Głównym i najgroźniejszym powikłaniem jest kwasica mleczanowa, będąca wynikiem nasilenia pod wpływem pochodnych biguanidu glikolizy beztlenowej i wytwarzania mleczanu. Rozwijająca się na jej tle śpiączka mleczanowa stanowi zagrożenie dla życia, zwłaszcza u ludzi w podeszłym wieku. W piśmiennictwie opisano ponad 300 przypadków kwasicy tego typu, dającej objawy kliniczne, związanej głównie z przyjmowaniem fenforminy, rzadziej buforminy i najrzadziej metforminy, jednak rzeczywista liczba osób, u których wystąpiło to powikłanie, jest zapewne większa. Przyczyną kwasicy mleczanowej jest nieprzestrzeganie przeciwwskazań do stosowania tej grupy leków. Szczególnie częste pojawianie się tego powikłania u ludzi starszych jest spowodowane tym, że w tym wieku dość powszechne są stany utajonej niewydolności nerek, wątroby, krążenia i oddechowej, zagrażające wystąpieniem kwasicy mleczanowej „bez widocznej przyczyny” z chwilą podjęcia leczenia cukrzycy pochodnymi biguanidu. Poza tym w rachubę wchodzi także indywidualna skłonność do reagowania dużym przyrostem stężenia mleczanu we krwi na podanie biguanidu, za czym przemawiają obserwacje poczynione u zdrowych ochotników. W odniesieniu do fenforminy może to być wynikiem ograniczenia jej hydroksylacji u niektórych osób, u których lek ten gromadzi się wówczas w stężeniach działających toksycznie. Mniejsze znaczenie ma rzadko obecnie obserwowana skłonność do kelozy u chorych przyjmujących pochodne biguanidu. Przyczyną tego zaburzenia może być swoiste zwiększenie ketogenezy w wątrobie przez te związki, a prawdopodobnie w większym stopniu stan „głodu węglowodanowego” powodowany m.in. zmniejszeniem jelitowego wchłaniania glukozy. Ta postać kwasicy ketonowej szybko ustępuje po zwiększeniu ilości węglowodanów w diecie.
O autorze
Podobne wpisy
Ostatnie wpisy
zakątek zdrowia
Archiwa
- grudzień 2022
- listopad 2022
- sierpień 2022
- marzec 2022
- styczeń 2022
- wrzesień 2021
- sierpień 2021
- czerwiec 2021
- maj 2021
- kwiecień 2021
- grudzień 2020
- listopad 2020
- maj 2020
- kwiecień 2018
- marzec 2018
- luty 2018
- styczeń 2018
- grudzień 2017
- listopad 2017
- październik 2017
- wrzesień 2017
- sierpień 2017
- lipiec 2017
- czerwiec 2017
- maj 2017
- kwiecień 2017
- marzec 2017
- luty 2017
- styczeń 2017
Kategorie
Warto przeczytać
- Ziarnistość komórek B w insulinieInsulina zawarta w ziarnistościach komórek B wysp trzustkowych ma budowę krystaliczną i występuje prawdopodobnie w postaci heksamerów. Przemawia za tym także obecność …
- Budowa, biosynteza i wydzielanie somatostatynySomatostatyna jest krótkim cyklicznym polipeptydem, liczącym 14 aminokwasów (somatostatyna 14 = SS14), o masie cząsteczkowej 1638, może także występować jako peptyd liczący …
- Bezpośrednie objawy niepożądaneMogą one być wyrazem odczynu alergicznego na lek, lub też wyrazem działania pochodnych sulfonylomocznika w tkankach. Najczęstszym objawem niepożądanym są skórne reakcje …
- Okres nauczania podstawowegoJest to etap właściwej edukacji chorego na cukrzycę. Nauczanie rozpoczyna się zwykle w kilka tygodni po stwierdzeniu tej choroby, przy czym obecnie …
- Trwała cukrzyca wieku niemowlęcegoZalicza się tu przypadki cukrzycy trwałej typu 1, ujawniającej się przed upływem pierwszego roku życia. Są one bardzo rzadkie i cukrzyca wieku …
Rodzaje podgrzewaczy do dań -podgrzewacz do talerzy i do potraw
Podgrzewacze do dań do świetne akcesoria kuchenne, które sprawdzą się w każdym domu. Dzięki nim możemy cieszyć się nieustanną, wysoką temperaturą serwowanych …Catering na przyjęcia okolicznościowe – usługi Cateringowe w Warszawie. Catering grill
Usługi cateringowe cieszą się coraz większą popularnością. Duży wybór dań, perfekcyjny smak i podanie oraz oszczędność czasu to główne powody, dla których …- Hiperbilirubinemia, czerwienica i inne powikłaniaHiperbilirubinemia. Jej przyczyną jest prawdopodobnie niedojrzałość enzymatyczna wątroby, chociaż bierze się pod uwagę także inne czynniki (hipoksję, policytemię, zaburzenie erytropoezy pozaszpikowej). Może …
- Epidemiologia kardiopatii cukrzycowejBadania dotyczące częstości występowania choroby naczyniowej mózgu są mniej liczne niż analogiczne badania nad chorobą niedokrwienną serca. Jak wynika z -koordynowanych przez …
- jaskra wtórnaEpidemiologia i patogeneza. Jest to szczególna odmiana nowotworzenia naczyń w cukrzycy, występującego w tęczówce i ciele rzęskowym, doprowadzająca do zamknięcia kanału przedniej …
- Choroby przyzębiaMimo mniej dramatycznego przebiegu choroba przyzębia (parodontopathia) stanowi w dalszym ciągu najczęstsze i najważniejsze powikłanie cukrzycy w obrębie jamy ustnej. Częstość tej …
Najnowsze komentarze