Pomiędzy komórkami wysp istnieją połączenia, które występują także w innych tkankach i narządach. Jest ich kilka rodzajów. Połączenia typu przylegania, zwane desmosomami, są utworzone przez substancję włóknistą wypełniającą przestrzeń (25—35 nm) pomiędzy błonami zewnętrznymi dwóch sąsiadujących komórek, z dużym skupieniem tonofilamentów skierowanych do listka wewnętrznej błony komórkowej. Połączenia typu zlewającego polegają na miejscowej fuzji listków zewnętrznych błon komórkowych sąsiadujących komórek. Z kolei połączenia typu metabolicznego (gap junction) są to kanały o długości 3—4 nm, utworzone przez tzw. koneksony, łączące błony komórkowe (na całej szerokości) dwóch sąsiadujących komórek. Przez te kanały mogą być przenoszone jony oraz cząsteczki, których masa nie przekracza 2500. Połączenia służą wymianie biologicznie czynnych metabolitów i cząsteczek regulujących aktywność komórek, które je przyjmują. Stwierdzono je zarówno pomiędzy komórkami B, jak i pomiędzy tymi komórkami a komórkami A i D. Badania pojedynczych warstw komórek wysp trzustkowych wykazały, że poszczególne komórki mogą się różnić liczbą połączeń: obok mających wiele połączeń z innymi są i takie, które wcale tych połączeń r,ie mają. Przemawia to za tym, że nawet w pojedynczej warstwie występują mikroskupienia komórek czynnościowo ze sobą powiązanych. Liczba i umiejscowienie tych połączeń zależą także od stanu czynnościowego komórek. W komórkach B liczba połączeń typu metabolicznego zwiększa się proporcjonalnie do ich aktywności wydzielniczej. W sumie obecność połączeń pomiędzy komórkami wysp i ich specyficzna topografia w obrębie wyspy są morfologicznym wykładnikiem jedności czynnościowej „narządu wyspowego”, który w sposób skoordynowany wykorzystuje poszczególne elementy komórkowe w swej funkcji regulującej właściwe wykorzystanie przez organizm substratów energetycznych i strukturalnych pożywienia.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Otyłość w przebiegu cukrzycyHiperinsulinemia towarzysząca otyłości w przebiegu cukrzycy typu 2 jest następstwem otyłości i jest co najwyżej modyfikowana przez dysfunkcję komórek B. Przekonywającego dowodu, …
Holistyczne podejście do zdrowia – na czym to polega?
Holistyczne podejście do zdrowia znane jest już od starożytności i było wówczas pielęgnowane przez filozofów oraz pierwszych medyków. Podstawowym założeniem takiego podejścia …- Zmiany anatomopatologiczne w nerwach obwodowych w cukrzycyW cukrzycy nie ma swoistych zmian morfologicznych w neuronach ośrodkowego układu nerwowego. Wysunięta przed laty koncepcja encefalopatii cukrzycowej, której podłożem miały być …
- Wpływ leków na wydzielanie insulinyNiektóre leki wpływają na biosyntezę i (lub) wydzielanie insuliny. Ma to znaczenie w klinice ze względu zarówno na wykorzystanie w terapii cukrzycy …
- Lipoliza wewnątrzkomórkowa i utlenianie kwasów tłuszczowychLipoproteiny przenoszące triglicerydy, wydzielane drogą egzocytozy przez enterocyty do przestrzeni międzykomórkowej (chyloimikrony), a przez komórki wątrobowe do przestrzeni okołozatokowych Dissego (VLDL), nie …
- Mechanizm działania glukagonuMechanizm działania glukagonu sprowadza się do jego interakcji ze swoistymi receptorami błon różnych komórek (hepatocyty, komórki B i D wysp trzustkowych, adypocyty, …
- Wstrzykiwanie i dawkowanie insulinyW przewlekłym leczeniu cukrzycy insulinę wstrzykuje się zawsze podskórnie, przy czym najbardziej równomierne jej wchłanianie następuje wówczas, gdy koniec igły dociera do …
- Preparaty insuliny o „pośrednio" długim okresie działaniaNależą tu te insuliny, których okres aktywności mieści się pomiędzy 12 a 24 h. Wysiłki producentów zmierzają przy tym do uzyskania preparatów, …
- Peptyd C we krwiWydzielany w ilościach ekwimolarnych z insuliną peptyd C przechodzi prawie w całości przez wątrobę do obszaru pozawątrobowego i ulega rozkładowi głównie w …
- Inne stany śpiączkowe w cukrzycyU chorych na cukrzycę występują ponadto stany śpiączkowe luźno lub zupełnie nie związane etiologicznie i patogenetycznie z tą chorobą. Należą tu: śpiączka …
- Próby czynnościoweSpośród prób czynnościowych, używanych w diagnostyce zaburzeń przemiany węglowodanów, najszersze zastosowanie znajdują próby obciążenia glukozą, w których po podaniu testowej dawki tego …
Najnowsze komentarze