Polipeptyd trzustkowy (pancrealic polypeptide, PP) odkryto najpierw jako domieszkę konwencjonalnych preparatów insuliny, a dopiero potem przekonano się, że jest on wytwarzany przez swoiste komórki obecne w wyspach trzustki. Gruczoł ten jest głównym miejscem wytwarzania PP i w przeciwieństwie do innych bioaktywnych peptydów przewodu pokarmowego u człowieka nie stwierdzono jego znaczących ilości w mózgu. Rozmieszczenie komórek PP w wyspach trzustkowych jest nierównomierne i największą ich liczbę (90%) stwierdza się w tylnej części głowy trzustki, która rozwinęła się z innego zawiązka (brzuszny uchyłek pierwotnego jelita): we krwi żylnej wypływającej z tego obszaru stężenie polipeptydu trzustkowego jest 5-krotnie większe aniżeli we krwi żylnej trzonu i ogona trzustki.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Kardiopatia cukrzycowaPod pojęciem kardiopatii cukrzycowej (cardiopathia diabetica), proponowanym przez niektórych autorów, rozumie się bardziej rozległe, a zarazem bardziej dla cukrzycy swoiste uszkodzenie serca, …
- Pochodne sulfonylomocznikaSą one głównymi przedstawicielami grupy leków zwiększających wydzielanie insuliny. Działanie to stwierdzono zarówno in vitro, jak i in vivo i ta właściwość …
- Patogeneza makroangiopatii cukrzycowejPrzyczyny nasilonej aterogenezy i stwardnienia tętniczek w cukrzycy nie są w pełni wyjaśnione. Z dotychczasowych badań wynika, że mogą być różne. Dowodzą …
- Mechanizm przeciwcukrzycowego działania pochodnych biguaniduPodobnie jak nie wyjaśniono ostatecznie przeciwcukrzycowego działania pochodnych sulfonylomocznika, nie jest też dotychczas w pełni poznany mechanizm takiego wpływu pochodnych biguanidu. Te …
Poznaj własne ciało i jego potrzeby
Ciało każdego z nas jest nieco inne. Każdy człowiek posiada własny organizm z konkretnymi potrzebami. Wiedza na ten temat jest niesamowicie ważna, …- Problemy leczenia cukrzycy u dzieciLeczenie cukrzycy dziecięcej (podobnie jak i cukrzycy wieku młodzieńczego) cechują odrębności będące wynikiem tego, że ma ono na celu nie tylko doraźne …
- Wpływ pochodnych sulfonyłomocznika na wątrobęDowodem tego wpływu jest zwiększenie zawartości glikogenu w wątrobie, który’obserwuje się stale u zwierząt i u ludzi otrzymujących te leki. Uważa się, …
- Śpiączka mleczanowaW przeciwieństwie do śpiączek hiperglikemicznych — ketonowej i hipermolalnej — kwasica mleczanowa i śpiączka mleczanowa nie są swoistym powikłaniem cukrzycy i występują …
Makarony bezglutenowe i niepalona kasza gryczana
Zdrowy tryb odżywiania jest ważną kwestią dla wielu osób, zwłaszcza dla kobiet. Panie przykładają wielką wagę do tego, co konkretnie spożywają, dlatego …- Próba obciążenia insulinąPolega ona na dożylnym wstrzyknięciu na czczo insuliny krystalicznej krótko działającej (Insulinum Maxirapid Polfa) w dawce 0,1 j.m. na kg masy ciała …
- Powikłania leczenia insulinąInsulina jest lekiem z wyboru w terapii cukrzycy, gdyż umożliwia rzeczywistą substytucję niedoboru (bezwzględnego i względnego) tego hormonu, jednak w czasie jej …
Najnowsze komentarze