występują również powikłania, które mogą być …
- Metoda przeponowaJej podstawą jest zjawisko pobudzania przez insulinę pobierania glukozy z otoczenia i syntezy glikogenu przez izolowaną przeponę szczura. Za wskaźniki przemiany glukozy …
- Wenopatia cukrzycowaW cukrzycy stwierdza się zmniejszenie napięcia żylnego, wzrost obwodowego ciśnienia żylnego oraz rozszerzenie żył, zwłaszcza w ich odcinku przylegającym do włośniczek. Te …
Ile czasu jest ważne skierowanie?
Skierowanie potrzebne jest ogólnie rzecz biorąc przed przyjęciem pacjenta przez lekarza specjalistę (kardiologa czy okulisty) w ramach NFZ, a także przed przyjęciem …- WątrobaWpływ metaboliczny insuliny w tym narządzie zaznacza się na wszystkich szlakach kontrolowanych przez ten hormon. Jedną z głównych funkcji wątroby jest utrzymanie …
- Mechanizm działania polipeptydu trzustkowegoMechanizm komórkowego działania PP nie jest dotąd znany. Z efektów, które wywołuje u ludzi, jedynie pewnymi są: hamowanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki i …
- Metabolizm matki w czasie ciążyGlukoza przenika od matki do płodu przez barierę łożyskową na zasadzie ułatwionej dyfuzji. Inne główne metabolity, jak aminokwasy, glicerol, związki ketonowe i …
- KatecholaminyHormony te, a zwłaszcza adrenalina, hamują wydzielanie insuliny, co stwierdzono w badaniach in vitro oraz in vivo. Komórki B mają receptory adrenergiczne …
- Hormony jelitowePrzed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali …
- Jony wapnioweZ przeprowadzonych w ostatnich latach badań wynika, że w procesie stymulacji wydzielania insuliny przez glukozę, podobnie zresztą jak i przez bodźce nieglukozowe, …
- Zmiany wysp trzustkowych w cukrzycy typu iZmiany morfologiczne wysp trzustkowych są w cukrzycy typu 1 bardzo widoczne i wykazują charakterystyczną dynamikę. W okresie początkowym występują — głównie u …
Najnowsze komentarze