Noworodek urodzony przez matkę chorą na cukrzycę jest mało odporny i wymaga takiej samej opieki jak wcześniaki, tzn. umieszczenia w inkubatorze o temperaturze 34°C, w atmosferze tlenowej (zawierającej do 40% tlenu) o nawilgoceniu 80—90%. Wymaga także stałego intensywnego nadzoru klinicznego i monitorowania niektórych wskaźników biochemicznych (tab. 83). Duża chorobowość i umieralność tych noworodków jest spowodowana wadami rozwojowymi oraz powikłaniami okresu noworodkowego. O ile zakres korekty wad rozwojowych jest bardzo ograniczony, o tyle możliwości opanowania powikłań okresu noworodkowego są duże i w tej dziedzinie uzyskano w ostatnich latach duży postęp. Hipoglikemia. Jest ona następstwem hiperinsulinizmu dziecka spowodowanego hiperglikemią matki (p. wyżej). Interwencji wymaga zmniejszenie glikemii poniżej 1,7 mmol/1 (30 mg%) u noworodków’ donoszonych (waga urodzeniowa 2,5 kg) i poniżej 1,1 mmol/1 (20 mg%) u noworodków nie donoszonych (waga urodzeniowa 2,5 kg). Mimo że dzieci te mają duży zapas glikogenu w wątrobie, glikogenoliza w pierwszych godzinach życia jest u nich opóźniona, prawdopodobnie wskutek zmniejszenia sekrecji glukagonu. W razie wystąpienia hipoglikemii podaje się kroplomierzem po kilka kropli 50% roztworu glukozy co 30 min przez 24 h po porodzie, później na zmianę 1—2 łyżeczki mleka kobiecego i 5% roztworu glukozy co 2 h przez pierwsze kilka dni. Można też glukozę podać dożylnie: w pierwszej godzinie życia 2— 4 ml 15% roztworu tego cukru, później zaś tenże roztwór glukozy w objętości 100 ml/kg masy ciała.Jest on klinicznym wyrazem niedojrzałości tkanki płucnej i niedoboru wytwarzanego przez pneumocyty typu 2 sujdaktanta, zapewniającego prawidłowe rozklejanie się pęcherzyków płucnych. Przypuszcza się, że przyczyną tej niedojrzałości płuc jest nadmiar insuliny wytwarzanej przez płód. Zagrożenie noworodka tym powikłaniem można przewidzieć w razie zmniejszenia się w płynie owodniowym (w 36—37 tygodniu) stosunku lecytyna-sfingomielina poniżej 2,0, w szczególności zaś w razie nieobecności w tym płynie innego fosfolipidu — fosfatydyloglicerolu. Podanie matce glikokortykosteroidów w okresie przedporodowym zmniejsza ryzyko wystąpienia tego zespołu. Objawy kliniczne obejmują trudności w oddychaniu, krztuszenie i sinicę utrzymującą się ponad 24 h. W leczeniu tego zespołu stosuje się tlen (70%) pod ciśnieniem. Mniej groźnym powikłaniem jest zachłyśnięcie się podczas porodu płynem owodniowym (wet lung syndrome) i jego niewykrztuszanie; zapobiega się temu przez odsysanie dróg oddechowych bezpośrednio po porodzie.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Czynność narządu wyspowego w cukrzycyW cukrzycy stwierdza się wyraźne zmiany ilościowe i zaburzenia czynności wszystkich rodzajów komórek wysp trzustkowych. Zachodzi przy tym wyraźna różnica pomiędzy cukrzycą …
- Obraz kliniczny cukrzycyZróżnicowanie obrazu klinicznego cukrzycy sprawiało, że już od dość dawna podejmowano próby klasyfikacji tej choroby. W ciągu ostatniego stulecia przyjmowano różne kryteria …
- GalaktozuriaPróg nerkowy dla galaktozy wynosi 0,5—1,0 mmol/1 (10— 20 mg%) i przekroczenie tej wartości z następczą galaktozurią zdarza się rzadko u dzieci …
- Rozkład posiłków w ciągu dniaW prawidłowym żywieniu chorych na cukrzycę duże znaczenie ma rozłożenie spożycia węglowodanów na możliwie dużą liczbę posiłków. Zapobiega się w ten sposób …
Powody alkoholizmu – przyczyny uzależnienia od alkoholu. Alkoholizm – jaka może być przyczyna picia?
Nie ma jednego konkretnego powodu powstawania uzależnień takich, jak na przykład alkoholizm. Przyczyny sięgania po alkohol mogą mieć różne podłoże i być …- Metody radioimmunologiczneZastosowana po raz pierwszy do oznaczania insuliny metoda ta znalazła szerokie zastosowanie w badaniach innych hormonów peptydowych i substancji, które sprzężone z …
- Zwiększenie tkankowego zużytkowania glukozyTo zjawisko tłumaczono zwiększoną przepuszczalnością błon komórkowych dla glukozy i innych metabolitów w warunkach niedotlenienia komórek i nasilonej glikolizy, swoistym dla biguanidów …
- Cykl fosfatydyloinozytoluAktywacji większości komórek towarzyszy przyspieszenie przemiany fosfolipidów, określanej mianem cyklu fosfatydyloinozytolu. Kluczową reakcją w toku tej przemiany jest rozpad fosfatydyloinozytolu, lub też …
- Choroba nerekW chorobach nerek hiperinsulinemię obserwuje się dopiero w okresie ich niewydolności, i to zwykle po stymulacji komórek B glukozą, glukagonem lub tolbutamidem. …
- Leki wpływające na układ autonomicznyDziałanie tej grupy leków zależy od tego, jakie receptory komórek B pobudzają bądź też blokują. Praktyczne znaczenie mają głównie związki hamujące wydzielanie …
- WątrobaWpływ metaboliczny insuliny w tym narządzie zaznacza się na wszystkich szlakach kontrolowanych przez ten hormon. Jedną z głównych funkcji wątroby jest utrzymanie …
Najnowsze komentarze