Głównym czynnikiem uszkadzającym komórki Schwanna w cukrzycy jest nadmierne nagromadzenie się w nich sorbitolu, stanowiącego pośredni produkt szlaku poliowego. Komórki te zawierają dużą ilość reduktazy aldozowej, będącej kluczowym enzymem w tej przemianie, i w razie zwiększenia podaży glukozy (hiperglikemia) wzrasta w nich wytwarzanie sorbitolu. Ponieważ poliol ten wolno przenika przez błony komórkowe, wzrost jego wewnątrzkomórkowego stężenia oznacza zwiększenie się molalności płynu komórkowego, co z kolei powoduje wzmożony napływ wody. U zwierząt z cukrzycą doświadczalną stwierdzono istotnie wzrost zawartości wody w nerwach, czemu towarzyszyło zwolnienie przewodzenia bodźców motorycznych. Z kolei w badaniach pośmiertnych nerwów u ludzi, którzy chorowali na cukrzycę, stwierdzono obok zwiększenia stężenia glukozy, także wzrost stężenia sorbitolu i fruktozy. Uważa się, że obrzęk komórek Schwanna, ich zwyrodnienie wodniczkowe i następczy zanik są przyczyną odcinkowej demielinizacji włókien osiowych w cukrzycy. Jest też możliwe, że nadmierna przemiana glukozy na szlaku poliolowym ogranicza wykorzystanie tego cukru dla innych celów (jako źródła energii), co zaburza funkcję tych komórek w inny sposób. Zaburzenie wytwarzania mieliny przez komórki Schwanna w cukrzycy może wreszcie być bezpośrednią konsekwencją niedoboru insuliny i zmniejszenia syntezy lipidów i fosfolipidów, stanowiących składnik mieliny. Jednakże za udziałem nasilenia przemian na szlaku poliolowym w rozwoju neuropatii cukrzycowej przemawia poprawa przewodzenia w nerwach bodźców motorycznych u zwierząt z cukrzycą doświadczalną, a motorycznych i sensorycznych u ludzi po leczniczym stosowaniu swoistego inhibitora reduktazy aldozowej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Zdrowa pizza – czy to możliwe? Dobra pizza Wrocław – pizzeria 24h
Dla wielu osób pizza to kaloryczny, tłusty i niezdrowy przysmak. Nic bardziej mylnego! Dobra pizza może być prawdziwą bombą witaminową a korzyści …- Terenowa poradnia cukrzycowaJest ona zwykle częścią wielospecjalistycznego ambulatoryjnego ośrodka służby zdrowia, przeznaczonego dla większej liczby mieszkańców (województwa, dużego miasta). Dostateczna sieć tych poradni decyduje …
- Kontrola cukrzycy w czasie operacjiBezpośrednie niebezpieczeństwo zabiegu chirurgicznego u chorego z cukrzycą sprowadza się z jednej strony do wystąpienia stanu niedocukrzenia krwi, z drugiej zaś do …
- Leki saluretyczneZmniejszają one sekrecję insuliny i stosowane przez długi czas (np. w leczeniu nadciśnienia) stwarzają rzeczywiste zagrożenie wystąpieniem cukrzycy. To niepożądane działanie tej …
- Glukagon we krwiGlukagon trzustkowy oznacza się w osoczu metodą radioimmunologiczną, posługując się przeciwciałami skierowanymi przeciw C-końcowemu fragmentowi tego peptydu — aminokwasom 24—29. Z przeciwciałami …
- Klasyfikacja cukrzycy wg kryteriówJednym z głównych założeń nowej klasyfikacji cukrzycy, zaproponowanej przez WHO, jest zarezerwowanie nazwy cukrzyca (diabetes mellitus) wyłącznie dla choroby o ewidentnym obrazie …
- Leczenie neuropatiiW razie niewyrównania cukrzycy należy dokonać korekty jej leczenia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Neuropatia cukrzycowa nie narzuca pod tym względem specjalnych …
- Ostre zapalenie nerwuPowikłanie to polega na uszkodzeniu pojedynczego nerwu czuciowego lub ruchowego o cechach ostrego zapalenia (rteuritis diabetica, mononeuropathia diabetica). Czasem może być zajęte …
Przyczyny uzależnień. Skąd się biorą uzależnienia?
Uzależnienie to jedna z najpoważniejszych chorób współczesnej cywilizacji. Problem dotyczy wszystkich grup społecznych i nie ogranicza się wyłącznie do alkoholizmu, narkomanii czy …- Inne objawy niepożądaneStany niedocukrzenia krwi u chorych przyjmujących pochodne biguanidu występują bardzo rzadko i to zwykle wówczas, gdy leki te są stosowane razem z …
- Teoria immunologicznaTłumaczy ona występowanie mikroangiopatii cukrzycowej, głównie nefropatii, odczynem immunologicznym błony podstawnej wobec heterologicznej (egzogennej) insuliny i odkładaniem się w niej kompleksów immunologicznych. …
Najnowsze komentarze