Przez powikłania cukrzycy rozumie się heterogenną grupę dolegliwości i objawów, tworzących charakterystyczne zespoły, które występują w przebiegu tej choroby i o nim przesądzają. Powikłania te przyjęto dzielić na ostre i przewlekłe. Pierwszą grupę stanowią pojawiające się nagle stany głębokich zaburzeń metabolicznych, połączonych z reguły z zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej, szybko doprowadzające do znacznego upośledzenia stanu ogólnego, zaburzeń świadomości i nierzadko do śmierci (śpiączki cukrzycowe). Do drugiej grupy zalicza się charakterystyczne zespoły dolegliwości i objawów, będące klinicznym wykładnikiem zmian w naczyniach, nerwach i innych narządach, które pojawiają się w miarę trwania cukrzycy i które przyczyniają się obecnie głównie do inwalidztwa i przedwczesnej umieralności w tej chorobie. Powyższy podział jest umowny, ułatwiający systematyczne omówienie różnych zespołów klinicznych w przebiegu cukrzycy, a wynikający głównie z obecnych możliwości leczenia tej choroby. W istocie rzeczy ostre zaburzenia metaboliczne, czyli śpiączki cukrzycowe, są nie tyle powikłaniem cukrzycy, co następstwem znacznego niedoboru insuliny; przed odkryciem tego hormonu stanowiły one końcową fazę choroby, zaś obecnie występują w razie niepodjęcia leczenia lub zastosowania niewłaściwego postępowania. Z kolei określenie dolegliwości i objawów, będących Wyrazem zmian w naczyniach, nerwach i innych narządach, nazwą „powikłań” może o tyle budzić zastrzeżenie, że mimo przekonywających sugestii nie udowodniono dotąd w sposób ostateczny, iż te zmiany są jedynie następstwem typowych dla cukrzycy zaburzeń metabolicznych; nie można całkowicie wykluczyć hipotezy, że są one późnym objawem cukrzycy, w mniejszym lub większym stopniu niezależnym od hiperglikemii. I tylko uwzględniając to zastrzeżenie posłużono się w tej książce nazwą „powikłania” dla określenia omawianych poniżej zespołów.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wskazania do leczenia cukrzycy pochodnymi biguaniduPochodne biguanidu działają na przemianę węglowodanów i inne procesy metaboliczne niezależnie od aparatu wyspowego trzustki i w związku z tym mogą być …
- Hormony jelitowePrzed około 50 laty wyodrębniono w kwaśnym wyciągu błony śluzowej dwunastnicy frakcję pobudzającą wewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, którą La Barre i Wsp. nazwali …
- Somatostatyna we krwiW związku z tym, że głównym źródłem somatostatyny we krwi jest przewód pokarmowy i że wątroba zatrzymuje i degraduje znaczne ilości tego …
Zrób to sam – masło klarowane
Coraz więcej mówi się o tym, że do smażenia lepsze jest masło klarowane, jednak patrząc po cenach w sklepie, człowiek można chwycić …Jak zapuścić brodę?
Gęsta, atrakcyjnie wyglądająca broda jest marzeniem wielu mężczyzn. Co ciekawe jeszcze do niedawna było wręcz przeciwnie i zarost u mężczyzn kojarzył się …- Neurogenne owrzodzenia stopyPrzyczyną tych owrzodzeń jest uszkodzenie skóry i duża podatność tkanek na zakażenie. Około połowy wszystkich zmian martwiczych na stopie ma takie właśnie …
- Narząd wyspowySkupienie w wyspach trzustkowych różnych komórek wydzielających hormony, które mogą docierać do sąsiadujących komórek drogą bezpośrednich połączeń, czyni wielce prawdopodobną hipotezę, że …
- Immunologiczna insulinooporność przedreceptorowaZ klinicznego punktu widzenia istotne znaczenie ma pytanie, jak dalece przeciwciała wiążące insulinę mogą przesądzać o zapotrzebowaniu na ten hormon u chorych …
Błonnik witalny opinie ,dawkowanie, funkcje i źródła. Nasiona strączkowe
Błonnik stanowi niezbędny element każdej diety. Odpowiada on za oczyszczanie organizmu z treści pokarmowych znajdujących się w jelitach, dzięki czemu reguluje ich …- Choroba dużych naczyńPodłożem anatomicznym choroby dużych naczyń jest miażdżyca tętnic, w mniejszym stopniu stwardnienie tętniczek oraz stwardnienie tętnic typu Monckeberga. Zmiany te nie są …
- Insulina ludzkaPierwszym rodzajem insuliny ludzkiej o pełnym działaniu biologicznym był hormon ekstrahowany z trzustek ludzkich, Z oczywistych względów stosowano go wyjątkowo i głównie …
Najnowsze komentarze