Wydzielany w ilościach ekwimolarnych z insuliną peptyd C przechodzi prawie w całości przez wątrobę do obszaru pozawątrobowego i ulega rozkładowi głównie w nerkach. Jego stężenie molarne we krwi obwodowej jest zatem kilkakrotnie większe od stężenia molarnego insuliny (IRI), do czego przyczynia się także 3-krotnie od insuliny dłuższy okres biologicznego półtrwania, który podług różnych autorów wynosi 11—33 min. Z kinetyki peptydu C wynika zatem, że jego stężenie we krwi obwodowej znacznie dokładniej odzwierciedla czynność wydzielniczą komórek B wysp trzustkowych aniżeli wartość IRI. Ponadto obecność przeciwciał wiążących insulinę nie przeszkadza w jego pomiarze, co ma duże znaczenie w badaniu sprawności czynnościowej komórek B u chorych na cukrzycę leczonych insuliną. Niemniej jednak z radioimmunologicznym oznaczaniem peptydu C we krwi (surowicy) wiążą się pewne problemy metodyczne. Ze względu na duże różnice międzygatunkowe składu aminokwasowego w badaniach u człowieka należy używać jako standardu do znakowania jodem radioaktywnym oraz jako antygenu do produkcji przeciwciał wyłącznie ludzkiego peptydu C, otrzymanego z trzustek ludzkich lub syntetycznie. Swoistość przeciwciał w dostępnych na rynku zestawach do radioimmunologicznego oznaczania peptydu C ma istotne znaczenie dla wiarygodności wyników i była przedmiotem krytycznych porównań. Celem zapobieżenia reakcji krzyżowej tych przeciwciał z proinsuliną zaleca się usunięcie tej ostatniej przed oznaczaniem peptydu C. Pomimo tych zastrzeżeń pomiar stężenia peptydu C stanowi dzisiaj najbardziej miarodajną ocenę sprawności komórek B, jeżeli tej oceny dokonuje się na podstawie analizy krwi pozawątrobowej. Podobnie jak insulinę, także peptyd C oznacza się w warunkach podstawowych (na czczo) oraz po stymulacji (rzadko w warunkach hamowania) komórek B. Praktycznie te wszystkie czynniki, które dają „odpowiedź insulinową”, powodują przyrost stężenia peptydu u ludzi zdrowych na czczo i po doustnym obciążeniu 100 g glukozy. Przyrosty te są znacznie szybsze po bodźcach stosowanych dożylnie aniżeli po podawanych doustnie. U ludzi zdrowych stężenie molarne peptydu C w surowicy krwi obwodowej wynosi na czczo około 0,5 nmol, zaś po doustnym spożyciu testowej dawki glukozy wzrasta przeciętnie 5-krotnie, osiągając największe wartości pomiędzy 60 a 120 min testu. Dożylne wstrzyknięcie roztworu glukozy lub glukagonu powoduje maksymalny przyrost tego stężenia już w ciągu pierwszych 5 min.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Immunologiczna insulinooporność przedreceptorowaZ klinicznego punktu widzenia istotne znaczenie ma pytanie, jak dalece przeciwciała wiążące insulinę mogą przesądzać o zapotrzebowaniu na ten hormon u chorych …
- Organizacja opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycęRokowanie w cukrzycy zależy w dużym stopniu od opieki nad chorymi. W krajach, w których zapewniono wysoki poziom tej opieki, uzyskano najdłuższe …
- Okres rekonwalescencjiPo wyprowadzeniu chorego z kwasicy ketonowej, co najczęściej następuje w ciągu 24, rzadziej 48 h (wcześniej u dzieci), podaje się mu w …
- Autoprzeciwciała przeciw receptorom insulinowymWystępowanie autoprzeciwciał skierowanych przeciw receptorom błonowym komórek znane jest w kilku chorobach, takich jak: nadczynność tarczycy (przeciw receptorom TSH), możliwość mięśni (przeciw …
- Rozkład posiłków w ciągu dniaW prawidłowym żywieniu chorych na cukrzycę duże znaczenie ma rozłożenie spożycia węglowodanów na możliwie dużą liczbę posiłków. Zapobiega się w ten sposób …
- Leczenie śpiączki hipermolalnejMa ono na celu zmniejszenie glikemii i przywrócenie molalności osocza do wartości prawidłowej oraz wyrównanie zaburzeń gospodarki wodno- elektrolitowej i poprawę zmniejszonej …
- Gruźlica płucCzęstość gruźlicy płuc wśród osób z cukrzycą uległa w ciągu ostatniego półwiecza bardzo dużej zmianie. O ile w okresie przedinsulinowym stwierdzano zaawansowane …
- Obraz kliniczny i rozpoznanie śpiączki mleczanowejŚpiączka mleczanowa najczęściej występuje nagle, jej objawy mogą jednak również (rzadziej) narastać powoli. Stan ogólny chorych jest zły, niejednokrotnie także z powodu …
- Insulina ludzkaPierwszym rodzajem insuliny ludzkiej o pełnym działaniu biologicznym był hormon ekstrahowany z trzustek ludzkich, Z oczywistych względów stosowano go wyjątkowo i głównie …
- Bezpośrednie objawy niepożądaneMogą one być wyrazem odczynu alergicznego na lek, lub też wyrazem działania pochodnych sulfonylomocznika w tkankach. Najczęstszym objawem niepożądanym są skórne reakcje …
- Okres przedoperacyjnyPrzed operacją mogą wyłonić się trudności związane z rozpoznaniem oraz z kwalifikacją i przygotowaniem chorego do zabiegu. W chorobach jamy brzusznej niektóre …
Najnowsze komentarze