Powikłanie to polega na uszkodzeniu pojedynczego nerwu czuciowego lub ruchowego o cechach ostrego zapalenia (rteuritis diabetica, mononeuropathia diabetica). Czasem może być zajęte kilka nerwów równocześnie, lecz nie są to zmiany symetryczne i dotyczą nerwów przebiegających w różnych obszarach ciała (mononeuiopathia multiplex). Brak dotąd danych, które pozwoliłyby ustalić częstość występowania mononeuropatii u chorych na cukrzycę, wydaje się jednak, że powikłanie to obserwuje się rzadziej aniżeli przewlekłą neuropatię symetryczną. Prawdopodobnie na jego pojawienie się wpływa wiek, gdyż obserwuje się je głównie u ludzi starszych. Ostre zapalenie nerwu może występować w każdym okresie cukrzycy, częściej jednak spotyka się je w chorobie dłużej trwającej i wówczas może współistnieć z innymi postaciami neuropatii cukrzycowej. Nie wydaje się, by zależało ono bezpośrednio od przebiegu cukrzycy i dość często występuje w łagodnych postaciach choroby, a nawet może naprowadzić na jej rozpoznanie. Przypuszcza się, że patogeneza tego powikłania jest odmienna niż pozostałych neuropatii cukrzycowych i że bezpośrednią jego przyczyną jest nagłe niedokrwienie spowodowane zaczopowaniem naczynia odżywczego. Głównymi objawami mononeuropatii są bardzo silne bóle, o promieniowaniu charakterystycznym dla zajętego nerwu, oraz niedowłady. Najczęściej tymi zmianami są dotknięte: w kończynie dolnej — nerw udowy, nerw kulszowy i nerw strzałkowy, w kończynie górnej — nerw pośrodkowy i nerw łokciowy, w klatce piersiowej — nerwy piersiowe długie, spośród nerwów czaszkowych — nerw II, IV i VI. Mimo dramatycznego na ogół przebiegu w ciągu kilku tygodni lub miesięcy następuje całkowite wyleczenie. Rozpoznanie opiera się na tych samych zasadach co w ostrym zapaleniu nerwu poza cukrzycą. Amiotrofia cukrzycowa (amyotrophia diabetica). Jest to rzadki zespół zaliczany do niesymetrycznych powikłań neurologicznych cukrzycy. Występuje u ludzi starych, początkowo jednostronnie, i cechuje go niedowład i zanik mięśni proksymalnych (miednicy, uda), natomiast zaburzenia czucia są stosunkowo niewielkie. Wystąpienie i przebieg mogą być szybkie i powolne; w pierwszym przypadku zmiany zwykle dość szybko cofają się. Zespół ten cechuje jednak skłonność do nawrotów po tej samej lub przeciwnej stronie. Badanie elektromiograficzne wykazuje zmiany zarówno w mięśniach, jak i nerwach. W obrazie histologicznym widoczny jest zanik włókien mięśniowych, którego zakres nie odpowiada ani jednostkom motorycznym, ani określonym strefom ukrwienia. Uważa się, że jest to szczególna postać niesymetrycznej neuropatii motorycznej, w której uszkodzenie dotyczy korzeni nerwowych, a nie pojedynczych nerwów obwodowych.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Alergia skórna wczesnaMoże ona być miejscowa lub uogólniona. Odczyn w miejscu wstrzyknięcia insuliny pojawia się już po 2 h w postaci jasnoczerwonego nacieku niezbyt …
- Rozpoznanie różnicowe cukrzycy idiopatycznejW rozpoznaniu cukrzycy idiopatycznej, czyli typu 1 i 2, należy uwzględnić: 1. Cukromocze na innym tle. 2. Hiperglikemie w przebiegu różnych chorób …
- Mechanizm działania polipeptydu trzustkowegoMechanizm komórkowego działania PP nie jest dotąd znany. Z efektów, które wywołuje u ludzi, jedynie pewnymi są: hamowanie czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki i …
- Przemiana fosfolipidów w komórkach BPrzemiana fosfolipidów w komórkach B. W ostatnich latach ustalono, że aktywacji komórek B wysp trzustkowych towarzyszy nasilenie przemiany fosfolipidów, szczególnie w cyklu …
- Opieka nad noworodkiemNoworodek urodzony przez matkę chorą na cukrzycę jest mało odporny i wymaga takiej samej opieki jak wcześniaki, tzn. umieszczenia w inkubatorze o …
- Ostre zapalenie nerwuPowikłanie to polega na uszkodzeniu pojedynczego nerwu czuciowego lub ruchowego o cechach ostrego zapalenia (rteuritis diabetica, mononeuropathia diabetica). Czasem może być zajęte …
Zdrowa dieta
Kiedy przygotowujemy posiłki, zazwyczaj zależy nam aby było ono smaczne, a już nieco mniej uwagi przykuwamy do tego aby było ono zdrowe. …Przenośny koncentrator tlenu – gdzie się zaopatrzyć?
Tlenoterapia to znakomita metoda leczenia chorób takich jak niewydolność oddechowa i innych chorób, które mogą mieć związek chociażby z nałogowym paleniem papierosów. …- Przeciwciała alergiczneSą to ciepłochwiejne przeciwinsulinowe przeciwciała humoralne, należące do immunoglobulin E, powodujące w stężeniach ponadprogowych kliniczne objawy natychmiastowej alergii insulinowej. Usadowione na komórkach …
- Próby steroidowo-glukozoweZałożeniem tej grupy prób jest ujawnienie utajonej nietolerancji glukozy przez podanie glikokortykosteroidu i następcze obciążenie glukozą. Istnieje kilka modyfikacji tego typu badania; …
- Budowa glukagonu trzustkowegoGlukagon wytwarzany w komórkach A wysp trzustkowych jest pojedynczym łańcuchem peptydowym, liczącym 29 aminokwasów. W przeciwieństwie do insuliny, w jego cząsteczce nie …
Najnowsze komentarze