Umieralność okołoporodowa matek chorych na cukrzycę jest obecnie prawie taka sama (0,3—0,7%), jak bez cukrzycy (0,32—0,37%). Ciąża nie skraca też oczekiwanego okresu przeżycia tych kobiet. Natomiast cukrzyca w dalszym ciągu zwiększa zagrożenie powikłaniami ciążowymi, dotyczącymi i matki, i dziecka. Częstość i nasilenie tych powikłań zależą bardzo wyraźnie od poprawności leczenia cukrzycy (także cukrzycy ciężarnych) od początku ciąży i u kobiet, u których uzyskano optymalne wyrównanie metaboliczne przez cały okres ciąży, odpowiednie wskaźniki powikłań ciążowych różnią się niewiele od wskaźników charakteryzujących kobiety bez cukrzycy. W warunkach konwencjonalnego leczenia cukrzycy zatrucie ciążowe występuje jednak w 20—25% przypadków, a wielowodzie w 20°/o przypadków, podczas gdy częstość tych powikłań ciąży u kobiet bez cukrzycy wynosi 0,5—1,0%. Częstość samoistnych poronień ocenia się na około 10% ogólnej liczby ciąż u kobiet chorych na cukrzycę. Umieralność okołoporodowa noworodków matek chorych na cukrzycę, niegdyś bardzo duża, zmniejsza się obecnie w krajach o dobrym poziomie opieki zdrowotnej do około 10%, zaś w ośrodkach, w których zapewniono optymalną opiekę zarówno matce w okresie ciąży, jak noworodkowi — do 5% i mniej, zbliżając się do umieralności okołoporodowej noworodków matek bez cukrzycy (2%). Stopień zagrożenia nieutrzymaniem ciąży i powikłaniami okołoporodowymi u noworodka można do pewnego stopnia przewidzieć na podstawie obrazu klinicznego cukrzycy przed ciążą oraz na podstawie przebiegu samej ciąży. W zależności od wielkości tego ryzyka dzieli się ciężarne na kilka klas. W praktyce przyjęły się dwie takie klasyfikacje. Pierwsza, opracowana przez White, uwzględnia dane charakteryzujące cukrzycę przed okresem ciąży: wiek, w którym się ujawniła, czas jej trwania, konieczność stosowania insuliny, obecność przewlekłych powikłań, przede wszystkim angiopatii. W drugiej, zaproponowanej przez Pedersena, bierze się pod uwagę przebieg ciąży i występujące w niej powikłania (tab. 82). Ta ostatnia klasyfikacja uwypukla prognostyczne znaczenie niepomyślnych objawów w ciąży (prognostically bad signs in pregnancy, PBSP), z jakimi lekarz ma do czynienia, i dlatego jest bardziej przydatna w praktyce.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Neurogenne owrzodzenia stopyPrzyczyną tych owrzodzeń jest uszkodzenie skóry i duża podatność tkanek na zakażenie. Około połowy wszystkich zmian martwiczych na stopie ma takie właśnie …
- Niekonwencjonalne sposoby podawania insulinyPodskórne wstrzyknięcia dużej dawki insuliny jeden lub kilka razy dziennie — także preparatów o działaniu przedłużonym — jest niefizjologiczne zarówno ze względu …
- Alkohol i pochodne sulfonylomocznikaInterakcja pomiędzy alkoholem a pochodnymi sulfonylomocznika może być dwojaka. Pierwszy jej typ polega na wystąpieniu głębokiej hipoglikemii, która jest spowodowana głównie sumowaniem …
- Cukrzyca typu 1Stanowi ona najczęstszą postać cukrzycy wieku dziecięcego i wiele informacji dotyczących tego typu cukrzycy uzyskano, badając jego uwarunkowania, przebieg i powikłania u …
- Obliczenie wskaźnika insulinowegoOznaczając dostatecznie często glikemię po dożylnym wstrzyknięciu testowej dawki insuliny, można w jej przebiegu wyróżnić 3 okresy: 1 — trwający około 5 …
- Inne objawy niepożądaneStany niedocukrzenia krwi u chorych przyjmujących pochodne biguanidu występują bardzo rzadko i to zwykle wówczas, gdy leki te są stosowane razem z …
- Cukromocz ciężarnychGlukoza pojawia się w moczu w około 25% przypadków ciąży i jest następstwem zwiększonego przesączania kłębuszkowego i zmniejszonego wchłaniania w cewkach tego …
- Choroby trzustkiCukrzyca po całkowitym chirurgicznym usunięciu trzustki (co najmniej 90% gruczołu) należy u człowieka do dużej rzadkości. W związku jednak z doskonaleniem techniki …
- Inne hormony wysp trzustkowychW wyspach trzustkowych około 20% komórek obdarzonych właściwościami wydzielniczymi stanowią komórki nie-B. Są to komórki A (około 15%) wydzielające glukagon, komórki D …
- Cukrzyca insulinoniezależna (typu 2)Jest to najczęstsza postać cukrzycy, występująca u osób ze swoistym genotypem „cukrzycorodnym” pod wpływem różnych czynników środowiskowych. Pojawia się w późniejszym okresie …
Lampy operacyjne zabiegowe. Jaka lampa zabiegowa jest najlepsza?
Każdy szpital, czy też gabinet kosmetyczny musi zaopatrzyć się w wysokiej jakości lampy zabiegowe. Jak wiadomo wykorzystywane są one przy realizowaniu różnego …
Najnowsze komentarze