Są one głównymi przedstawicielami grupy leków zwiększających wydzielanie insuliny. Działanie to stwierdzono zarówno in vitro, jak i in vivo i ta właściwość stanowi jeden z elementów mechanizmu leczniczego działania pochodnych sulfonylomocznika w cukrzycy. W przeciwieństwie do glukozy, która powoduje dwufazowe wydzielanie insuliny, wywołują one jednorazowy wyrzut tego hormonu już wytworzonego i zdeponowanego w ziarnistościach komórek B. Omawiane leki ponadto wyraźnie zwiększają wpływ glukozy na pobudzanie sekrecji insuliny, przy czym synergizm ten nasila się w miarę zwiększania się stężenia tego cukru w środowisku otaczającym komórki B. To wzmacnianie insulinotropowego wpływu glukozy przez pochodne sulfonylomocznika zmienia się jednak z upływem czasu i po dłuższym okresie ich podawania przyrost insulinemii po obciążeniu glukozą jest już taki sam lub wręcz mniejszy aniżeli w badaniach wstępnych. To spostrzeżenie przemawia za tym, że pobudzenie wydzielania insuliny przez komórki B jest tylko jednym z mechanizmów przeciwcukrzycowego działania opisywanych leków. Dotychczas nie wyjaśniono w pełni, w jaki sposób pochodne sulfonylomocznika zwiększają wydzielanie insuliny. Przypuszcza się, że działanie to polega głównie na interakcji z nieswoistym receptorem błony komórek B i pobudzeniu na tej drodze cyklazy adenylanowej i (lub) hamowaniu fosfodiesterazy, w rezultacie czego dochodzi do zwiększenia stężenia cAMP. Pod uwagę bierze się także możliwość bezpośredniej depolaryzacji błony komórek B przez te leki i spowodowanie napływu jonów wapniowych do cytozolu bez udziału cAMP. Nasilenie przez pochodne sulfonylomocznika pobudzania przez glukozę wydzielania insuliny jest więc prawdopodobnie wynikiem zwiększonego gromadzenia się w cytozolu jonów wapniowych, napływających zarówno ze zbiorników cytoplazmatycznych, jak i przestrzeni zewnątrzkomórkowej.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
Uzależnienie od hazardu objawy. Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?
Hazard to silne uzależnienie, które inaczej jak alkoholizm czy narkomania, nie jest związane z przyjmowaniem środków psychoaktywnych. Nie należy go jednak bagatelizować, …Zdrowa dieta
Kiedy przygotowujemy posiłki, zazwyczaj zależy nam aby było ono smaczne, a już nieco mniej uwagi przykuwamy do tego aby było ono zdrowe. …- Hipoglikemia poinsulinowąStany niedocukrzenia krwi o różnym nasileniu stanowią najczęstsze powikłanie, spotykane wśród chorych leczonych insuliną. Ich przyczyną jest zalecenie niewłaściwej dawki hormonu przez …
Najsilniejsza maść konopna
Kiedy towarzyszy nam częsty ból mięśni i stawów staramy się znaleźć wsparcie, które złagodzi te dolegliwości. Obecnie dostępnych jest wiele preparatów miejscowych …- Organizacja opieki zdrowotnej nad chorymi na cukrzycęRokowanie w cukrzycy zależy w dużym stopniu od opieki nad chorymi. W krajach, w których zapewniono wysoki poziom tej opieki, uzyskano najdłuższe …
- EgzocytozaEgzocytoza nie jest jedyną drogą wydzielania insuliny przez komórki B. W rachubę wchodzi jeszcze stopniowe wewnątrzkomórkowe rozpuszczanie się części hormonu zawartego w …
- Leczenie i profilaktyka powikłańPowikłania, które występują w śpiączce cukrzycowej, dzieli się na te, które są następstwem choroby, oraz na te, które są wynikiem niewłaściwej terapii. …
- Mediatory peptydoweW ostatnich latach wyizolowano z komórek poddanych działaniu insuliny (komórek mięśniowych, adypocytów) krótkie peptydy, które działają na izolowane enzymy lub mitochondria w …
- Zmiany kości w cukrzycyZmiany w kościach w cukrzycy dzieli się na pierwotne, tzn. wywołane przez samą chorobę, i wtórne, zależne od jej powikłań lub innych …
- „Trzecia śpiączka" WęgierkiW 1956 r. Jakub Węgierko opisał występowanie u chorych na cukrzycę śpiączki, która nie odpowiadała żadnemu ze znanych w owym czasie stanów …
- Obraz kliniczny i rozpoznaniePonad połowa chorych przyjmowanych do szpitala z powodu śpiączki hipermolalnej jest nieprzytomna, u pozostałych stwierdza się; mniej nasilone zaburzenia świadomości, nieraz też …
Najnowsze komentarze