Głównym i najgroźniejszym powikłaniem jest kwasica mleczanowa, będąca wynikiem nasilenia pod wpływem pochodnych biguanidu glikolizy beztlenowej i wytwarzania mleczanu. Rozwijająca się na jej tle śpiączka mleczanowa stanowi zagrożenie dla życia, zwłaszcza u ludzi w podeszłym wieku. W piśmiennictwie opisano ponad 300 przypadków kwasicy tego typu, dającej objawy kliniczne, związanej głównie z przyjmowaniem fenforminy, rzadziej buforminy i najrzadziej metforminy, jednak rzeczywista liczba osób, u których wystąpiło to powikłanie, jest zapewne większa. Przyczyną kwasicy mleczanowej jest nieprzestrzeganie przeciwwskazań do stosowania tej grupy leków. Szczególnie częste pojawianie się tego powikłania u ludzi starszych jest spowodowane tym, że w tym wieku dość powszechne są stany utajonej niewydolności nerek, wątroby, krążenia i oddechowej, zagrażające wystąpieniem kwasicy mleczanowej „bez widocznej przyczyny” z chwilą podjęcia leczenia cukrzycy pochodnymi biguanidu. Poza tym w rachubę wchodzi także indywidualna skłonność do reagowania dużym przyrostem stężenia mleczanu we krwi na podanie biguanidu, za czym przemawiają obserwacje poczynione u zdrowych ochotników. W odniesieniu do fenforminy może to być wynikiem ograniczenia jej hydroksylacji u niektórych osób, u których lek ten gromadzi się wówczas w stężeniach działających toksycznie. Mniejsze znaczenie ma rzadko obecnie obserwowana skłonność do kelozy u chorych przyjmujących pochodne biguanidu. Przyczyną tego zaburzenia może być swoiste zwiększenie ketogenezy w wątrobie przez te związki, a prawdopodobnie w większym stopniu stan „głodu węglowodanowego” powodowany m.in. zmniejszeniem jelitowego wchłaniania glukozy. Ta postać kwasicy ketonowej szybko ustępuje po zwiększeniu ilości węglowodanów w diecie.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Wybór zawoduWobec konieczności wyboru zawodu stają pacjenci młodociani, chorujący najczęściej na cukrzycę typu 1, natomiast u osób w wieku dojrzałym, zwykle z cukrzycą …
- Budowa glukagonu trzustkowegoGlukagon wytwarzany w komórkach A wysp trzustkowych jest pojedynczym łańcuchem peptydowym, liczącym 29 aminokwasów. W przeciwieństwie do insuliny, w jego cząsteczce nie …
- Insulina in vivo – wyjaśnienieCoraz powszechniejsze w ostatnich latach oznaczanie peptydu C we krwi obwodowej okazało się bardzo pomocne w wyjaśnianiu wydzielania i dalszych losów insuliny …
Dlaczego pijemy? Standardowe mechanizmy uzależnienia od alkoholu
Alkohol to substancja psychoaktywna, czyli wpływająca w sposób bezpośredni na funkcjonowanie ludzkiego mózgu, wywołując efekty takie, jak: zmiany postrzegania, świadomości i nastroju. …- Powikłania związane z cukrzycą u dzieciDzieci wśród chorych na cukrzycę stanowią populację o potencjalnie najdłuższym okresie przeżycia, ale zarazem grupę, w której szkody spowodowane tą chorobą występują …
- Klasyfikacja cukrzycy wg kryteriówJednym z głównych założeń nowej klasyfikacji cukrzycy, zaproponowanej przez WHO, jest zarezerwowanie nazwy cukrzyca (diabetes mellitus) wyłącznie dla choroby o ewidentnym obrazie …
- „Trzecia śpiączka" WęgierkiW 1956 r. Jakub Węgierko opisał występowanie u chorych na cukrzycę śpiączki, która nie odpowiadała żadnemu ze znanych w owym czasie stanów …
- Biosynteza i wydzielanie insulinyU człowieka, podobnie jak u wszystkich kręgowców, insulina jest wytwarzana w swoistych komórkach B wysp trzustkowych, a następnie wydzielana do krwi, z …
- Wpływ insuliny na przemianę tłuszczówWpływ insuliny na przemianę tłuszczów jest wynikiem zarówno oddziaływania tego hormonu na metabolizm glukozy, jak i bezpośredniej modyfikacji aktywności enzymów kontrolujących niektóre …
- Preparaty insuliny krótko działająceNależą tu preparaty, których działanie rozpoczyna się wkrótce po wstrzyknięciu podskórnym i nie przekracza 12 h. Najstarszą i w Polsce już nie …
- Namiastki cukru i sztuczne środki słodząceNamiastkami (surogatami) cukru nazywa się obdarzone słodkim smakiem substancje zbliżone do glukozy, które swego czasu zaliczano do „nieszkodliwych węglowodanów”. Obecnie w żywieniu …
Najnowsze komentarze